کد خبر: ۵۵۷۹۵
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۳
مسعود یوسفی
روزنامه نگار
محمد جواد ظریف بار دیگر حاصل تلاش ها و کوشش های خود و هم تیمی هایش را در حوزه برجام دشت کرد و با اجماع جهانی که علیه آمریکا ترتیب داد، دونالد ترامپ مستاجر بی قرار و جنجالی کاخ سفید را واداشت تا برای سومین بار حکم تعلیق تحریم های هسته ای علیه ایران را امضا کند.
خبرگزاری ها در این باره نوشتند:« دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که تاکنون دو بارتعلیق تحریم های هسته ای آمریکا علیه ایران را امضا کرده است، بار دیگر به رغم ناخشنودی از توافق بین المللی هسته ای ایران - برجام-، تعلیق این تحریم ها را تمدید کرد».
اگرچه همزمان با تصمیم ترامپ، وزارت خزانه داری آمریکا بیکار ننشست و 14 فرد و نهاد ایرانی را به بهانه نقض حقوق بشر و برنامه موشکی به فهرست تحریم های خود اضافه کرد، اما این اقدام را بایستی بیشتر ناشی از استیصال و درماندگی آمریکایی ها در برابر دیپلماسی پویا و فعال ظریف و همکاران او دانست که عرصه را بر آن ها تنگ کرده است. وزیر امور خارجه کشورمان چهارشنبه گذشته و در جریان سفر به مسکو به خوبی به سردرگمی رییس جمهور آمریکا در این مورد اشاره می کند و می گوید: « بعید می دانم که خود آقای ترامپ هم هنوز اطلاع داشته باشد که در ارتباط با برجام چه ‌کار کند».
هدف عمده برجام برای آمریکایی ها –براساس آنچه که آن ها به دروغ اعلام می کنند – مهار هسته ای ایران است و برای ما ایرانی ها تشنج زدایی و تعامل سازنده و پویا با جهان خارج تا بتوانیم کشورمان را از مشکلات اقتصادی که در اثر تحریم های ظالمانه قدرت های بزرگ و ندانم کاری و بی تدبیری های گذشته برخی مسئولان برایمان پیش آمد برهانیم. امروزه ماهیت نظام بین الملل به گونه ای شکل گرفته است که هیچ کشوری از ایجاد تنش و درگیری بی مورد با سایر کشورها صرفه ای نخواهد برد و صید دندان گیری حاصل نخواهد  کرد. باز هم خوبست در این مورد به اظهار نظر دیگری از محمد جواد ظریف متوسل شویم که به خوبی با این مفهوم آشناست و اصلا وجهه همت خود را بر تعامل مثبت و فزاینده با جهان پیرامون قرار داده است. او در این رابطه می گوید: « پارادایم غالب بر روابط بین الملل مبتنی بر دشمن انگاری، حذف و ائتلاف سازی برای درهم کوبیدن دشمنان فرضی و اعتقاد به بازی حاصل جمع صفر است، بر اساس تمام تجربیات بشری بازی حاصل جمع صفر به نتیجه بازی حاصل جمع منفی می انجامد». بدیهی است در این مسیر عزت و سرافرازی ایران عزیز کمافی السابق در دستور کار دستگاه دیپلماسی کشورمان قرار خواهد داشت.  

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار