کد خبر: ۵۵۰۵۵
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۵
گره واردات خودرو بالاخره امروز گشوده می شود
تجارت آنلاین: رییس انجمن واردکنندگان خودرو با اشاره به جلسه کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، وزیر صنعت و انجمن واردکنندگان خودرو، بیان کرد: در این جلسه آقای شریعتمداری قول دادند سایت ثبت سفارش تا چهارشنبه به روی واردکنندگان باز شود.
باز شدن دوباره سامانه ثبت سفارش خودرو
لحظات نفس‌گیر تصمیم‌گیری برای بازگشایی مجدد ثبت سفارش واردات خودرو همچنان ادامه دارد و از ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه ظهر دیروز سه‌شنبه، جلسه‌ای در دفتر مجتبی خسروتاج، ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران با حضور مدیران شرکت‌های واردکننده خودرو برگزار شد تا آخرین شرایط رایزنی شده با بخش‌های مهم تصمیم گیر دولتی را با آن‌ها در میان بگذارد .
چهارشنبه هفته گذشته نیز روابط عمومی سازمان توسعه تجارت در تماس با مدیران شرکت‌های مختلف واردکننده خواهان حمایت از مباحث تعرفه‌ای برای مسیر جدید واردات خودرو شد و خبر از گشایش سایت ثبت سفارش واردات خودرو در روز شنبه داد، وعده‌ای که در روز شنبه محقق نشد تا دیروز مجدداً خسروتاج واردکنندگان را رسما برای همفکری احضار کند.
علاوه بر خسرو تاج، امیرحسین قناتی مدیرکل صنایع خودرو و نیرومحرکه و صالحی نیا، معاون امور صنایع نیز در این جلسه حاضر بودند و خواسته‌های دولت به واردکنندگان بزرگ خودرو کشور مبنی بر ایجاد آرامش در بازار پس از گشایش ثبت سفارش واردات اعلام شد.
خسروتاج معاون وزیر سمت پس از پایان این جلسه اعلام کرد برای مذاکره به مجلس می‌رود و امروز درباره واردات خودرو مصاحبه خواهد داشت .
خبرهای تایید نشده حاکی است وزارت صمت وعده تصمیم هیات دولت در جلسه عصر امروز خود داده است .
در همین رابطه سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ گفت که وزیر صنعت در جلسه این کمیسیون از باز شدن ثبت سفارش خودروهای خارجی حداکثر تا آخر هفته جاری خبر داده است.
ولی‌الله داداشی در توضیح جلسه دیروز کمیسیون اصل ۹۰ گفت: به دنبال شکایت تعدادی از نمایندگان مجلس به کمیسیون اصل ۹۰ درباره ممنوعیت ثبت سفارش خودروهای خارجی و به دنبال آن عدم رقابت خودروهای تولید داخل با خارج، وزیر صنعت در کمیسیون اصل ۹۰ حضور پیدا کرد.
وی افزود: نمایندگان معتقد بودند که به دلیل انحصاری بودن تولیدات داخلی توان رقابت وجود ندارد که این باعث رکود در تولیدات داخلی و حتی کاهش ایمنی خودروها شده است. به همین دلیل وزیر صنعت گفت که قرار است ثبت سفارش‌های خودروهای خارجی آغاز شود.
داداشی اضافه کرد: براساس توضیحات وزیر صنعت بعد از باز شدن ثبت سفارش‌ها واردات خودرو از سر گرفته می‌شود و به دنبال آن تولیدات داخلی می‌توانند با خودروهای خارجی رقابت کرده که نتیجه آن را می‌توان در ارتقاء سطح ایمنی خودروها دید.
در همین راستا فرهاد احتشام زاد، رییس انجمن واردکنندگان خودرو از قول وزیر صنعت، معدن و تجارت برای بازگشایی سایت ثبتارش خبر داد.
وی با اشاره به جلسه روز سه شنبه کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، وزیر صنعت و انجمن واردکنندگان خودرو، بیان کرد: در این جلسه آقای شریعتمداری قول دادند که مشکل واردات خودرو تا چهارشنبه حل شده و سایت ثبت سفارش به روی واردکنندگان باز شود.
احتشام زاده ادامه داد: رئوس دستورالعمل جدید واردات خودرو که تا فردا ابلاغ خواهد شد، دارای شفاف سازی هایی در خصوص بخش‌های ذیل است:
- کاهش تعرفه جدید از میزان مندرج در اخبار سایتها که منتسب به کمیسیون زیربنایی دولت گردیده بود
- فعال شدن مجدد شرکت‌های غیرنمایندگی با شرایط تسهیل شده برای آنها
- احتساب توامان سقف دلاری و حجم موتور برای تشخیص کالای لوکس
- تسهیلات واردات خودروهای هیبریدی
لازم به ذکر است در این‌ جلسه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی از کمیسیونهای مختلف مجلس، وزیر صنعت ‌معدن و تجارت و نیز نمایندگان سازمان بازرسی کل کشور، معاونین وزیر صنعت معدن و تجارت، مدیران شرکت‌های خودروسازی، اتاق بازرگانی ایران، بانک‌مرکزی، وزارت جهاد کشاورزی، گمرک و سازمان برنامه و‌بودجه حضور داشته و موارد فوق به جمع بندی رسید.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار