کد خبر: ۶۳۲۶۳
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۳
مسئول سازمان بسیج اصناف کشور در یزد عنوان کرد
مسئول سازمان بسیج اصناف کشور گفت: متاسفانه اگر کوچکترین اعتراضی در کشور شکل بگیرد، بلافاصله جریان اعتراضات در دست منافقین قرار می گیرد اما صف بازاریان از منافقان جداست.
ماجرای حضور سازماندهی شده منافقین در بازار تهران

به گزارش خبرگزاری بسیج به نقل از یزد رسا، مسئول سازمان بسیج اصناف کشور در نشست خبری با موضوع بازار، بسیج و توسعه پایدار اقتصادی با اشاره به بیانات اخیر رهبر انقلاب مبنی تشکیل قرارگاه جنگ اقتصادی در وزارت خزانه داری آمریکا، اذعان داشت: رهبر انقلاب در سخنان چندی پیش خود در سالگرد 15 خرداد فرمودند ما کاملا در شرایط جنگ اقتصادی هستیم که در کنار آن با جنگ روانی و اقدام عملی نیز روبرو خواهیم بود.

 

افزایش ناگهانی قیمت؛ اولین جرقه حوادث بازار تهران

دکتر «غلامرضا حسن پور» گفت: امروز ۳ میلیون واحد صنفی در کشور وجود دارد که هفت و نیم میلیون نفر در آن اشتغال دارند که حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می شود.

وی با بیان اینکه ۱۷ درصد درآمد ناخالص کشور از سوی بازاریان و اصناف تولید می شود، اظهار داشت: همه جمعیت کشور با بازاریان ارتباط دارند و به همین خاطر اگر اشکالی در بازار رخ بدهد با سرعت در کشور گسترش پیدا خواهد کرد.

دبیر قرارگاه حمایت از کالای ایرانی، با یادآوری مشکلات و درگیری های اخیر در بازار تهران تصریح کرد: اتفاقات و رخدادهای اخیر در بازار تهران در نشستی به محوریت بسیج اصناف کشور و ریاست مجلس شورای اسلامی بررسی شد تا ریشه و علل این حوادث مشخص شود.

 وی خاطرنشان کرد: ضعف مدیریت تیم اقتصادی دولت و رکود و کسادی بازار و افزایش ناگهانی قیمت ارز باعث شد تا شاهد تغییر ساعت به ساعت قیمت ها باشیم که از یک سو بازار را تحت نواسان شدید قرار داد و از سوی دیگر باعث ایجاد جو روانی در بین جامعه شد.

حسن پور، تصمیمات یک شبه دولت را از جمله عوامل تشدید اغتشاشات دانست و گفت: صدور دستورالعمل های یک شبه مانند پیش فروش سکه، اعلام و افزایش ناگهانی دلار تک نرخی و ممنوعیت ورود 130 کالا از تصمیمات یک شبه ای بود که بلافاصله اثرات خود را در بازار نشان داد که به عنوان مثال پاساژ علاالدین تهران با افزایش دوبرابری قیمت ها به کانون بحران تبدیل شد.

وی تصدی گری دولت در بخش مختلف اقتصاد را یادآور شد و اذعان داشت: دولت با عدم اجرای اصل 44 قانون اساسی به تصدی گری در بخش خصوصی و دخالت در این بخش شان نظارتی خود را پایین آورد و به رقابت با بخش خصوصی پرداخت؛ علاوه بر آن انکار وجود مشکلات اقتصادی در جامعه و ارائه آمار دور از واقعیت و تحلیل هایی نظیر اینکه افزایش قیمت ها حباب است؛ مشکلات بازاریان را تشدید کرد.

 

نبود مدیریت بحران علت تشدید اغتشاشات

وی ادامه داد: یکی از علل اصلی و مهم رخدادهای بازار تهران نبود مدیریت بحران بود؛ مدیریتی که بتواند هرج و مرج قیمت ها، واردات و صادرات مانند ثبت سفارش 6 هزار خودرو ، اعتصابات و اعتراضات را انجام دهد.

رئیس بسیج اصناف کشور اضافه کرد: عدم هماهنگی تیم اقتصادی دولت، مجلس و قوه قضاییه در ارائه آمار، گفتار متناقض وزرا، اطلاع رسانی ضعیف و پر ابهام، بیان مطالب غیر واقع و دستکاری آمار مانند صحبت ها در مورد ممنوعیت کالاهای وارداتی از جمله دلایل فزاینده ایجاد و شکل گیری اعتراضات بود.

وی با تاکید بر ضعف اطلاع رسانی، ادامه داد: متاسفانه همه رسانه های کشور به جای مردم محوری به مسئولین می پردازند و مردم سهمی در ارائه بیان مشکلات و خواست های خود ندارد و صدای مردم به گوش مسئولان نمی رسد که ضعف موجود به خوبی در اتفاقات اخیر متجلی شد.

 

یکه تازی روانی دشمن در حوادث بازار تهران/ کار تشکیلاتی منافقین در اغتشاشات

این مقام مسئول تصریح کرد: سود جویی دلالان سرمایه دار با استفاده از شرایط متشنج و نفوذ مفسدین اقتصادی در بدنه مجلس، دولت و قوه قضاییه در کنار هم با ایجاد رانت و واردات غیر قانونی ، سنگین ترین فشارها را به بازار وارد کرده است که نمونه آن رادر دستگیری سلطان سکه که دو تن سکه را خرید و فروش کرده بود، دیدیم.

حسن پور با انتقاد از سازوکارهای قدیمی اقتصادی دولت، گفت: 600 هزار واحد تولیدی کوچک در اصناف وجود دارد که تحت هر شرایطی باید مالیات پرداخت کنند و حتی مواردی واحد تعطیل شده مشمول مالیات می شوند؛ مالیات ارزش افزوده، بیمه، عوارض شهرداری و سودهای بانکی  از جمله فشارهای اقتصادی بر کسبه است که دولت می تواند آن را مدیریت کند.

وی با اشاره به عملیات روانی در فضای مجازی توسط دشمنان رسانه ای ونفوذ برخی از عوامل داخلی در حین اعتصابات و اعتراضات اذعان داشت: در حوادث اخیر بازار تهران با بررسی های انجام شده مشخص شد از هر 10 معترض تنها یک نفر واقعا بازاری بود و مابقی کاملا سازماندهی شده وارد اعتراضات شدند.

رئیس بسیج اصناف کشور با بیان اینکه صف بازاریان از تخریب گران منافق جداست، تصریح کرد: متاسفانه اگر کوچکترین اعتراضی در کشور شکل بگیرد، بلافاصله جریان اعتراضات در دست منافقین قرار می گیرد اما صف بازاریان از منافقان جداست و شما دیدید که تنها بعد از دو روز جو بازار تهران آرام شد و بازار دوباره به کار خود ادامه داد.

وی با بیان اینکه به طور کلی کشور در حوزه عملیات روانی دچار ضعف است، تصریح کرد: ما در جنگ اقتصادی فعلی با این رویکرد که در هیچ شرایطی بن بست نخواهیم داشت باید همه تلاش و توجه خود را به دشمنان اصلی و در راس آن آمریکا معطوف کنیم و در کنار آن مطالبات مردم را به رسمیت بشناسیم و بستر قانونی را برای بیان اعتراضات فراهم کنیم.

 

 سه قوه تدبیر نکنند، فشار اقتصادی بیشتر خواهد شد

دبیر کارگروه حمایت از کالای ایرانی با اشاره به شرایط مشکلات اقتصادی و وضعیت کشور گفت: اگر کل حاکمیت، دولت، مجلس و قوه قضاییه شرایط را مدیریت نکنند، قطعا در آینده مشکلاتی مانند کمبود مواد اولیه و کالا، عدم فروش اجناس توسط شرکت های بزرگ، افزایش نقدینگی، ضربه به تولید داخلی، خروج سرمایه و ارز کشور و رونق دلالی های کاذب و نجومی، فشار اقتصادی را تشدید خواهد کرد

وی با یادآوری راهکارها و اقدامات بسیج در این شرایط اقتصادی گفت:  وظیفه اصلی بسیج حفظ دستاورد انقلاب اسلامی است و مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی مردم هستند؛ بسیج اصناف کشور هیچگونه بحث سیاسی و جناحی ندارد و 600 هزار عضو بسیج اصناف کشور تمام قد در خدمت دولت، مجلس و قوه قضائیه هستند.

حسن پور اضافه کرد: اجرای راهکار 13 گانه اصناف و بازاریان، راه اندازی قرارگاه مردمی حمایت از کالاهای ایرانی با 85 کمیته و ارتباط تنگانگ با تیم اقتصادی مجلس، ارتباط دائمی با بدنه دولت و ارائه طرح ها و برنامه و کادرسازی در اتاق اصناف و اتحادیه های صنفی از جمله سیاست های کلی بسیج اصناف بوده است.

این مقام مسئول افزود: بسیج اصناف در حوزه مبارزه با قاچاق کالا، تنظیم و نظارت بازار و تعیین سهم هر قشر در حمایت از کالای ایرانی با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و وزارت دادگستری وارد مذاکره شده است که به زودی نتایج آن اجرایی خواهد شد.

 

 «تکیه به توان داخلی» و تحقق «اقتصاد مقاومتی» راه برون رفت از مشکلات

حسن پور در پاسخ به این سئوال که «راه برون رفت از شرایط فعلی اقتصادی چیست؟» خاطرنشان کرد: ما در هشت سال دفاع مقدس با بدترین شرایط جنگی و اقتصادی در مقابل حربه همه جانبه دشمنان ایستادیم؛ بازاریان ما در طول دفاع مقدس با رشادت های خود حتی غذای گرم را تا کنار خط مقدم و سنگرها می بردند؛ آیا شرایط فعلی از آن شرایط سخت تر است؟ لذا ما  امروز به همان روحیه سلحشوری و مقاومت نیاز داریم.

رئیس بسیج اصناف کشور با بیان اینکه راه حل همه مشکلات ما درون کشور است، گفت: در برجام اشتباه دولت این بود که همه امید و توان خود را به یک توافق معطوف کرده بود و نگاهی به درون کشور نداشت؛ دولت باید با اجرای اقتصاد مقاومتی تفکر توجه به درون را با حمایت از تولید کالای ایرانی تحقق بخشد.

حسن پور خاطرنشان کرد: دولت در شرایط فعلی دچار سردرگمی است و نمی داند چه تصمیمی بگیرد چراکه کارشناسان نظرات و طرح های متفاوت و مختلف را ارائه می کنند که وجه اشتراک آن دور بودن از واقعیت های کف بازار و مشکلات اصلی بخش خصوصی است.
نام:
ایمیل:
* نظر: