کد خبر: ۵۵۸۵۶
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۸
به گفته علیرضا مرادی رئیس گروه کارشناسی خطوط اعتباری بانک توسعه صادرات ایران، درحال حاضر بانک توسعه صادرات از هشتم آبانماه 95 تاکنون طبق قراردادهای فعال، مبلغ ۹۲۰۷ میلیاردریال تسهیلات با نرخ سود ترجیحی پرداخت کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات، مرادی پیرامون جزییات تخصیص منابع سپرده‌گذاری ریالی صندوق توسعه ملی نزد بانک توسعه صادرات به صادرکنندگان بخش صنعت و معدن گفت: درحال حاضر بانک توسعه صادرات از تاریخ ۸ آبان ۹۵ تا امروز طبق قراردادهای فعال، مبلغ 9207میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود ترجیحی پرداخت کرده است.
رئیس گروه کارشناسی خطوط اعتباری بانک توسعه صادرات در ادامه افزود: در حال حاضر منابع ریالی صندوق توسعه ملی نزد بانک توسعه صادرات در قراردادهای فعال به میزان 14700 میلیارد ریال است که عمده این منابع به جز 500 میلیارد ریال آن (منابع غیرصادراتی با نرخ سود 16 درصدی) و مابقی با نرخ سود 11 و 12 درصد در حوزه صادرات مصرف می‌شود.
وی به شرح جزییات شرایط تخصیص و نرخ سود این منابع پرداخت و گفت: از منابع فوق‌الذکر دو قرارداد 600 میلیارد ریالی مجموعاً معادل ۱۲۰۰ میلیارد ریال جهت تخصیص سرمایه درگردش بخش صنعت و معدن در مناطق غیربرخوردار و دانش بنیان تمامی مناطق با نرخ سود 12 درصد در نظر گرفته شده که تماماً به متقاضیان پرداخت شده است. الباقی منابع نیز با نرخ سود 11 درصد به فعالان مختلف حوزه صادرات تخصیص داده می‌شود.
این کارشناس بانکی در ادامه اظهار داشت: مطابق با بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی از ابتدای نیمه دوم سال 1396 کلیه منابع صندوق توسعه ملی ویژه صادرات به صورت تلفیقی با منابع بانک به صادرکنندگان پرداخت می‌شود که با درنظر گرفتن میانگین سود تسهیلات از محل هرکدام از منابع، صادرکنندگان با نرخ سودهای 13.5 الی 14.5 درصد تامین مالی خواهند شد.
وی گفت: در راستای اجرای بسته حمایتی مذکور، از مهرماه سال جاری دو قرارداد سپرده‌گذاری به مبالغ 4000 و 2000 میلیارد ریال با نرخ سود 11 درصد از سوی صندوق توسعه ملی در اختیار بانک قرارداده شد که معادل همین مبالغ نیز از منابع حداکثر 18درصدی بانک به این امر اختصاص یافت. از مجموع پرداختی‌های مذکور تاکنون 3620میلیارد ریال به صورت تلفیقی (1810میلیارد ریال سهم صندوق و معادل آن سهم بانک) به صادرکنندگان پرداخت شده است و 4500میلیارد ریال نیز در شرف پرداخت است.
علیرضا مرادی در مورد تخفیف‌های در نظر گرفته شده از سوی بانک به مشتریان خاص اظهار داشت: تخفیف‌ها در بخش تسهیلات سرمایه در گردش از محل منابع بانک اعمال و شامل مواردی همچون صادرکننده نمونه، میانگین وزنی بالا، وثیقه معتبر و ... می‌شود و مشتری برای برخورداری از تخفیف کامل می‌بایست نسبت به ارائه ضمانت‌نامه صندوق ضمانت صادرات اقدام نماید تا از تخفیف 2 درصدی برخوردار گردد.

نام:
ایمیل:
* نظر: