کد خبر: ۵۶۱۴۵
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۶
معاون اول رییس جمهور هشدار داد:
جهانگیری گفت: دوران اداره کشور با منابع طبیعی به سر آمده و اگر نگوییم الان این کار غیرممکن است، باید گفت که در آینده غیرممکن خواهد بود. این مسیر دارد به آخر می رسد که ما با منابع نفتی و طبیعی خود را اداره کنیم.
پایان دوران اداره کشور با نفت
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد :مهمترین بخش از امکانات ما قدرت فکر جوانان مان است که از آن غفلت شده است.
اسحاق جهانگیری عصر امروز در ادامه سفر یک روزه اش به استان البرز، طی سخنانی در مراسم افتتاح همزمان طرح های صنعتی و دارویی که در شرکت داروسازی «سیناژن» برگزار شد، گفت: جای خوشحالی دارد که در این شرکت یک خانم، مدیرعامل است که با وزیر هم کل کل می کنند و در کارشان جدی هستند.
وی افزود: دوران اداره کشور با منابع طبیعی به سر آمده و اگر نگوییم الان این کار غیرممکن است، باید گفت که در آینده غیرممکن خواهد بود. این مسیر دارد به آخر می رسد که ما با منابع نفتی و طبیعی خود را اداره کنیم، نه به این معنا که منابع ما در حال اتمام است اما ما یک کشور هشتاد میلیونی شده ایم که مردم مان به دنبال توسعه هستند و خود را با کشورهای پیشرفته دنیا مقایسه می‌کنند و می خواهند در کشوری توسعه یافته زندگی کنند که این توسعه تنها با صرف منابع طبیعی که انجام نمی شود.
جهانگیری با اشاره به سابقه تدوین سند چشم‌انداز بیست ساله کشور، گفت: بیست سال قبل که سند چشم انداز را در دولت آقای خاتمی نوشتیم به این دلیل بود که بیست سال آینده مان را با افقی روشن کنیم و بگوییم که کشورمان باید در آینده چگونه باشد و حالا تقریبا دو سوم اول این چشم انداز گذشته است و کشورهای منطقه هم دست روی دست نگذاشته اند که ما پیشرفت کنیم و حالا هم می بینیم که در برخی زمینه ها وضعیت مان به آنچه که مطلوب است نزدیک نیست.
معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه فروش سالیانه کل منابع نفتی ما تنها نیمی از بودجه سال را تامین می‌کند، گفت: اینکه گفته می‌شود که اتکا را از نفت برداریم باید در عوض تکیه مان را به مغز جوانان مان بدهیم و برای شکوفا شدن ذهن آنان تلاش کنیم. در مغز آنان در مقطع فعلی اگر تصمیم بگیریم شاید می گفتیم که دنبال کارخانه خودروسازی برویم دنیا از ما ده ها سال جلوتر هستند اما یکسری رشته های صنعتی هستند که نقطه ثقل دنیا شده اند اما چون این صنایع در ابتدای کار هستند، دنیا هنوز در آن پیشرفت فراوان نکرده اند و آن مربوط به شرکت های فضای مجازی است.
جهانگیری تصریح کرد: یک وقت ما می نشینیم و از فضای مجازی و تاثیر آن بر جوانان مان می گوییم و فکر می کنیم که فضای مجازی یعنی همان یک تکه که ما از آن ناراحت هستیم اما شرکت هایی در فضای مجازی در دنیا مشغول هستند که چندین میلیارد دلار گردش مالی سالیانه دارند.
وی افزود: یکی از رشته های دیگر که در ارتباط با ای تی است، بایو تکنولوژی است که با استفاده از نیروهای خبره و متخصص می توانیم آن را به یکی از صنایع مهم کشور بدل کنیم.
معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: ما اگر خوب به جوانان اتکا کنیم، خوب توجه کنیم و برای شان فضای خوب کار درست کنیم می توانیم به نتیجه برسیم. این جوانان را نباید اینقدر اذیت کرد، این ظلم به جوانان است چه آنهایی که در این کشور مانده‌اند و می خواهند کار کنند، ما مدام بیاییم و برای شان مشکل درست کنیم چه آنهایی که خارج هستند و می خواهند بازگردند و فکر کنیم سبک مدیریتی درستی است، این کار والله درست نیست. این کار فراری دادن مغزها و بلا استفاده نگاه داشتن آنهاست.
جهانگیری در پایان با بیان اینکه ما با سیاست گذاری می توانیم مسائل را حل کنیم، گفت: مهمترین بخش از امکانات ما قدرت فکر جوانان مان است که از آن غفلت شده است.
همچنین پیش از سخنرانی معاون اول رئیس‌جمهوری از جدیدترین داروی گروه دارویی سیناژن با نام «نئوفور ۲۴» با حضور وزیر بهداشت، وزیر صنعت، معدن و تجارت رونمایی شد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار