کد خبر: ۵۵۶۶۳
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۶

احسان سلطانی

کارشناس اقتصادی

نفت به عنوان مهمترین ماده تاثیرگذار بر روی حیات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی از اهمیت بالایی در ایران برخوردار است. نظر به اهمیت نفت و گاز، به تبع آن آگاهی و اطلاع رسانی عمومی در خصوص موضوعاتی مانند میزان ذخائر، استخراج، درآمدهای حاصله و ... برای عموم مردم دارای اهمیت می باشد. در غیاب یک نظام اطلاع رسانی شفاف، همیشه در خصوص آمارهای نفتی ابهام وجود دارد. در شرایطی که بر روی وب سایت های وزارت نفت ایران و شرکت ملی نفت ایران، اطلاعات ناچیزی در خصوص وضعیت صنعت نفت ایران وجود دارد (بهتر است گفته شود هیچ اطلاعاتی وجود ندارد)، علاقمندان بایستی به وب سایتهایی مانند شرکت نفت انگلیس (بی پی) مراجعه کنند تا به اطلاعات متنوعی دست پیدا کنند. جالب آن است که با جستجوی فراوان در بخش انگلیسی سایت شرکت ملی نفت ایران، اخباری از میزان فروش و درآمد نفتی ایران پیدا می شود.

بر اساس این اخبار درآمد نفتی ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۲ دی ماه ۱۳۹۵ تا ۱۰ دی ماه ۱۳۹۶) نسبت به سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۳۰ درصد بالا رفت. علاوه بر نفت خام در سال گذشته میلادی ایران صادرات روزانه ۵۰۰ هزار بشکه میعانات نفتی با بهای بالاتر از نفت داشت

در فضای سیاست زده و پرتزویر اطلاع رسانی ایران که عامدانه توجه مردم به موضوعات نه چندان با اهمیت و فرعی جلب می شود، شهروندان ایرانی از دسترسی به اطلاعات مهمی که حق آنها است، محروم هستند. قطعا هنگامی که مردم بدانند که درآمد نفتی دولت در یک سال منتهی به ۱۰ دی ماه سال جاری، نسبت به دوره مشابه در سال قبل از آن بیش از ۳۰ درصد بالا رفته است، سوالات زیادی در خصوص شوک نرخ ارز چند ماه اخیر، فروش دلار به بهای بالا (نرخ مداخله ای) توسط بانک مرکزی و بسیاری مطالبات دیگر خواهند داشت.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار