کد خبر: ۶۱۹۰۲
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۳
ذخیره برف صفر شد؛
مدیر عامل آب منطقه ای تهران با بیان اینکه شستن حیاط و­­ ماشین با آبی که با مشقت تامین می شود کم لطفی است، هشدار داد، بارش های اخیر،­ جبران کاهش بارش ها را نکرده و ذخیره برف تهران در حال حاضر صفر است.
آژیر قرمز در تهران به صدا درآمد
 مدیر عامل آب منطقه ای تهران با بیان اینکه شستن حیاط و­­ ماشین با آبی که با مشقت تامین می شود کم لطفی است، هشدار داد، بارش های اخیر،­ جبران کاهش بارش ها را نکرده و ذخیره برف تهران در حال حاضر صفر است.

محمدرضا بختیاری در پاسخ به این سوال که آیا بارش های یک ماه اخیر کمبود بارش در سال آبی جاری را جبران کرده است؟ گفت: اصلا اینطور نیست البته بارش ها بی تاثیر نبوده چون موجب خنک شدن هوا شده و مشترکان از کولر استفاده نکردند.

وی افزود: سدهای تامین کننده آب تهران در تابستان از ذخیره برف­ تغذیه می شوند متاسفانه در سال 96 ذخیره برف 90 درصد کاهش یافت که در مقایسه ­بین اسفند سالهای­ 95 و 96 نشان می دهد ذخیره برف در سد لار در سال 95 ، شش متر بوده در حالی که ذخیره برف در­ سد لار در اسفند سال گذشته فقط 65 سانت ثبت شده است بر این اساس ذخیره برف ما در فروردین­­ صفر شد.

بختیاری گفت: اواخر فروردین بسیار نگران بودیم و به جیره بندی آب فکر می کردیم اما بارش های اردیبهشت باعث شد نگرانی ها تا حد زیادی برطرف شود گرچه تهران هم مثل سایر نقاط کشور وضعیت آبی خوبی به لحاظ ذخیره آب سدها و میزان بارش ها ندارد.

مدیر عامل آب منطقه ای تهران افزود:­از این بعد اوضاع آبی جای­ نگرانی دارد گرچه تلاش می کنیم به سمت جیره بندی آب نرویم و اتفاق نیفتد ولی واقعیت این است که مردم بدانند منابع آبی وضع خوبی ندارند و نباید بدون دغدغه آب مصرف کنیم.

وی ادامه داد: در ­13 فروردین امسال به اندازه زمان مشابه آن در سال گذشته ذخیره آب سدهای پنج گانه تامین کننده آب تهران ­­600 میلیون متر مکعب ­بود اما با گذشت یک ماه و نیم 336 میلیون متر مکعب کاهش یافت.

بختیاری در پاسخ به این سوال که آیا در شرایط کمبود بارش از تجربیات سایر کشورها استفاده می کنیم یا نه ؟ گفت: مشکل ما بهره وری آب در بخش های مختلف شرب، کشاورزی و فضای سبز است به گونه ای که در برخی کشورها اگر 20 تا 30 درصد کاهش برف داشته باشند حالت فوق العاده اعلام­ و چمن ها را خشک می کنند در حالیکه امسال 90 درصد کاهش ذخیره برف داشتیم.

وی افزود: شاید مردم کمبودی در تامین آب حس نکردند چون وظیفه ما تامین آب برای مردم است و نباید دچار سختی شوند اما هنوز پیک تابستان نیامده ما مخازن آب را روزانه رصد می کنیم و نگرانی بسیاری در برخی سامانه ها داریم که به مردم منتقل نمی کنیم این به معنای فراوانی آب نیست.

بختیاری تاکید کرد: شستن حیاط و­­ ماشین با آبی که با مشقت تامین می شود کم لطفی است.

وی گفت: امسال نخستین بار­وزارت نیرو به طور جدی وارد گفتگو با شهرداری شد تا طرح جامع فضای سبز شهر تهران را تهیه کنند­ و آبی که برای فضای سبز استفاده می شود به گفته مسئولان شهرداری 140 میلیون متر مکعب در سال است­ کاهش یابد.

مدیر عامل آب منطقه ای تهران افزود: میزان آب برای فضای سبز شهر تهران باید به 70 میلیون متر مکعب برسد که شهرداری قول داده­ از الگوی کشت درختان و پسآب فاضلاب استفاده کنند.

وی تاکید کرد: تا دو ماه آینده تکلیف آب تهران فضای سبز تهران مشخص و به شهرداری تهران ابلاغ خواهد شد.

مدیر عامل آب منطقه ای تهران ­گفت: متوسط بارش از ابتدای سال آبی جاری در تهران 231 میلی متر بوده است که نسبت به پارسال 29 درصد منفی است و نسبت به درازمدت نیز 11 درصد کاهش نشان می دهد.

وی همچنین درباره آب موجودی مخزن 5 سد تأمین کننده آب تهران نیز افزود: در حال حاضر 800 میلیون متر مکعب آب در مخازن 5 سد لار، لتیان، کرج، طالقان و ماملو وجود دارد که این رقم در زمان مشابه پارسال یک میلیارد و 106 میلیون متر مکعب بوده است یعنی 30 درصد نسبت به پارسال کاهش یافته است.

­مدیر عامل آب منطقه ای تهران گفت: اگر 10­درصد در مصرف آب صرفه جویی شود سالانه 100 میلیون متر مکعب آب قابل استحصال است و تهران راهی جز صرفه جویی و افزایش بهره وری آب ندارد.

محمد رضا بختیای با اشاره به اینکه منابع آبی جدید در تهران وجود ندارد،­ افزود: منابع آب محدود است و تخصیص جدیدی هم قرار نیست به تهران داده شود بنابراین منابع جدید آب از درست مصرف کردن و افزایش بهره وری باید به دست آید.

وی افزود: در شهر تهران سالانه یک میلیارد و پنجاه میلیون متر مکعب آب برای مصارف شرب استفاده می شود که هفتاد درصد آن از آبهای سطحی و 30 درصد آن از منابع آبی زیرزمینی استفاده می کنیم.

بختیاری گفت:در سالهای آینده با افزایش جمعیت خارج از برنامه،­ مواجه خواهیم شد مانند 700 تا 800 هزار نفری که تا سه چهار سال آینده با تکمیل ­مسکن مهر پردیس و پرند ساکن می شوند­ اما منابع جدید آبی وجود ندارد و این رشد جمعیت علاوه بر رشد جمعیت ساکن فعلی تهران است که باید برای تامین آب آنها نیز چاره ای اندیشید.

وی گفت: در سامانه غرب و شرق تهران طرح هایی برای انتقال آب که از سال های قبل تخصیص داده شده بود در حال اجرا داریم. مانند خط دوم انتقال از طالقان به تهران که ردیف بودجه آن مشخص شده و عملیات اجرایی آن نیز امسال آغاز می شود.

مدیر عامل آب منطقه ای تهران با تاکید بر اینکه تمام طرح هایی که برای انتقال آب در شهر تهران در حال اجرا داریم بدون افزایش تخصیص است و برای پدافند غیرعامل ساخته می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در تابستان امسال از چاه های آب شهرداری برای تامین آب شرب استفاده می شود گفت: چاه هایی که در اختیار شهرداری است و کیفیت مناسب برای شرب دارد در صورت نیاز آنها را وارد مدار شرب می کنیم که از این چاه ها­ در سالهای 78 ، 80 و 92 نیز استفاده شده است اما امیدواریم امسال نیاز استفاده از آنها نباشد ولی در صورت نیاز در اختیار ما قرار می گیرد.

بختیاری تاکید کرد: طرح هایی که آب منطقه ای تهران در حال اجرا دارد مانند طرح انتقال آب از لار به کلان و طالقان به تهران و جمع آوری آبهای جنوب تهران به دلیل قدیمی شدن تاسیسات تهران است که در حال جایگزینی آنها هستیم.

وی افزود: تخصیص­های آبی که به شهر تهران اضافه می شود مربوط به 10 سال قبل است مانند تخصیص آب سد کرج به میزان 340 میلیون متر مکعب و تخصیص آب سد طالقان به میزان 100 میلیون متر مکعب که سر جمع 440 میلیون متر مکعب آب از این دو سد سهم تهران است اما در حال حاضر امکان انتقال 340 میلیون آب را داریم و صد میلیون دیگر را با تاسیسات فعلی نمی توانیم به تهران انتقال دهیم که با اجرای خط دوم انتقال طالقان به تهران میسر خواهد شد.

بختیاری تاکید کرد: برخی می گویند 90درصد آب کشور در بخش کشاورزی مصرف می شود و تنها 6 تا 7 درصد برای شرب استفاده می کنیم بنابراین در بخش کشاورزی باید صرفه جویی شود این تصور اشتباهی است چون برای تامین آب شرب زحمت و هزینه بسیاری صرف می شود.

وی گفت: تقریبا یک چهارم واقعی آب از مشترکان دریافت می کنیم در حالی که هزینه های انتقال و تسویه آب بسیار زیاد است.

بختیاری گفت: تنها راه کشور برای عبور از بحران آب صرفه جویی یا همان درست مصرف کردن آب است که در این صورت هیج جای آب کمبود آب نخواهد داشت.

وی همچنین درباره رودخانه های شهر تهران گفت: بسیاری از ویلاها و رستوان ها در اطراف رودخانه ها ساخته شده که در حریم و بستر رودخانه قرار دارد و صاحبان آنها متاسفانه به تذکر ما توجه نمی کنند به همین دلیل در حادثه اخیر فشم بسیاری از ویلاها و رستوران ها به دلیل طغیان رودخانه ها تخریب شدند و یک نفر نیز کشته شد.

بختیاری تاکید کرد: آب منطقه ای تهران، برای جلوگیری از ­ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه ها­ جدی است.

نام:
ایمیل:
* نظر: