کد خبر: ۶۴۲۸۳
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
رشد ۴۰۰۰ واحدی شاخص کل بورس در چند دقیقه
در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه تا به این لحظه تعداد 617 میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزش 226میلیارد تومان در 31هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با ثبت رشد 4048واحدی در ارتفاع 128هزار و 402واحد قرار گرفته است.
یک اتفاق عجیب در بورس تهران
شاخص بورس در آغاز معاملات امروز بازار سرمایه با ثبت رشد بیش از ۴۰۰۰ واحدی به ارتفاع ۱۲۸ هزار واحد صعود کرد.
در جریان دادوستدهای امروز بازار سرمایه تا به این لحظه تعداد 617 میلیون سهم و حق‌تقدم به‌ارزش 226میلیارد تومان در 31هزار نوبت مورد دادوستد قرار گرفت و شاخص بورس با ثبت رشد 4048واحدی در ارتفاع 128هزار و 402واحد قرار گرفته است.
بیشترین اثر مثبت بر رشد دماسنج بازار سهام در روز جاری تا به این لحظه نیز به نام نمادهای معاملاتی صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان و پتروشیمی پارس تأمین شده است؛ و شاخص‌های اصلی بازار سرمایه هم تا کنون روند مثبتی داشته‌اند، به‌گونه‌ای که شاخص قیمت (وزنی ــ ارزشی) 1187واحد، کل (هموزن) 160واحد، قیمت (هموزن) 113واحد، آزاد شناور 40524واحد و شاخص‌های‌ بازار اول و دوم به‌ترتیب 2971 و 8118واحد رشد کرده‌اند.
بر اساس این گزارش، در بازارهای فرابورس ایران هم تا به این لحظه با معامله 146میلیون ورقه به‌ارزش 516میلیارد تومان در 9هزار نوبت، آیفکس 52واحد رشد کرده و در ارتفاع تاریخی 1471واحد قرار گرفته است.
این روند رو به رشد سبب شده است تا این روزها بورس تهران به یکی از پربازده ترین بازارهای دنیا تبدیل شود و ان گونه که رئیس سازمان بورس می گوید: سود شرکت‌های بورسی در سال گذشته ۴۶هزار میلیارد تومان بود که اکنون به ۶۲هزار میلیارد تومان رسیده است.
 شاپور محمدی افزود: از ابتدای سال بورس تهران 29 درصد و فرابورس 30 درصد رشد داشته اند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور افزود: افزایش سود آوری شرکت‌های بورسی و شفاف بودن آن‌ها موجب جذب نقدینگی کشور به سمت بازار سرمایه بوده است.
محمدی شرکت‌های بورسی و فرابورسی را شفاف‌ترین شرکت‌های کشور دانست و گفت: این شرکت‌ها افزون بر ایجاد اشتغال و جذب سرمایه موجب حمایت از کالا‌های ایرانی می‌شود.
وی افزود: چشم انداز و سود شرکت‌های بورسی موجب افزایش سرمایه گذاری در بازار سرمایه شده است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور گفت: در شرکت بزرگ بورس 20 تا 30 درصد افزایش سود داشته اند و سود خوبی به سهام داران پرداخت کرده اند.
محمدی افزود: اکنون حجم معاملات در بورس تهران 500 تا 700 میلیارد تومان و در فرابورس 400 میلیارد تومان در روز است و بیشتر اشخاص حقیقی وارد بازار سرمایه شده اند در حالی که در سال گذشته حجم معاملات روزانه 300 میلیارد تومان در بورس و 200 میلیارد تومان در فرابورس بود.
وی گفت: در سال 94 حجم معاملات دربورس 150 هزار میلیارد تومان در سال 95، صد و 95 هزار میلیارد تومان و در سال 96، دویست و 47 هزار میلیارد تومان بود، اما در چهار ماه نخست امسال این رقم به 140 هزار میلیارد تومان رسیده و معادل نیمی از معاملات سال گذشته است.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار کشور افزود: این رشد معاملات به دلیل حجم معاملات است، زیرا با افزایش این حجم روند قیمتی حمایت می‌شود و حرکت واقعی و قابل تداوم در بازار سرمایه ایجاد می‌شود.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار