کد خبر: ۴۷۹۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۵
دکتر فرحی مدیرعامل پست‌بانک‌ایران در مراسم افتتاح دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه (APPU ) که با حضور دکتر واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، بشار حسین دبیر کل اتحادیه جهانی پست (UPU)، سران پستی و پست‌مالی 32 کشور در هتل المپیک تهران برگزار شد در سخنرانی خود اظهارداشت: راه‌اندازی سیستم IFS در ایران تسهیل کننده مبادلات پولی خرد است.
 به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از روابط‌عمومی پست‌بانک‌ایران: وی ضمن ابراز خرسندی از فرصت میزبانی کنگره مذکور گفت: این بانک به‌موجب قانون و ضوابط ناظر بر نظام بانکی کشور با هدف کمک به توسعه متوازن اقتصادی و با تأکید بر قابلیت‌های بانکداری توسعه ای در حوزه ICT و همچنین با تأکید بر ارائه خدمات بانکی و پست مالی در شهرها و مناطق کم‌برخوردار و مرزی با بهره‌گیری از زیر ساخت‌های ارتباطی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت ملی پست فعالیت می‌نماید.
فرحی با معرفی پست‌بانک‌ایران به‌عنوان مجری انحصاری خدمات پست‌مالی در جمهوری‌اسلامی‌ایران از سوی اتحادیه جهانی پست (UPU)به اعضای اتحادیه و همچنین تشریح راه‌اندازی سیستم حوالجات خرد بین‌المللی (IFS) عنوان کرد: کمک به توسعه و ایجاد مشاغل خانگی، روستائی و گردشگری و ایجاد دسترسی به منابع اعتباری برای توسعه بنگاه‌ها و فعالیت‌های خرد و کوچک روستائی و خرده بانکداری و ایجاد امکان دسترسی هموطنان به خدمات بانکی و پست‌مالی از مأموریت‌های این بانک است.
مدیرعامل پست‌بانک‌ایران افزود: با توجه به تلاش مدیران و کارکنان، این بانک سهم بسزایی در توسعه اقتصاد کشور بویژه در راستای ارتقاء سطح دسترسی هموطنان و اقشار کم‌درآمد و روستائیان به خدمات بانک دارد.
وی تصریح کرد: این بانک با الگوبرداری از پست‌بانک‌های دیگر کشورها و با توجه به ظرفیت و برنامه‌های توسعه‌ای کشور با استفاده از زیرساخت‌های ارتباطی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، خدمات بانکی و پست مالی را در قالب 406 شعبه اصلی و بالغ بر 12000 باجه روستائی و شهری بعنوان گسترده‌ترین شبکه شعب و باجه‌های بانکی کشور توسط 3هزار نیروی انسانی و بیش از 18هزار نیروی بخش خصوصی در باجه‌ها ارائه می‌نماید.
فرحی ضمن اشاره به پرداخت بیش از 74هزار تسهیلات خرد و کوچک از محل منابع خرد و بلااستفاده جمع آوری شده در سطح روستاها و منابع صندوق توسعه ملی ایران بیان داشت: درحال حاضر اکثر جمعیت روستائی کشور از خدمات بانکی و پست مالی، پست بانک‌ایران در راستای توسعه فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و صنایع دستی و گردشگری مناطق مزبور استفاده می‌کنند.
وی در ادامه تصریح کرد: در نظر داریم از فرصت پیش‌آمده در کنگره دوازدهم (APPU) بهره‌برداری مناسب در راستای تحقق اهداف مذکور داشته باشیم که در راستای آن پست‌بانک‌ایران در طول برگزاری چهار روزه کنگره فوق با کارگروه‌های تخصصی و عمومی در قالب "خدمات پست‌مالی"، "توسعه بازار و تجارت الکترونیک"، یکپارچگی زنجیره تأمین" و "خدمات فیزیکی و تجارت الکترونیک" حضور دارد.
فرحی درخصوص کارگروه‌های تخصصی "خدمات پست‌مالی" و "توسعه بازار و تجارت الکترونیک" عنوان کرد: مشارکت در بحث‌های مربوط به تعیین ساختار کارگروه، وضعیت عضویت و تعیین سطوح مناسب برای عضویت در کارگروه، معرفی اجمالی تاریخچه و توانمندی‌های پست‌بانک‌ایران در زمینه خدمات بانکداری داخلی و بین‌المللی و تجارب بانک و اعلام آمادگی برای همکاری‌های دوجابنه با کشورهای عضو APPU در زمینه برقراری خدمات حوالجات پستی بین‌الملل از طریق سیستم IFS و همچنین تشریح توانمندی‌ها و تجارب بانک در زمینه خدمات بانکداری الکترونیک و امکانات فنی و عملیاتی موجود برای راه‌اندازی و بهره‌برداری از سیستم تجارت الکترونیک با همکاری پست و پست‌بانک کشورهای عضو مشابه سیستم خریدهای اینترنتی از طریق کارت‌های شتاب داخل کشور از مهمترین محورهای این کارگروه‌ها می باشد.
وی درپایان اظهارداشت: به منظور بهره‌برداری از فرصت حضور هیأت‌های کشورهای عضو و ناظر مقرر شده است که در حاشیه کنگره دوازدهم (APPU) مذاکرات دوجانبه و سه‌جانبه با حضور شرکت ملی پست و پست‌بانک‌ایران در زمینه ارائه راهکارهای برقراری حوالجات دوجانبه پستی بین‌الملل از طریق سیستم IFS و سایر روش‌های قابل اجرا با نمایندگان برخی از کشورهای شرکت کننده برگزار گردد. 
همچنین مهندس مهرانی عضو هیأت‌مدیره پست‌بانک‌ایران در مراسم ضیافت شام کنگره دوازدهم (APPU) اظهار داشت: این بانک بعنوان بانک توسعه‌ای و تخصصی حوزه ICT و بزرگترین خرده‌بانکدار از زیرساخت‌ها، تجارب و توانمندی‌های مناسبی در زمینه ارائه انواع خدمات‌بانکداری داخلی و بین‌المللی برخوردار است.
وی با اشاره به راه‌اندازی سیستم IFS در ایران گفت: راه‌اندازی این سیستم گام مهمی برای برقراری خدمات دوجانبه حوالجات پستی بین‌الملل با کشورهای عضو UPU و پست‌مالی و پست‌بانک‌های دنیا است که این خدمات می‌تواند امکان مبادلات پولی بین‌المللی خرد را برای دانشجویان و اتباع کشورهای طرف همکاری را فراهم می‌نماید.
وی در پایان افزود: پست‌بانک‌ایران آمادگی دارد تا با اعضای APPU در زمینه مذکور مذاکره و رایزنی‌های لازم را برای فراهم کردن مقدمات انعقاد تفاهم‌نامه و قراردادهای دوجانبه و سه‌جانبه در چارجوب احکام و مقررات اتحادیه جهای پست انجام دهد. 
گفتنی است: دوازدهمین کنگره اتحادیه پستی آسیا و اقیانوسیه (APPU ) دوازدهم لغایت پانزدهم تیرماه سال جاری مصادف با سوم لغایت هفتم جولای 2017 با حضور 32 کشور به میزبانی پست‌بانک‌ایران و شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: