کد خبر: ۵۵۳۸۸
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۰
روحانی در تماس تلفنی با رییس‌جمهور ترکیه:
رئیس جمهور گفت: در جمهوری اسلامی ایران مردم در چارچوب قانون آزادند تا انتقادات و اعتراض خود را بیان کنند اما در برابر سواستفاده کنندگان سکوت نخواهیم کرد.
سکوت نخواهیم کرد
رئیس جمهور گفت: در جمهوری اسلامی ایران مردم در چارچوب قانون آزادند تا انتقادات و اعتراض خود را بیان کنند.
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در تماس تلفنی "رجب طیب اردوغان" با وی، ضمن ابراز خرسندی از روند مثبت همکاری‌های دو کشور در حوزه‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی، تصریح کرد که با اجرای طرح‌های در دستور کار دو کشور، بی تردید در سال جاری میلادی شاهد جهش و تحرکی اساسی در روابط تهران - آنکارا بویژه در حوزه اقتصادی خواهیم بود.
رییس جمهور همچنین تسریع در همکاری بانک‌های دو کشور از جمله در سواپ ارزی و استفاده از پول‌های ملی را ضروری خواند و گفت: تقویت همکاری‌های بانکی و تسهیل امور گمرکی، نقش مهمی در توسعه و تقویت روابط برجای خواهند گذاشت.
روحانی در ادامه با بیان اینکه ایران برای تحکیم روابط خود با ترکیه مصمم است، به همکاری‌های دو کشور در حوزه منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: همکاری‌های تهران – آنکارا و مشارکت فعال آن‌ها در مذاکرات سوچی و آستانه، به تقویت و توسعه امنیت در منطقه کمک کرده و این روند همچنان تا رسیدن به ثبات و امنیت کامل در منطقه ادامه می‌یابد.
رییس جمهور همچنین با اشاره به اظهارات رییس جمهوری ترکیه درباره نقش برخی رسانه‌های غربی و صهیونیستی در ایجاد ناآرامی در کشور‌ها و از جمله در ترکیه، گفت: حضور مدبرانه و آرام بخش پلیس ایران در ناآرامی‌های محدودی که اخیرا در برخی از شهر‌ها شاهد بودیم، نشان دهنده این است که ما به امنیت و ثبات کشور اطمینان کامل داریم و با توجه به حضور گسترده مردم در مخالفت با آشوبگران، امنیت و آرامش کامل خواهیم داشت.
روحانی افزود: در جمهوری اسلامی ایران مردم درچارچوب قانون آزادند تا انتقادات و اعتراض خود را بیان کنند و بی تردید برای ما امنیت و آرامش مردم بسیار حائز اهمیت است و در همین راستا در برابر اعمال خشونت و اقدامات غیرقانونی سوء استفاده کنندگان سکوت نخواهیم کرد. رییس جمهور ترکیه نیز در این تماس تلفنی تاکید کرد که آنکارا مصمم است روابط خود را در همه حوزه‌ها با جمهوری اسلامی ایران گسترش دهد.
رجب طیب اردوغان با بیان اینکه برای روابط دو کشور اهمیت زیادی قائلیم و امیدواریم در سال جاری میلادی، روابط تهران و آنکارا در همه حوزه‌ها جهش داشته باشد، گفت: با تقویت همکاری‌های بانکی و تسریع در استفاده از پول‌های ملی در روابط اقتصادی دو کشور، این روابط تعمیق خواهد یافت.
وی همچنین به نقش نشست‌های سوچی و آستانه در تقویت ثبات و امنیت منطقه‌ای اشاره و گفت که تهران و آنکارا به این همکاری‌ها تا تحکیم ثبات منطقه ادامه خواهند داد.
رییس جمهور ترکیه همچنین با اشاره به برخی ناارامی‌ها در روز‌های اخیر در ایران به حوادث مشابهی که برخی قدرت‌ها در کشورش ایجاد کرده بودند، پرداخت و گفت: ترکیه ثبات و امنیت ایران را از ثبات و امنیت خود جدا نمی‌داند.
اردوغان با اشاره به عملکرد رسانه‌های غربی و اظهارات مقام‌های ارشد آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه برخی ناآرامی‌ها در ایران اظهارداشت: ما تبلیغات رسانه‌های غربی را علیه خودمان دیده و به اظهارات تکراری و مداخله جویانه افرادی مانند ترامپ و نتانیاهو عادت کرده ایم.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار