کد خبر: ۶۱۶۷۷
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۸

قاسم احمدي لاشکي
نايب رييس فراکسيون گردشگري مجلس

امروزه گردشگري به اندازه‌اي اهميت دارد که هر گردشگر را با 100 بشکه نفت برابر مي‌دانند اما فراموش نکنيم که جذب گردشگر نياز به ايجاد و توسعه زيرساختها دارد و اگر توسعه زيرساختها مورد بي توجهي قرار بگيرد، سرمايه‌هاي ايران که مي‌تواند با گردشگري جذب شود از ديگر کشورها سردر مي‌آورد. نکته مهم تر اين است که بايد بررسي کنيم هر گردشگر از کدام کشور و با چه انگيزه‌اي وارد کشورمان مي‌شود. اينکه گردشگري براي ما يک سرمايه است، شکي نداريم، اما اينکه يک گردشگر براي ما تا چه اندازه سرمايه مي‌آورد، بايد روي آن تامل کنيم.

امکان دارد که گردشگر از کشورهاي کم درآمدي همچون افغانستان يا پاکستان آمده باشد. اين قبيل گردشگران زياد نمي‌توانند در اقتصاد کشور ما تاثير گذار باشند. اما گردشگري که از کشورهاي اروپايي و آمريکايي به ايران سفر کنند، شرايط متفاوتي دارند. بايد گردشگري به ايران بيايد که از توان مالي قابل توجهي برخوردار باشد و مهمتر اينکه دلش بخواهد براي رفاه و آسايش خودش و حانواده‌اش هزينه کند.

نکته تاسف آور در کشور ما وابستگي به نفت است و هرگاه وضعيت نفت در کشور ما خوب شده، ديگر ظرفيتها را فراموش کرده‌ايم و به سوي درآمدهاي نفتي رفته ايم. هنگامي‌که تحريمها و محدوديتهاي اقتصادي داشتيم، وابستگي بودجه به نفت کم بود اما به دليل رفع محروميتها، وابستگي بودجه به نفت را بالاتر برديم. در اين شرايط فراموش کرديم که گردشگري مي‌تواند ظرفيت قابل توجهي براي رونق اقتصادي و کاهش وابستگي بودجه به نفت باشد. اکنون هم که دوباره بحث تحريمها مطرح مي‌شود، بايد دوباره نگاه به گردشگري داشته باشيم.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار