کد خبر: ۶۴۸۶۰
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۸
برایتون از خرید ایرانی خود پشیمان نمی شود
سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان از ستاره ایرانی برایتون تمجید ویژه‌ای کرد و از او به‌عنوان بازیکنی مستعد و سختکوش یاد کرد که پیشرفت فوتبالی او به‌مانند کریس رونالدو بوده است.
مقایسه جهانبخش را با رونالدو در نشریه ساندی تایمز
سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان از ستاره ایرانی برایتون تمجید ویژه‌ای کرد و از او به‌عنوان بازیکنی مستعد و سختکوش یاد کرد.
نشریه «ساندی تایمز» انگلیس در گزارشی به‌قلم جاناتان نورث‌کروفت نوشت: کارلوس کی‌روش می‌گوید: «وقتی بازیکنی گلزنی می‌کند او به طعم گلزنی که زیرزبانش می‌ماند، اعتیاد پیدا می‌کند. هرچه بیشتر هم گل می‌زند، اعتیادش به گلزنی بیشتر می‌شود. علیرضا هم به همین شکل رشد کرده است و من او را با کریستیانو رونالدو مقایسه می‌کنم. پیشرفت فوتبالی او به‌مانند کریس رونالدو بوده است».
برایتون کریستیانو رونالدوی جدیدی را به‌خدمت نگرفته است، اما هزینه 17 میلیون پوندی که صرف خرید علیرضا جهانبخش کردند، ممکن است یکی از بهترین خریدهای فصل را ثابت کند. آنها یک بال مستقیم، سرعتی و قدرتمند را به‌خدمت گرفته‌اند، کسی که اولین فوتبالیست آسیایی است که عنوان گلزن برتر یکی از لیگ‌های معتبر اروپایی را با فروتنی از آن خود کرده و به‌قول کسی که هم جهانبخش و هم رونالدو را هدایت کرده، فرایند رشد مشابهی به‌مانند کریس داشته است.
کی‌روش در سال‌های اولیه دوران حرفه‌ای‌ کریس در منچستریونایتد، مربی او بوده است و به جهانبخش هم این فرصت را داد تا در سن 20سالگی اولین بازی‌اش را برای تیم ملی فوتبال ایران انجام دهد. این سرمربی پرتغالی می‌گوید: «جهانبخش از اوایل دوران حضور من در ایران، بازی در تیم ملی را آغاز کرده است. از همان شروع می‌دیدم که کیفیت بازی او مناسب تیم ملی فوتبال ایران است و او رفتاری خاص و البته ثبات داشت».
جهانبخش که در روستایی در استان گیلان در مجاورت دریای خزر بزرگ شده، از باشگاه معمولی داماش به تیم اِن‌ای‌سی نایمخن هلند که برای فرار از سقوط به دسته پایین‌تر می‌جنگید، پیوست. کی‌روش به علیرضا کمک کرد تا دو چیز را فرا بگیرد، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در این باره گفت: «جهانبخش کمی اضطراب داشت. او بازیکن جوانی بود و سعی می‌کرد همه کاری بکند که این طبیعی بود. گام به گام او موفق شد بر اضطرابش غلبه کند، خونسرد باشد و استرس مسابقات را کنترل کند».
همانند بسیاری از بال‌های بی‌تجربه، جهانبخش در عرض می‌ماند و ارسال توپ از جناحین و دادن پاس را بیشتر از گلزنی در دستور کار خود داشت. کی‌روش همچنین یادآور شد: «این امری طبیعی است، درست به‌مانند سال‌های قبل رونالدو. علیرضا خیلی به محوطه جریمه حریف نمی‌زد، اما با تکرار و تلاش در تمرینات و یادگیری شروع به یافتن فضاهایی پشت مدافعان حریف کرد. او به این درک رسید که مهاجمان با حضور در محوطه جریمه است که می‌توانند گلزنی کنند، ازاین‌رو شروع به تغییر سبک بازی خود کرد».
کی‌روش، جهانبخش را با اهدافی به تیم باشگاهی‌اش فرستاد. این سرمربی پرتغالی علیرضا را به‌چالش کشید که در فصل اول در تیم باشگاهی‌اش شش گل به‌ثمر برساند، در فصل دوم هشت گل، در فصل سوم 10 گل، تا اینکه پس از درخشش در نایمخن به AZ  آلکمار پیوست و فصل گذشته با 21 گل و ثبت 12 پاس‌گل، گلزن برتر رقابت‌های اردویژه هلند شد.
کی‌روش خاطرنشان کرد: «در فوتبال مدرن، بال‌ها باید گلزنی کنند، چون از بین شش بازیکنی که مقابل خط دفاعی حریف بازی می‌کنند، اگر چهار یا پنج بازیکن‌تان توانایی گلزنی نداشته باشند، نمی‌توانید موفق شوید، به همین خاطر بازیکنانی همچون علیرضا باید درک کنند که تنها ساختن پاس‌گل کافی نیست. ما نیاز به این داریم که آنها به‌مانند مهاجم دوم و یا سوم در محوطه جریمه باشند».
کی‌روش مدعی است: «جهانبخش بازیکن خیلی مهمی برای برایتون خواهد شد. او بازیکن سرعتی است و راه‌حل دقیقی برای رسیدن به گل پیدا می‌کند، چون بازیکن روبه‌جلویی است. علیرضا بازیکنی نیست که پاسکاری زیادی کند یا اهل دریبل زدن باشد، بلکه او با حرکات ساده به دفاع حریف نفوذ می‌کند. جهانبخش یک جنگجوست و ازخودگذشتگی زیادی می‌کند».
جذب بازیکنان جدید باعث تقویت برایتون شده و جهانبخش که هفته گذشته 25ساله شد، می‌تواند ستاره بعدی این تیم باشد. تونی بلوم، رئیس باشگاه برایتون با دپارتمان جذب بازیکن که توسط پل وینستنلی مدیریت می‌شود، در ارتباط است که استعدادیابی سنتی را با آنالیز ترکیب کرده است. این الگوی کاری به آنها کمک کرده تا بازیکنان ارزشمندی همچون پاسکال گراس، مت رایان، خوسه ایسکوئیردو، آنتونی ناکارت و دِوی پروپر را از لیگ‌های اروپای شمالی پیدا کنند. خریدهای تابستانی برایتون یعنی جهانبخش، برناردو و یووس بیسوما نیز از همین لیگ‌ها جذب شدند.
علیرضا مقابل پدرش ایستاد که می‌خواست او به‌جای اِن‌ای‌سی نایمخن به پرسپولیس، بزرگترین باشگاه ایران بپیوندد و زبان هلندی و انگلیسی را فرا گرفت. ‌موفقیت فصل گذشته قدرت ذهنی او را نشان داد. مادر جهانبخش مبتلا به بیماری سرطان بود و جهانبخش اروپا را برای یافتن بهترین پزشکان زیر و رو کرد و در نهایت مادرش را برای درمان موفقیت‌آمیز به آلمان برد.
کی‌روش بر این باور است که جهانبخش می‌تواند در را به‌روی بازیکنان ایرانی بیشتری باز کند. وی در این باره اظهار داشت: «اگر یک کشور وجود داشته باشد که بیشترین استعداد را داشته باشد، آن ایران است. بیشتر بازیکنانی که من با آنها در ایران کار کرده‌ام، چیزی خاص در وجودشان داشته‌اند. اگر با بازیکنان ایرانی از هلی‌کوپتر به میان بوته‌ها بپرید، می‌توانید این اطمینان را داشته باشید که آنها زنده خواهند ماند و خواهند جنگید».
کی‌روش در مورد آماده شدن جهانبخش برای اولین بازی خانگی برای برایتون که مقابل منچستریونایتد است، اظهار داشت: «علیرضا آماده این بازی است. هرچه بازی بزرگ‌تر باشد، علیرضا بهتر بازی خواهد کرد».


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار