کد خبر: ۶۳۳۸۲
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
در بازار سکه و طلا چه می گذرد؟
هر چند بازار سکه و طلا طی ۴ سال گذشته با نوسانات اندکی مواجه بود اما این بازار طی ماه های اخیر با تنش های زیادی مواجه شد و ارقام جدیدی در این بازار به ثبت رسید.
آغاز سقوط قیمت سکه در بازار
هر چند بازار سکه و طلا طی ۴ سال گذشته با نوسانات اندکی مواجه بود اما این بازار طی ماه های اخیر با تنش های زیادی مواجه شد و ارقام جدیدی در این بازار به ثبت رسید.
قیمت سکه با افزایش نرخ ارز در اواخر سال ۹۶ و نوسانات به وجود آمده  در ماه های اخیر نه تنها دستخوش تغییرات شدیدی شد بلکه  فعالان این بازار می گویند قیمت ها در این بازار حباب هم دارد ضمن اینکه با افزایش لحظه ای قیمت ارز در ماه های گذشته،  نرخ سکه نیز نوسان شدیدی را تجربه کرد.
 نرخ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در سال ۹۶ از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد، یعنی حدود ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته که معادل ۳۸ درصد آن به دلیل افزایش قیمت ارز بوده است.
این روند افزایشی در سال ۹۷ نیز ادامه داشت به نحوی که ، بازار طلا امسال برخلاف سال های گذشته نه تنها به دلیل افزایش قیمت جهانی طلا ناشی از جنگ تجاری چین و آمریکا و کاهش ارزش دلار در بازار جهانی با افزایش روبرو بود بلکه قیمت ارز  هم در بازارهای داخلی با نوسان همراه بود و به همین دلیل قیمت سکه و طلا حتی در روزهای تعطیل نیز با افزایش شدید روبرو شد.
رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر شرایط موجود را عاملی برای ایجاد تقاضای کاذب در بازار عنوان کرد و افزود: در ایام تعطیل عید نوروز در عین تعطیلی صنوف شاهد افزایش قیمت سکه بودیم و انتظار برای کاهش قیمت های قطعات کوچکتر سکه، برآورده نشد و قیمت ها همچنان در مدار افزایش قرار داشت.
*سکه یک روزه ۱۰۰ هزار تومان گران شد
اما این افزایش قیمت های بی رویه تا جایی ادامه داشت که در فروردین ماه در شرایطی که بازارهای جهانی تعطیل بود، تنها به دلیل افزایش و نوسان نرخ ارز شاهد افزایش صد هزار تومانی سکه در یک روز بودیم به نحوی که در اواسط فروردین ماه سال جاری قیمت سکه امامی (طرح جدید) که یک میلیون و ۷۸۵ هزار تومان بود به فاصله کمتر از یک ماه در اردیبهشت ماه به کانال دو میلیون تومان وارد و به قیمت ۲ میلیون و ۴۷ هزار تومان در بازار رسید.
آنگونه که پژوهشکده پولی و بانکی اعلام کرد: این نوسانات و افزایش و کاهش های لحظه ای تا خرداد ماه نیز ادامه داشت تا جایی که در اواخر خرداد ماه قیمت سکه تمام بهار آزادی حتی به ۲ میلیون و ۵۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان هم رسید.
بازار سکه و طلا نه تنها فصل بهار بلکه در ماه ابتدایی فصل تابستان نیز دستخوش نوسانات شدیدی بود به نحوی که نرخ سکه تمام در تیرماه  مرز ۳ میلیون تومان را نیز رد کرد.
این افزایش قیمت های ناگهانی این فلز گران بها را نمی توان مختص به بازی های بازار ارز و نوسانات لحظه ای این بازار دانست، بلکه قیمت اونس جهانی نیز طی این مدت روند رو به رشدی را تجربه کرده که بی تاثیر بر قیمت سکه نیست. البته افزایش تقاضا را می توان یکی از دلایل رشد بی رویه قیمت ها و هیجانی شدن بازار عنوان کرد در شرایطی که به گفته کارشناسان و فعالان حاضر در بازار، سکه حباب ۵۵۰ تومانی را تجربه کرد.
در همین حال بانک مرکزی، برای آرامش بخشی به بازار از ۱۹ تیر ماه سال جاری بازار ثانویه ارزی را راه اندازی کرد . بر همین اساس بازار ثانویه ساز و کار لازم برای انجام معاملات ارز بین صادرکنندگان گروه ۲۰ درصدی براساس تقسیم بندی وزارت صنعت، معدن و تجارت، صرافان مجاز و واردکنندگان کالاهای دارای اولویت سوم وزارت صمت نهایی و فعالیت بازار دوم ارز راه اندازی شد.
با راه اندازی این بازار، روند آرامش بخشی به بازار سکه نیز آغاز شد به نحوی که نرخ ها نزولی و قیمت سکه تا دو میلیون و ۶۹۳ هزار تومان کاهش داشت. در این میان نرخ اونس جهانی نیز در روزگذشته  به ۱۲۴۱ دلار کاهش یافته که تاثیر مطلوبی بر قیمت ها در بازار داخل داشته است.
قیمت طلا روز جمعه که رشد ارزش دلار ادامه یافت، تغییر چندانی نسبت به روز قبل از آن نداشت و در پایین ترین قیمت بیش از یک هفته اخیر گرفتار ماند.هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد کاهش یافت و به ۱۲۴۵،۶۱ دلار رسید.
در بازار آمریکا، هر اونس طلا برای تحویل در اوت ثابت بود و در ۱۲۴۶،۱۰ دلار ایستاد.
دلار آمریکا تحت تاثیر آمار تورم مطلوب و نگرانی ها نسبت به تشدید جنگ تجاری جهانی که تقاضا برای این ارز را افزایش داده است، روز جمعه به بالاترین حد شش ماه اخیر در برابر ین ژاپن صعود کرد  و در برابر سبدی از ارزهای رقیب بالاتر ایستاد.
قوی شدن ارزش دلار آمریکا، طلا را که به این ارز قیمت گذاری می‌شود، برای دارندگان سایر ارزها گران‌تر می‌کند.
 علاوه بر این تحولات، بانک مرکزی و سایر دستگاه های ذی ربط هم تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا با عرضه سکه در بازار و همچنین کنترل نرخ ارز، به بازار سر و سامانی داده و مدیریت بازار را برعهده بگیرند. با اقدام به موقع دولت در این بازار جایی برای جولان و سفته بازی دلالان وجود نخواهد داشت. البته توجه به این نکته ضروری است که در این میان مردم نیز نقش قابل توجهی دارند تا با اقدام صحیح و جلوگیری از رفتارهای هیجانی در بازار، همسو با بانک مرکزی و دولت حرکت کنند.


برچسب ها: سکه ، قیمت سکه ، طلا
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار