کد خبر: ۵۴۸۶۱
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۴

احسان سلطانی

کارشناس اقتصادی

در سال ۱۳۹۵ میزان میانگین مستمری بازنشستگی به ترتیب بازنشستگان صندوق فولاد، صندوق بازنشستگی کشور و سازمان تامین اجتماعی به ترتیب ۲۱، ۱۵ و ۹ میلیون ریال در ماه بود. میزان مستمری بازنشستگان صندوق فولاد به ترتیب یک و هفت دهم و دو و شش دهم برابر مستمری بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشور و سازمان تامین اجتماعی است.

با توجه به مشکلات صندوق بازنشستگی فولاد، ضمن پرداخت مستمری بازنشستگان در سال‌های اخیر مقرر شده که در بودجه سال ۱۳۹۷، ۲۵۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت حقوق بازنشستگان فولاد در نظر گرفته شود. این سطح بالای پرداخت مستمری بازنشستگی در شرایطی به بازنشستگان صنعت فولاد (از جمله فولاد مبارکه) پرداخت می‌شود که بسیاری از این شرکت‌ها از سود بسیار بالایی برخوردار هستند. مبالغ پرداختی به بازنشستگان فولاد از محل بودجه دولت انجام می‌شود و با توجه به وضعیت خصولتی شرکت‌های سودآور فولاد و سنگ آهن لازم است که این شرکت‌ها پرداخت همه یا بخشی از هزینه‌های مستمری بازنشستگان خود را بر عهده بگیرند.

بر اساس اطلاعات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، متوسط مستمری ماهانه بازنشستگان صندوق فولاد در سال ۱۳۹۰ در حدود ۵۶۶ هزار تومان بود، اما به دلیل اتفاقات رخ داده در این صندوق در سال ۱۳۹۱ و سوءاستفاده از مقررات مربوط به محاسبه مستمری ها عدد مذکور با رشد بیش از ۸۲ درصد به بیش از یک میلیون تومان در سال ۱۳۹۱ افزایش یافت.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار