کد خبر: ۴۸۰۲۳
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۱
نشست هم اندیشی مدیران مؤسسات آموزشی تأیید صلاحیت شده بیمه‌ای با حضور معاون نظارت بیمه مرکزی، سرپرست پژوهشکده بیمه و جمعی از مدیران مرتبط با بیمه مرکزی و مدیران مؤسسات آموزشی در پژوهشکده بیمه برگزار شد.
به گزارش روزنامه تجارت به نقل از روابط عمومی پژوهشکده بیمه در این نشست موضوع تدوین نظام جامع آموزش صنعت بیمه کشور با توجه به اهمیت هدفمندسازی آموزش صنعت بیمه براساس اصولی چون نیازسنجی آموزش، آینده‌نگری و تأکید بر برنامه‌های متمرکز و غیرمقطعی در دستور کار قرار گرفت. 
دکتر صفری سرپرست پژوهشکده اعلام کرد تدوین نقشه جامع آموزش صنعت بیمه با مشارکت مؤسسات آموزشی ذی‌صلاح می‌تواند تصویر مثبتی از تعامل میان نهاد ناظر و بخش خصوصی باشد و این برنامه تأثیر مثبتی در توانمندسازی منابع انسانی صنعت بیمه خواهد داشت. 
وی در تشریح اجزای اصلی این نظام آموزشی خاطرنشان کرد: استانداردسازی منابع آموزشی، تعیین صلاحیت‌های مدرسان، ایجاد بانک اطلاعات مدرسین، پیش‌بینی ارزیابی‌های مؤثر، استانداردسازی ارایه مدارک و گواهی‌نامه‌ها و همچنین بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین آموزشی و رویکرد آموزشی در سطوح بیمه‌گزاران بالقوه از جمله مواردی است که در تدوین این نظام‌نامه آموزشی مورد توجه قرار خواهد گرفت. 
وی افزود اساس کار در حوزه آموزش صنعت بیمه باید بر مشارکت و همکاری مؤسسات آموزشی با پژوهشکده بیمه باشد.
بر پایه این گزارش مدیران مؤسسات آموزشی با استقبال از تدوین این نظام‌نامه نقطه نظرات و پیشنهادات خود را مطرح نمودند. 
در این نشست موضوعاتی چون تبادل علمی و بهره‌گیری متقابل از مدرسان، تشکیل کارگروه آموزشی، اجرای طرح پژوهشی نیازسنجی آموزشی، کنترل کیفیت آموزشی، تدوین دستورالعمل‌ اجرایی نظام نامه آموزشی، آمایش و توزیع مؤسسات آموزشی در استان‌ها، بررسی تقدم و تأخر برگزاری دوره‌های آموزشی با آزمون‌های مصوب شورای عالی بیمه از جمله مواردی بودند که از سوی مدیران مؤسسات آموزشی مورد اشاره قرار گرفت. 
در ادامه این نشست حبیب میرزایی معاون نظارت بیمه مرکزی به سوالات مدیران و نمایندگان موسسات بیمه‌ای پاسخ گفت و در جمع‌بندی مباحث این نشست اعلام کرد: موسسات آموزشی از نظر تعداد و کیفیت هنوز به سطوح مورد انتظار نزدیک نشده‌اند اما انگیزه‌های آنان برای پیشرفت و حضور در عرصه آموزشی حایز اهمیت است.
وی یکی از الزامات حضور بخش خصوصی در حوزه آموزش را به پی‌گیری مجدانه و انگیزه رقابتی آنها دانست و گفت خوشبختانه ظرفیت‌های زیادی در صنعت وجود دارد که باید از سوی این مراکز شناسایی و مورد توجه قرار گیرد. 
وی با تأکید بر اهمیت محتوا در آموزش گفت فقدان زیرساخت‌های لازم در برخی از موسسات آموزشی نیز منجر به عدم صدور مجوز نشده است و به حداقل‌ها بسنده کرده‌ایم. 
معاون نظارت بیمه مرکزی با تأکید بر اهمیت نظارت و سیاست‌گذاری آموزشی توسط پژوهشکده بیمه تصریح کرد در این صورت قطعاً تمرکز بر استانداردسازی آموزشی بخش مهمی است که با اهتمام پژوهشکده بیمه به این امر تنوع و کیفیت برنامه‌ای آموزشی صنعت بیمه از سطوح بالاتری برخوردار خواهد بود و عرصه برای ورود موسسات آموزشی به اجرای گسترده‌ترآموزش‌‌های بیمه‌ای فراهم خواهد آمد. 
در خاتمه مقرر گردید پیش‌نویس اولیه نظام جامع توسط پژوهشکده بیمه و با همکاری موسسات آموزشی تکمیل و برای تصویب به بیمه مرکزی ارایه گردد.

نام:
ایمیل:
* نظر: