کد خبر: ۵۹۹۷۷
تاریخ انتشار: ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۰
رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) انسجام ملی، امیدآفرینی و به راه افتادن نهضت فراگیر اشتغال‌زایی را مهم‌ترین نیازهای امروز کشور دانست و بر هم‌گرایی همه‌ی دستگاه‌ها و نهادهای کشور برای تحقق این موضوعات تأکید کرد.

دکتر محمد مخبر که در سومین نشست اعضای شورای مدیران کل دفاتر حوزه‌های وزارتی و حوزه‌ی ریاست سازمان‌ها و نهادها سخن می‌گفت، به شرایط کشور در سال گذشته و شرایط پیش رو اشاره کرد و اظهار داشت:

دشمن با تمام توان در زمینه‌های مختلف علیه کشورمان فعالیت می‌کند، اما هیچ خطری کشور را تهدید نمی‌کند. این دشمنی‌ها ممکن است زحمت و کندی در کار ایجاد کنند، اما قطعاً نمی‌توانند مانع کارمان شوند.

دکتر مخبر با بیان این‌که مهم‌ترین نیاز امروز کشور انسجام ملی است و نباید با بیان حرف‌های تفرقه‌آمیز باعث سوءاستفاده‌ی دشمنان شد، اذعان داشت: ما به یک وحدت ریشه‌ای و بنیادی نیاز داریم و جدای از مسایل و دسته‌بندی‌های سیاسی آن چه که تکلیف همه است، حرکت در مسیری است که منتج به وحدت شود.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره)، ایجاد امید در مردم را دومین نیاز مهم کشور برشمرد و خاطرنشان کرد: هر حرکتی که در مردم ایجاد یأس کند، کمک به دشمن و خیانت به مردم است.


وی افزود: کشور ما، کشوری بسیار بزرگ با امکاناتی وسیع است و ما نباید کشور را طوری در ذهن مردم ترسیم کنیم که احساس کنند زندگی سختی خواهند داشت.


دکتر مخبر به آمارهای منتشره از سوی بانک جهانی در سال‌های پیش و پس از انقلاب اشاره کرد و گفت: در سال 56 کشور حدود 36 میلیون جمعیت و سالانه شش میلیون بشکه تولید نفت داشته است. پنج میلیون بشکه از نفت تولیدشده ‌فروخته می‌شد و طبق آمار بانک جهانی 46 درصد مردم ایران در فقر مطلق زندگی می‌کردند. اما در سال 93 و94، زمانی که کشور دارای 80 میلیون نفر جمعیت بود و ما یک میلیون و پانصد هزار بشکه نفت می‌فروختیم، بانک جهانی آمار زیر خط فقر را 5/9 درصد ذکر کرده است و در مقایسه با قبل از انقلاب که جمعیت بسیار کم‌تر بوده این رقم بسیار کاهش یافته و به نصف رسیده است. آیا چنین آماری نشان‌دهنده‌ی ناکارآمدی نظام است یا کارآمدی آن؟

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) خاطرنشان کرد: کشور ما امکانات و نعمات زیادی دارد که به خوبی از آن‌ها استفاده نمی‌کنیم. کشور ما 2700 کیلومتر به دریا دسترسی دارد. کشورهای نیمه پیشرفته‌ای که صد کیلومتر به دریا دسترسی دارند، جمعیت بسیاری را اداره می‌کنند.

وی افزود: ظرفیت‌های گوناگون دیگری از جمله نفت، گاز، زعفران و صنایع دستی در کشور داریم که که از آن‌ها درست بهره‌برداری نمی‌شود. کشورمان ۹۵ درصد زعفران دنیا را تأمین می‌کند و ۸ میلیارد دلار بازار زعفران دنیاست. ولی ما چیزی حدود ۴۰۰ میلیون دلار از این بازار بزرگ استفاده می‌کنیم. به لحاظ تنوع در صنایع دستی در جهان رتبه‌ی اول را داریم، اما به لحاظ حجم در رتبه‌ی هشتم قرار داریم و بین ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار هم گردش این بازار است که کشورمان ۵۰۰ میلیون دلار از این بازار استفاده می‌کند.

دکتر مخبر با اشاره به این‌که ما باید امید و نشاط و شادابی را در مردم ایجاد کنیم، افزود: چرا در بوق ناامیدی می‌دمیم.

دکتر مخبر در ادامه خواستار به راه افتادن یک نهضت فراقوه‌ای و فرادستگاهی در خصوص اشتغال‌زایی در کشور به عنوان موضوع سوم شد و گفت: باید با انسجام و ایجاد امید و نشاط در مردم، نهضت اشتغال‌زایی در کشور راه بیفتد و این کار با یک قوه و یک دستگاه و یک جریان شدنی نیست، بلکه باید همه به صحنه بیایند. ما اگر معضل بیکاری را حل کنیم، آسیب‌پذیری‌مان را بسیار پایین می‌آوریم و تهدیدات خارجی نمی‌توانند مشکلی برای‌مان ایجاد کنند.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با اشاره به عملکرد ستاد در حوزه‌ی محرومیت‌زدایی، گفت: از حدود شش سال پیش تصمیم گرفتیم ستاد را کاملاً به صورت نهادی خدمت‌رسان به محرومین درآوریم، مقام معظم رهبری نیز همین نظر را داشتند. هیچ کاری در ستاد که مخاطین آن محرومین نباشند، شکل نمی‌گیرد و تمام فعالیت‌های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) را برای ایجاد اشتغال به مناطق محروم برده‌ایم.


ایشان افزود: زمانی که ما بنیاد برکت را تأسیس کردیم، در آن برای توانمندسازی اقتصادی مناطق محروم، سه سازوکار اشتغال‌زایی تعریف کردیم که شامل اشتغال خانگی، اشتغال اجتماع‌محور و کارآفرینی در بنگاه‌های کوچک و متوسط با مشارکت مردم بود.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) هماهنگی و همکاری کامل با دولت را ویژگی اصلی کارهای ستاد برشمرد و گفت: تمام ساخت و ساز‌ها و فعالیت‌های عمرانی و محرومیت‌زدایی ستاد با هماهنگی دولت انجام می‌گیرد. یعنی ما هیچ‌جا بیمارستان، مدرسه یا مجموعه‌ی دیگری نمی‌سازیم مگر با پیشنهاد دولت که پس از ساخت هم آن را به‌طور کامل در اختیار دولت قرار می‌دهیم.

رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) با تأکید بر رعایت همه‌ی تکالیف قانونی از سوی ستاد و زیرمجموعه‌های آن، گفت: مالیات ستاد مثل بخش خصوصی کاملاً و با اولویت اول پرداخت می‌شود و هیچ بخشودگی در هیچ فعالیتی نداریم، از بخش پرسنلی گرفته تا سایر فعالیت‌ها، مالیات را همیشه در اولویت پرداخت‌ها داریم. این موضوع از سوی مسئولین امر بار‌ها اعلام و از ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) تقدیر شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دولت، دستگاه قضا و مجلس شورای اسلامی همکاری‌های مناسبی در جهت فعالیت‌های ستاد برای محرومیت‌زدایی داشته‌اند. اگر نگاه‌مان به خداوند و خدمت به مردم باشد هیچ مانعی سر راه‌مان نخواهد بود.


نام:
ایمیل:
* نظر: