کد خبر: ۶۳۶۶۴
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۴
اشتباه خلبان و کمک‌خلبان عامل سقوط هواپیمای تهران ــ یاسوج
حدود ۵ ماه پس از گزارش اولیه سازمان هواپیمایی کشور مبنی بر بی‎توجهی آسمان به محدودیت پرواز خلبان تهران ــ یاسوج، متولی حمل‌ونقل هوایی اشتباهات خلبان را عامل سقوط مرگبار هواپیمای آسمان در قله دنا معرفی کرد.
مقصر سقوط هواپیمای ای تی آر آسمان معرفی شد
حدود ۵ ماه پس از گزارش اولیه سازمان هواپیمایی کشور مبنی بر بی‎توجهی آسمان به محدودیت پرواز خلبان تهران ــ یاسوج، متولی حمل‌ونقل هوایی اشتباهات خلبان را عامل سقوط مرگبار هواپیمای آسمان در قله دنا معرفی کرد.
اواسط اسفندماه سال گذشته و تقریباً سه هفته پس از سقوط هواپیمای ATR آسمان در حوالی قله دنا سازمان هواپیمایی کشوری با انتشار گزارش مقدماتی سقوط هواپیمای پرواز تهران ــ یاسوج به انجام عمل قلب باز خلبان این پرواز و بی‌توجهی هواپیمایی آسمان به این محدودیت اشاره کرده است.
 در بخشی از گزارش سازمان هواپیمایی با اشاره به انجام عمل قلب باز خلبان در سال 88 تأکید شده بود؛
«خلبان مرحوم برابر مقررات پزشکی مندرج در فصل‌های یک و شش از انکس یک و سند 8984 ایکائو و همچنین part MED مقررات پزشکی هوایی فعلی سازمان (AirCrew) با درج محدودیت سن بالای 60 سال و محدودیت OML معتبر پزشکی کلاس یک مواجه بوده است. نامبرده در سال 88 تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته و پس از آن 9 ماه منع پروازی داشته و بعد از این مدت برابر مقررات پزشکی هوایی وقت ارزیابی‌های تخصصی توسط پزشک معتمد قلب سازمان به‌عمل  آمده و با نظریه کمیسیون پزشکی هوایی وقت سازمان مورخ 24 خرداد 89 با محدودیت‌های زیر مجاز به پرواز شده است؛
1 ــ اعتبار گواهینامه پزشکی شش ماه باشد
2 ــ همراه یک خلبان باید کمک‌خلبان بدون محدودیت پزشکی و عملیاتی پرواز کند
3 ــ در هر چک پزشکی هوایی ارزیابی تخصصی قلب و عروق نیز به‌عمل آید
این در حالی است که طبق گزارش سازمان هواپیمایی کشوری هواپیمایی آسمان به این محدودیت‌ها توجه نکرده است، در بخش پایانی گزارش مذکور آمده؛ «کلیه خلبانان موظف به رعایت محدودیت‌های عنوان‌شده در گواهینامه خود و اعلام به واحدهای عملیات شرکت بوده و محدودیت‌های خلبان می‌بایست در برنامه‌ریزی عملیات شرکت مورد پایش قرار گیرد».
به گزارش تسنیم گرچه این گزارش بلافاصله واکنش تند شرکت هواپیمایی آسمان را به‌دنبال داشت، اما حدود 5 ماه پس از رسانه‌ای شدن گزارش مقدماتی، مقام مسئول سازمان هواپیمایی کشوری خلبان پرواز 3704 تهران ــ یاسوج را به‌عنوان مقصر سقوط اعلام کرده است.
حسن رضایی‌فر سه‌شنبه گذشته در جلسه‌ای با حضور مدیران ایرلاین‌های داخلی و تعدادی از مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری دلایل سقوط هواپیمای ATR آسمان را تشریح کرده و در این باره گفته است: کاهش ارتفاع غیرمجاز از کمترین ارتفاع ایمنی مسیر پروازی، مدیریت نامناسب در کابین خلبان، عدم رعایت رویه جبران واماندگی، تقرب و اقدام به فرود در یاسوج در هوای بد به‌دلیل سقف پایین ابر برخلاف دستورالعمل شرکت، عدم اجرای چک‌لیست‌ها در زمان تقرب، استفاده نابجا از اتوپایلوت در زمان تقرب، عدم توجه به درخواست کمک‌خلبان برای گرفتن فلپ پس از استال و خطای کمک‌خلبان به‌عنوان pilot flying  برای درخواست چک‌لیست از جمله عوامل سقوط هواپیما بوده است.
وی همچنین با اشاره به نبود نظارت عملیات شرکت به فعالیت خلبانان به‌عنوان یکی دیگر از عوامل بروز سانحه، افزود: آموزش ناکارآمد شرکت درخصوص دستورالعمل‌های عملیاتی شرکت و هواپیما و AIP (کتاب مربوط به مجموعه دستورالعمل، قوانین، امکانات و... حمل‌ونقل هوایی)، ضعف سیستم شناسایی مخاطرات و اقدامات پیشگیرانه در ایمنى شرکت هواپیمایى، همچنین  شروع پرواز به‌دلیل محدودیت‌های پزشکی خلبانان و بدی هوای مقصد، صحیح نبوده و خلبانان به‌امید فرودگاه جایگزین شیراز پرواز کرده بودند و قبل از آغاز تقرب، اطلاعات هوای یاسوج را می‌گیرند و سعی در خروج از ابر با سقف 15 هزار پا می‌کنند.
به‌گفته وی، علت خروج از ابر، شرایط توربولانس (جابه‌جایی شدید باد و ایجاد تکان در هواپیما) و تشکیل یخ بوده و با کاهش دادن ارتفاع، متأسفانه هواپیما در معرض جریانات هوایی updraft و down draft کوهستان قرار گرفته و به کوه برخورد کرده است، ضمن این‌که هنوز خلبان ارابه فرود را باز نکرده بوده و به‌دلیل خروج از ابر خلبان سیستم یخ‌زدایى را خاموش می‌کند و AOA هم بدین دلیل قطع مى‌شود و خلبان دیرتر متوجه وخامت اوضاع می‌شود.
به گزارش تسنیم، قرار است طی روزهای آینده سازمان هواپیمایی کشوری در رابطه با جزئیات بررسی دلایل سانحه سقوط هواپیمای ATR آسمان (آنچه در سطرهای بالا آمده) اطلاع‌رسانی کند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار