کد خبر: ۶۳۷۴۳
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۶
رئیس ساتبا اعلام کرد:
معاون وزیر نیرو با اشاره به رشد 70 درصدی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در سال گذشته، گفت: میزان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این بخش به 10 هزار میلیارد تومان رسیده است و 46 هزار نفر در حوزه انرژی‌های پاک در حال فعالیت هستند.
سرمایه‌گذاری 10 هزار میلیارد تومانی بخش خصوصی در حوزه تجدیدپذیرها

به‌گزارش ایلنا، سیدمحمد صادق‌زاده، معاون وزیر نیرو و رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق در برنامه روی خط خبر با بیان این مطلب افزود: با توجه به اینکه اوج مصرف برق کشور مربوط به فصل تابستان است و از طرفی 70 درصد تولید انرژی‌های تجدیدپذیر نیز مربوط به همین بازه زمانی است، بنابراین این همخوانی بسیار کمک کننده خواهد بود و اگر روند دو سال اخیر برای توسعه انرژی‌های پاک همچنان ادامه داشته باشد امیدواریم که تا انتهای برنامه ششم توسعه بتوانیم به جای پنج درصد، حدود 10 درصد برق کشور را از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین کنیم.
وی با تاکید بر اینکه هزینه سرمایه گذاری در حوزه تجدیدپذیرها کاهش پیدا کرده است، اظهار کرد: سابق بر این به دلیل اینکه مقیاس استفاده از اینگونه انرژی کم بوده طبیعتا هزینه‌های مربوط به آن نیز بالا بوده است ولی در طی دو سال اخیر با توسعه انرژی‌های پاک کشور شاهد کاهش بیش از دو برابری هزینه‌های سرمایه گذاری در این حوزه بوده‌ایم.
وی با تاکید بر اینکه نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیاز به مصرف سوخت و منابع آبی ندارند، ادامه داد: در شرایط فعلی که با بحران آب روبه‌رو هستیم برخی از نیروگاه‌های حرارتی ما به دلیل نبود آب از مدار خارج شده‌اند. با توجه به اینکه نیروگاه‌های تجدیدپذیر نیازی به مصرف آب ندراند طبیعتا در شرایط فعلی خشکسالی کشور توسعه چنین ظرفیتی برای ما بسیار ارزشمند خواهد بود.
 وی حضور بخش خصوصی در زمینه توسعه تجدیدپذیرها را بسیار گسترده دانست و افزود: در حال حاضر حدود 46 هزار نفر در حوزه انرژی‌های پاک در حال فعالیت هستند که اغلب این افراد مربوط به بخش خصوصی هستند و خانواده تجدیدپذیرهای کشور را تشکیل می‌دهند.وی تصریح کرد: امروزه در این زمینه یک آمیختگی بسیار زیادی بین بخش خصوصی و وزارت نیرو به وجود آمده است و رمز موفقیت رشد 70 درصدی تجدیدپذیرها در سال گذشته حضور پررنگ مردم در این بخش بوده است.
وی میزان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در این زمینه را حدود 10 هزار میلیارد تومان برشمرد و افزود: در حال حاضر نیز روزانه بین سه تا چهار پروانه نیروگاه تجدیدپذیر صادر می‌شود و امیدواریم تا سال آینده میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بخش به 20 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به میزان سرمایه‌گذاری و سودآوری تجدیدپذیرها اشاره کرد و گفت: هر نیروگاه پنج کیلووات به 30 میلیون تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد و ماهیانه حدود 800 هزار تومان درآمد ایجاد می‌کند.
وی دوره بازگشت سرمایه در بخش تجدیدپذیرها را پنج سال عنوان کرد و افزود: در این بخش قراردادهای خرید تضمینی 20 سال منعقد می‌شود و حدود سه تا چهار سال اول فعالیت این نیروگاه‌ها دارای سودآوری خالص است.
وی عمر نیروگاه‌های تجدیدپذیر را 30 تا 35 سال دانست و افزود: این نیروگاه‌ها به تعمیر و نگهداری خاصی نیاز ندارند و خوشبختانه حدود هزار و 500 نیروگاه کوچک طی دو سال اخیر در کشور احداث شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: