کد خبر: ۶۴۱۸۵
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۵
دکتر غلامحسن تقی نتاج در مراسم تکریم و معارفه ی مدیرکل شعب غرب تهران بزرگ که در برج طوبی برگزار شده گفت: در بحث بانکداری اسلامی گام های اولیه را برداشته ایم و شناخت صاحبنظران از نظام پولی اسلامی در حد آشنائی کلی است و مدل عملیاتی آن، شناسایی نشده است.
مدیر عامل بانک قوامین: نظام بانکی ایران بیمار است و نیاز به درمان اساسی دارد

دکتر غلامحسن تقی نتاج در مراسم تکریم و معارفه ی مدیرکل شعب غرب تهران بزرگ که در برج طوبی برگزار شده بود در جمع معاونین، مدیران و روسای شعب بانک قوامین با بیان مطلب فوق گفت: در بحث بانکداری اسلامی گام های اولیه را برداشته ایم و شناخت صاحبنظران از نظام پولی اسلامی در حد آشنائی کلی است و مدل عملیاتی آن، شناسایی نشده است.
وی با بیمار خواندن نظام بانکی کشور ادامه داد: بیماری هائی که نظام بانکی ایران در دو دهه ی اخیر با آن دست و پنجه نرم می کند واقعیت بیرونی دارد و خوش باوری است اگر فکر کنیم این بیماریها به این راحتی درمان می شود.
مدیرعامل بانک قوامین در ادامه گفت: مباحث اقتصادی بسیار خشک و سخت است و با کسی تعارف ندارد. وی با اشاره به مسئولیت سنگین لایه های بالای سازمانهای اقتصادی در اداره ی امور، پاسخگوئی را مهم ترین وظیفه ی مسئولین دانست و گفت: افرادی که در لایه های بالای سازمان ها و دارای مسئولیت هستند نباید غرق امور روزمره شوند به طوری که نتوانند آینده را ببینند.
وی افزود: مسئولین باید مراقب باشند تا با نگرشی درست از آینده، زندگی کارکنان لایه های پائین سازمان دست خوش مسائل و مشکلات غیرمنتظره نشود.
وی در ادامه عدم تعادل دارائیها و بدهیهای بانکها را یکی از بیماریهای خطرناکی دانست که گریبان نظام بانکی ایران را گرفته است و گفت: این بیماری در طی دو دهه گذشته بخاطر تصمیماتی که در سطح کلان کشور اتخاذ شده بوجود آمده است.
وی نگاه سیاسی به این امر را مردود دانست و گفت: در این مرحله نباید به دنبال مقصر باشیم چون مشکلی را حل نمی کند.
وی گفت: این بیماری، واقعیت محیطی ماست و باید آنرا پذیرفته و در پی حل آن باشیم. دکتر تقی نتاج با تصریح این که بیماریهائی که طی دهها سال بر پیکر نظام بانکی ایران افتاده طی چند سال درمان نمی شود گفت: حل این مشکلات و در حقیقت درمان این بیماریها نیازمند وجود برنامه ای مدون و مشروط به تهیه نقشه ی راه برای رسیدن به هدف اصلی است.
تقی نتاج معوقات غیر عادی موجود در نظام بانکی را یکی دیگر از بیماریهای خطرناک نظام بانکی اعلام کرد و ادامه داد: در کنار آن عدم وجود رونق اقتصادی نیز موجب افزایش معوقات بانکی می شود.
مدیرعامل بانک قوامین، چرخش کند و بعضاً معکوس اقتصاد را یکی دیگر از این بیماریها خواند و گفت: رکود اقتصادی تاثیرات مستقیم و غیر مستقیم خود را بر نظام بانکی می گذارد و این امر در همه ی موارد از جمله افزایش معوقات بانکها قابل مشاهده است.
وی عدم وجود یک رویکرد اقتصادی مشخص و ثابت در نظام اقتصادی ایران را مشکلی بزرگ برای اقتصاد ایران عنوان کرد و گفت: 40 سال است که بین رویکردهای مختلف اقتصادی سر گردانیم.
چند سال نظام اقتصادی مبتنی بر برابری عمومی را تجربه کردیم و پس از آن نظام اقتصادی سرمایه داری و پس از آن بر اساس نظام اقتصادی سوسیالیستی حرکت کردیم و مدتی هم مجدداً به نظام اقتصادی سرمایه داری روی آوردیم که این امر باعث شده حال و روز اقتصاد ما این باشد که می بینیم.
مدیرعامل بانک قوامین وابستگی بخش عمده اقتصاد ایران به محصول نفت را از دیگر بیماریهای مهلک نظام بانکی معرفی کرد و گفت: این بیماریها اقتصاد پولی ما را رنج می دهد و برای برون رفت از این مشکلات باید به دنبال رویکرد های موثر و اساسی باشیم.
وی ادامه داد: برای حل مشکلات دو رویکرد پیش روی ماست که با بررسی آنها باید تصمیم بگیریم که کدام یک از این رویکردها، نسخه شفای نظام بانکی و اقتصاد ما را با خود دارد.
وی افزود: یکی از آنها استفاده از کمک های خارجی است و همه ی ما می دانیم که کمک خارجی چه از طرف دوستان ما باشد و چه از طرف دشمنان ما، نمی توانند صد در صد تضمین کننده ی منافع ما باشد؛ چون آنها نیز در قراردادهای خود به دنبال کسب منافعی بر مبنای منافع ملی خود هستند و این امر هزینه های دیگر را بر اقتصاد ما تحمیل می کند.
وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) مبنی بر استفاده از ظرفیتهای داخلی گفت: هدف رهبر معظم انقلاب از استفاده از منابع داخل، بخاطر همین مسائل است؛ چون نگاه به بیرون ما را گرفتار می کند و مشکلی را نیز از ما حل نمی کند. بیرونیها چه آنهائی که با ما هم گرا هستند و چه کسانی که بر خلاف مصالح ما می اندیشند نمی توانند برای ما محل کمک مطمئنی باشند.
وی رویکرد دوم، یعنی استفاده از منابع داخل کشور را تنها راه حل اساسی و موثر برای برون رفت از مشکلات بوجود آمده دانست و گفت: امیدواریم با اولویت دادن به این رویکرد و تکیه بر توان داخلی شاهد برون رفت از این مشکلات و پویائی و شکوفائی نظام اقتصادی ایران اسلامی باشیم.
بنابراین گزارش، در پایان این سخنان، ضمن تقدیر از آقای علی درزی نیا بخاطر تلاش چند ساله در مدیریت شعب غرب و شرق تهران بزرگ؛ آقای فرهاد خادم الحسینی به عنوان مدیرکل جدید شعب غرب تهران بزرگ معرفی گردید.
نام:
ایمیل:
* نظر: