کد خبر: ۶۳۳۳۵
تاریخ انتشار: ۲۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۶
سلامت و درمان همواره از حوزه های مورد توجه بوده که به دلیل هزینه های وارده به خصوص در بيماري هاي صعب العلاج و پرخطر نگاه ويژه ي آحاد جامعه اعم از مردم و مسئولين را در پي داشته است؛ ورود بانک قرض الحسنه مهر ايران به اين حوزه توجه مسئولين ارشد کشوري را جلب کرده و نكاتي را پيرامون اين موضوع ابراز داشتند.

به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از  روابط عمومی بانک قرض الحسنه مهر ایران، در مدت فعالیت بانک قرض الحسنه مهر ایران، جامعه پزشکي و متخصصان سلامت از بانک قرض الحسنه مهر ايران به عنوان حامي حوزه سلامت و همراه شهرونداني كه در بستر بيماري قرار مي گيرند ياد كرده و توصيه‌ها و نكاتي را پيرامون اين بانك بيان نمودند.
در ادامه مروری داریم بر نکات و توصیه‌های مطروحه توسط مسئولين ارشد حوزه سلامت کشور پيرامون جايگاه بانک قرض الحسنه مهر ايران:

رفع دغدغه اقشار ضعیف در حوزه سلامت و درمان
دکتر قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بيان داشت: بانک قرض الحسنه مهر ايران، مجموعه‌اي پويا و مردم نهاد است که با كمك و سپرده گذاري خيرين، خدمات تسهيلاتي ارزنده‌اي به محرومان و نيازمندان واقعي جامعه اعطا نموده است.
وزیر بهداشت ضمن تاکید به نقش خدمات ارائه شده بانک قرض الحسنه مهر ایران در تأمین مايحتاج نيازمندان خصوصاً کمک به رفع دغدغه اقشار ضعيف در حوزه سلامت و درمان گفت: هرچند سقف مبلغ تسهيلات ارائه شده ۲۰ ميليون تومان است، ولي همين مبلغ اندك مي‌تواند گره گشاي بسياري از بيماران باشد.
وی با اشاره به پایین بودن میزان معوقات و مطالبات اين بانک و مطابقت آن با استانداردهاي بين المللي اظهار داشت: اين موضوع نشان مي‌دهد که اقشار نيازمند و کم برخوردار جامعه در بازپرداخت اقساط خود بسيار منظم و متعهد عمل مي‌کنند و بسيار قابل اعتماد و معتمد هستند.
دکتر قاضی زاده هاشمی در خصوص تأثیر هم افزایي متقابل خيرين با بانک قرض الحسنه مهر ايران تصريح کرد: خيرين حوزه سلامت مي‌توانند با استفاده از ظرفيت‌هاي بالاي اين بانک سطح حمايت‌هاي خود را افزايش دهند.
وی خاطر نشان ساخت: حوزه سلامت نیازمند مساعدت خیرین است و فرقي نمي‌کند که تعداد آن چقدر و چگونه باشد. هرکسي مي‌تواند در کشور، استان و شهر خود با مشاركت در پروژه‌هاي خيرين سلامت، ضمن كمك به ارتقاي سطح خدمات بهداشتي و درماني، از شيوع بيشتر بيماري‌هاي صعب العلاج و رنج آور جلوگيري كند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با تاکید بر اهمیت ادامه اين روند ابراز اميدواري کرد: با وحدت، هماهنگي و همدلي مسئولين و نمايندگان مردم در مجلس شوراي اسلامي شاهد انسجام قوي‌تر و رفاه و آسايش بيشتر مردم به ويژه در حوزه سلامت باشيم.

همراه با خیرین سلامت
ایازی، معاون امور اجتماعی وزیر بهداشت بيان داشت: افراد بيمار از جمله اقشاري هستند که در معرض مشکلات عديده مالي قرار مي‌گيرند که خوشبختانه با اجراي طرح تحول سلامت جامعه بخش عمده‌اي از مسائل حل شده است؛ ولي همچنان هزينه‌هايي به افراد ضعيف تحميل مي‌گردد که مي‌توانيم نقش حمايتي از آنان را بر عهده داشته باشيم.
ایازی ادامه داد: بنگاه‌های تولیدي و اقتصادي مي‌توانند در چارچوب مسئوليت‌هاي اجتماعي خود از اين اقشار حمايت نمايند؛ همچنين افزايش تعاملات بانکي در حوزه قرض الحسنه به منظور ارائه خدمات شايسته‌تر به نيازمندان واقعي جامعه، سطح معنوي اقدامات صورت گرفته را افزايش خواهد داد.
وی در خصوص پتانسیل و ظرفیت بسیار خوب بانک قرض الحسنه مهر ايران در حوزه سلامت و درمان جامعه ابراز داشت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي مي‌تواند در حوزه‌هاي خيريه سلامت، ارائه خدمت به مددجويان تحت پوشش و نيازمنداني که در تأمين هزينه‌هاي درمان با مشکل روبرو مي‌شوند، تعامل با باشگاه خيرين سلامت، پرداخت تسهيلات به كاركنان دانشگاه‌هاي علوم پزشكي، بيمارستان‌ها و مراكز خدمات درماني و … کمک رساند.
معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت تصریح کرد: یکی از عوامل مهمي که شديداً بر زندگي انسان و سلامت فرد خانواده و جامعه اثر مي‌گذارد و امسال هم در پيام مقام معظم رهبري به آن اشاره شده موضوع رفع بيکاري و توجه به معيشت نيازمندان واقعي جامعه است كه بانك قرض الحسنه مهر ايران با توجه به رسالت مقدسي كه در حوزه بانكداري اسلامي دارد پيشتاز اين حوزه است.
ایازی با اشاره به امکاناتی که بانک قرض الحسنه مهر ایران مي‌تواند در اختيار جامعه خيرين کشور قرار دهد بيان داشت: بهره مندي از سرويس‌هاي اين بانك كه بر پايه اصول بانكداري اسلامي استوار است مي‌تواند هم به تحقق ساخت و ايجاد سازه‌هاي عام المنفعه آنان كمك كند و هم با امتيازي كه از محل گردش حساب آنان ايجاد مي‌شود مي‌توان نيازمندان و مددجويان تحت پوشش خود را جهت دريافت تسهيلات قرض الحسنه به اين بانك معرفي نمايند.

تقویت روحیه کمک‌رسانی به بیماران
سهیلا جلودارزاده نماینده مردم تهران ضمن اشاره به تفاهم نامه همکاری وزارت بهداشت با بانک قرض الحسنه مهر ایران گفت: همکاري وزارت بهداشت و بانک قرض الحسنه مهر ايران مي‌تواند كمك خوبي براي بيماران باشد؛ چراكه اين بانك به عنوان پشتيبان مالي مي‌تواند با جلب حمايت خيران شرايط مناسبتري را براي كمك به محتاجان فراهم كند.
جلودارزاده افزود: با چنین اقداماتی می توان روحیه کمک‌رساني به بيماران را در ميان مردم تقويت کند و به آنها انگيزه دهد که با هدفمندي به كمك بيماران بشتابند.

تشویق کمک رسانی به بیماران
شهاب نادری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شوراي اسلامي در خصوص فعاليت هاي حوزه سلامت بانک قرض الحسنه مهر ايران اذعان داشت: اقدام بانک قرض الحسنه مهر ايران در حمايت از بيماران نيازمند جاي تقدير دارد؛ اين بانک مي‌تواند با استفاده از كمك‌هاي مردمي و همچنين خيرين، تسهيلات به بيماران اعطا كند.
او افزود: بانک قرض الحسنه مهر ایران می‌تواند با مدیریت حساب، هم کمک مالي در اختيار بيماران و مراکز درماني قرار دهد و هم مي‌تواند با تشويق كمك رساني به بيماران حمايت‌هاي خوبي را جلب كند.
این عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: اين يک وظيفه اجتماعي است تا از بيماران صعب‌العلاج حمايت کنيم ضمن آنکه زماني كه سياست‌هاي جمعيت را تدوين مي‌كنيم لازم است حمايت‌هايي را در دستور كار قرار دهيم كه افراد بدانند در صورت بروز مشكل، جامعه تمام قد از آنها حمايت خواهد كرد.

حامی یابی برای کمک به بيماران صعب العلاج
هادی قوامی عضو کمیسیون برنامه و بودجه نيز در رابطه با ورود بانک قرض الحسنه مهر ايران در طرح ارتقاي سلامت عمومي اظهار داشت: کمک خيران و نهادهاي مختلف به بيماران همواره مرسوم بوده است، كمك‌هاي پراكنده نمي‌تواند نتايج منسجم و پابرجايي داشته باشد. از آنجائي كه هزينه درمان بيماران صعب العلاج هزينه بر و بالاست ضرورت دارد كه علي رغم بودجه دولتي به كمك‌هاي ديگر توجه شود.
او گفت: ساماندهی کمک‌ها از طریقی سیستم بانکي مي‌تواند نتايج خوبي را به بار آورد. حال که بانك قرض الحسنه مهر ايران در اين زمينه فعال شده بسيار مطلوب است و مي‌توان به نحو شايسته اي از اين پتانسيل به نفع بيماران استفاده كرد.
این نماینده مجلس گفت: این طیف از جامعه عليرغم اينکه بعضاً از نهادهاي متولي، خدمات اوليه را دريافت مي‌کنند اما شرايط خاص بيماري چتري از نااميدي بر سر آنان گشوده و بودن يک بيمار صعب العلاج در خانواده‌اي بخش اعظمي از بنيانهاي اقتصادي و رواني خانواده را تحت تأثير قرار مي‌دهد. برخي از اين عزيزان فاقد امکانات افزونتر براي تأمين نيازهاي اساسي و حياتي خود بوده و ضرورت رسيدگي ويژه به امور آنان با استفاده از كمكهاي مردم خير و نوع دوست در مقطع كنوني محسوس است.
قوامی اعلام کرد: می‌توان با بهره گیری از نيات خيرخواهانه و کمک‌هاي مردمي در رفع نيازهاي بيماران صعب العلاج، ايجاد شبکه اجتماعي مردمي كارآمد از طريق حامي يابي براي كمك به بيماران صعب العلاج، كمك از طريق درگاه اينترنتي با استفاده از كارتهاي بانك‌هاي عضو شبكه شتاب كمك خيران را توسعه داد.

مهربان‌ترین نهاد مالی در کشور
دکتر حسن خدابنده لو مدیرکل سازمان جمعیت هلال احمر استان کردستان، در جریان گسترش تعاملات مالی با بانک قرض الحسنه مهرايران بيان داشت: اين بانك، مهربان‌ترين نهاد مالي در كشور است و همه ما به اين مهرورزي نيازمنديم.
وی افزود: بانک قرض الحسنه مهرایران اهداف بزرگ، شایسته و متعالی را براي شناسايي و توانمندسازي نيازمندان واقعي جامعه در پي دارد و نياز است تا تمامي سازمان‌ها، نهادها و مجموعه‌هاي دولتي و خصوصي در اين راستا هم افزايي داشته باشند.
وی در ادامه تصریح کرد: این بانک با صرف نظر از منافع مالی به دنبال ارائه بهترين خدمت به اقشار متوسط و ضعيف جامعه است و اين امر نشان دهنده مهرباني اين مجموعه در قبال مشتريان مي‌باشد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان با اشاره به نقش بی‌بدیل بانک قرض الحسنه مهر ايران در گسترش مهرباني تصريح کرد: مأموريت جمعيت هلال احمر «داوطلبانه و بشر دوستانه» است و پيشبرد رسالت آن بر جامعه اثربخشي دارد و اميدواريم بتوانيم همانند بانک قرض الحسنه مهرايران منجر به استمرار خدمات به مردم و قشر ضعيف جامعه باشيم.

نام:
ایمیل:
* نظر: