کد خبر: ۶۲۶۲۹
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۶
بشير خالقي
عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي

تامين مواد اوليه يکي از دغدغه‌هاي توليدکننده بوده که همچنان اين دغدغه ادامه دارد. توليدکنندگان با مشکلات بسيار نقدينگي لازم براي واردات مواد اوليه را تامين مي‌کنند اما پس از طي مراحل گوناگون متوجه مي‌شوند که کالايشان در گمرک زمين گير شده و تا زماني که نتوانند عوارض گمرکي را بپردازند، ترخيص اين مواد اوليه امکان ندارد. اين مساله اختلافاتي بين گمرک و توليد کنندگان يا واردکنندگان در سالهاي گذشته پيش آورده که
...باعث نگراني شده است. بارها شاهد بوديم که کالاي اساسي مرتبط با توليد و حتي داروهاي مهمي‌وارد کشور شده که به دليل تاخير در ترخيص، تاريخ مصرف آن گذشته يا کيفيت خودش را از دست داده است. به همين دليل گمرک تصميم گرفت تا 60 درصد کالاي واردشده به کشور را بدون دريافت عوارض گمرکي ترخيص کند و 40 درصد بقيه را گرو نگه مي‌دارد. اين رفتار ابتدا مثبت به نظر مي‌رسد اما لازم است تبعيض بين کالاهاي وارد شده به گمرک صورت پذيرد.
اينکه گمرک همان رفتاري را با دارو يا مواد اوليه داشته باشد که با تيرآهن دارد، درست نيست و کالاهايي که در معرض از بين رفتن هستند بايد هرچه سريعتر ترخيص شود. نکته مهمتر نامگذاري سالهاي اخير با موضوعات اقتصادي از سوي رهبر انقلاب است که هوشياري ايشان در تشخيص وضعيت کشور را نشان مي‌دهد. رهبري بارها تاکيد داشته‌اند که دشمن از طريق مواجهه مستقيم نمي‌تواند به کشورمان آسيب بزند به همين دليل راهکار اقتصادي را در پيش گرفته و مي‌خواهد از اين طريق صدمه بزند.
بنابر اين نبايد کاري کنيم که توليدکننده از دستگاههاي دولتي آسيب ببيند.
سرمايه اولين و مهمترين گزينه براي رونق اقتصاد است و نکته‌اي که شايد کمتر مهم به نظر برسد اما اهميت خاصي دارد، رفتارهاي مسوولان است. اينکه گمان کنيم کارشکني از سوي يک وزير مي‌تواند واقع شود يک بخش کار است، اما بايد بپذيريم که حتي يک کارمند ساده مي‌تواند توليد کننده را به اندازه‌اي مايوس کند که سرمايه‌اش را بردارد و برود. به همين دليل داشتن روحيه همکاري در ادارات حلقه مفقوده اقتصاد دانسته مي‌شود. وقتي سرمايه گذاري به ادارات مراجعه مي‌کند، اولين نگاه به او کارشکني است و اگر هم بخواهند کارش را راه بيندازند، سعي مي‌کنند حق الزحمه‌اي متناسب با بزرگي کار دريافت کنند.
البته وجود مديران و کارکنان با اخلاق در ادارات را منکر نمي‌شود. اينکه بخواهيم تمامي‌ادارات را به ارتشا متهم کنيم، اشتباه بزرگي است اما تعداد کارکنان متخلف هر چقدر هم کم باشند، تاثيرات منفي خود را برجاي مي‌گذارند
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار