کد خبر: ۵۶۰۹۹
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۲
مجلس سنا کاخ سفید را تنبیه کرد
در پی مخالفت مجلس سنا با تصویب لایحه بودجه اضطراری، دولت آمریکا برای نوزدهمین بار در تاریخ این کشور تعطیل شد. مجلس سنا طبق قانون تا ساعت 8 صبح امروز به وقت ایران فرصت داشت با تصویب یک بودجه کمکی از تعطیلی دولت ترامپ جلوگیری کند.
دولت ترامپ تعطیل شد!
در پی مخالفت مجلس سنا با تصویب لایحه بودجه اضطراری، دولت آمریکا برای نوزدهمین بار در تاریخ این کشور تعطیل شد.
مجلس سنای آمریکا با وجود رایزنی فراوان مقامات دولت ترامپ با تصویب بودجه اضطراری برای جلوگیری از تعطیل شدن دولت موافقت نکرد.
مجلس سنا طبق قانون تا ساعت 12 شب گذشته به وقت محلی (8 صبح امروز به وقت ایران) فرصت داشت با تصویب یک بودجه کمکی از تعطیلی دولت ترامپ جلوگیری کند.
لایحه بودجه اضطراری که تنها تا شانزدهم فوریه (حدود یکماه دیگر) بودجه دولت را تامین می‌کرد، در مجلس نمایندگان به تصویب رسیده بود اما در سنا با مقاومت دموکرات‌ها مواجه شد.
سنا برای تصویب این لایحه به رای دستکم 60 سناتور نیاز داشت به این معنا که در صورت موافقت تمام جمهوریخواهان با این لایحه، حداقل 10 سناتور دموکرات باید از آن حمایت می‌کردند؛ اما تمام 49سناتور دموکرات سنا به دلیل تامین نشدن خواسته‌هایشان در موضوع مهاجران، با تامین بودجه اضطراری دولت مخالفت کردند. این طرح در نهایت موفق به کسب 50 رأی شد.
ترامپ روز گذشته تعطیلات آخر هفته خود را نیز به دلیل حساسیت جلسه رای‌گیری سنا به تعویق انداخت.
این برای نوزدهمین بار در تاریخ آمریکاست که دولت این کشور به دلیل تصویب نشدن بودجه تعطیل می‌شود.
هنگام تعطیلی دولت در آمریکا، بخشی از کارکنان نهادهای ضروری بر سر کار باقی می‌مانند، اما اکثر کارمندانی که شغل آنها اهمیت حیاتی ندارد به مرخصی اجباری فرستاده می‌شوند.
حقوق این دسته از کارمندان که به مرخصی اجباری فرستاده می‌شوند در نهایت پرداخت می‌شود اما زمان آن به هیچ وجه مشخص نیست.
تعطیلی 16 روزه دولت باراک اوباما در سال 2013 باعث زیان 24 میلیارد دلاری اقتصاد این کشور شد.
نکته جالب اینکه تعطیلی دولت ترامپ درست در سالگرد تحلیف ریاست‌جمهوری او (20 ژانویه) اتفاق افتاد.
گفتنی است تعطیلی دولت در آمریکا زمانی اتفاق می‌افتد که رئیس‌جمهور و کنگره نتوانند قانون تخصیص اعتبارات نهادهای دولتی را در موعد مقرر به امضا برسانند.  


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار