کد خبر: ۴۸۵۹۷
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۸
مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: در حالی که پالایشگاه نفت کرمانشاه به صورت قانونی و شفاف و حتی 10 درصد بالاتر از قیمت پایه آن فروخته شد، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ارزان فروشی آن اعتراض دارند.
به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از روابط عمومی سازمان خصوصی سازی؛ سیدجعفر سبحانی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: پالایشگاه کرمانشاه پیش از آنکه از طریق مزایده به فروش برود، یکبار در سال 1394 و یکبار در آذرماه 1395 از طریق فرابورس به قیمت پایه حدود 1800 میلیارد ریال (180 میلیارد تومان) عرضه شد، اما خریداری نداشت.
وی افزود: با این همه دی ماه پارسال مزایده برای آن برگزار شد که خریدار آن که بخش خصوصی واقعی به شمار می رود و 60 درصد سهام آن را 10 درصد بالاتر از قیمت پایه یعنی به قیمت 2 هزار میلیارد ریال (200 میلیارد تومان) خرید.
سبحانی با بیان اینکه بقیه سهام پالایشگاه کرمانشاه در اختیار سهام عدالت است، گفت: اینکه گفته می شود در واگذاری این پالایشگاه ارزان فروشی شده، صحت ندارد زیرا 10 درصد بالاتر از قیمت پایه فروخته شده است.
وی تاکید کرد: گویا برخی از واگذاری این سهام به بخش خصوصی واقعی گله مند هستند، زیرا اگر این سهام به خصولتی ها یا نهادهای شبه دولتی واگذار می شد، کسی اعتراض نمی کرد.
وی ادامه داد: واگذاری هرمزال به بخش خصوصی بسیار بالاتر و رقم آن بیشتر از پالایشگاه کرمانشاه بود که معترضان به این واگذاری که نمایندگان مجلس نهم بودند، حتی به قوه قضاییه هم شکایت کردند اما در نهایت همه دستگاه های نظارتی صحت و قانونی بودن این واگذاری را تایید کردند.
سبحانی با تاکید بر اینکه به نظر می رسد با وجود تایید نهادهای نظارتی برخی علاقه دارند در واگذاری ها شبهه وارد کنند و قانع نشوند، گفت: البته نمی توان همه 80 میلیون نفر را قانع کرد، اما دستگاه های نظارتی تایید می کنند که واگذاری ها منطبق بر مقررات بوده و همه فرآیندها اعم از قیمت گذاری، برگزاری مزایده و بازگشایی پاکت ها شفاف و با رعایت قانون انجام گرفته است.
مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی درباره تلاش برخی نمایندگان برای انجام تحقیق و تفحص از واگذاری پالایشگاه کرمانشاه گفت: از این کار ناراحت نمی شویم زیرا معتقدیم همه امور واگذاری آن بر اساس قانون بوده و شبهه و ایرادی ندارد.
سبحانی ادامه داد: هر جا لازم باشد از واگذاری ها دفاع می کنیم زیرا معتقدیم که در دولت یازدهم واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی انجام شد و اگر شبه دولتی ها خریده بودند، کسی معترض نبود.
وی با بیان اینکه عده ای برخلاف منویات رهبر معظم انقلاب دوست ندارند از تصدیگری دولت در بخش های مختلف اقتصادی کاسته شود، گفت: انتقادها را پاسخ می دهیم و اگر دستگاه های نظارتی خواهان بررسی موضوع باشند، از آن استقبال می کنیم.
مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: عملکرد دولت یازدهم در حوزه خصوصی سازی واقعی بسیار روشن است، زیرا از ابتدای سال 1380 که این سازمان شکل گرفت تا شهریورماه 1392 تنها 18 درصد واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی بود اما در دولت یازدهم این میزان به 65 درصد رسیده است.
وی کارنامه خصوصی سازی در دولت یازدهم را شفاف و مورد تایید نهادهای نظارتی دانست و گفت: همین که حدود 3 برابر در دولت یازدهم بخش خصوصی واقعی سهم بیشتری در خرید سهام شرکت های دولتی داشته، گویای رویکرد دولت در پر و بال دادن بخش خصوصی واقعی است.
سبحانی گفت: این موفقیت به سادگی به دست نیامد و سازمان خصوصی سازی با ارائه تسهیلاتی به بخش خصوصی واقعی نظیر کاهش سه درصدی فروش اقساطی سهام به آنها، سعی کرد تا خصوصی سازی را به معنای واقعی آن پیاده کند.
وی تاکید کرد: به نظر می رسد هرجا خصوصی سازی واقعی انجام شده باشد، اعتراض ها و انتقادها هم درباره آن زیاد است.
نام:
ایمیل:
* نظر: