کد خبر: ۶۵۸۲۷
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵
تشییع پیکر پاک ۱۳۵ شهید روی شانه های مردم عزادار
هم زمان با سومین روز از ماه محرم ۱۳۵ شهید دوران دفاع مقدس از مقابل دانشگاه تهران به سمت خیابان بهشت، معراج شهدا توسط مردم قدرشناس پایتخت تشییع شدند. شهدایی که امروز تشییع شدند در عملیات کربلای ۵، والفجر ۸ و والفجر ۱ در مناطق شلمچه، شرهانی، جزیره بوارین و نفت‌شهر و سومار مشق مردانگی و غیرت کردند.

از سومار و شلمچه آمده‌اند، از جزیره بوراین و شرهانی؛ قاصدان کربلای پنج و والفجر هشت‌اند که در ماه خون خود را به اینجا به تهران رسانده‌ و سفری را آغاز کرده‌اند که در جریان محرم، ماه سید شهیدان، ادامه خواهد داشت؛ قرار است جای جای این سرزمین را معطر می‌کنند، به اصفهان و شیراز و مشهد و تبریز، ساری، کرمان و کرمانشاه بروند و محرم ایران را معطر به عطر کربلا کنند. آشفتگان عشق‌اند که حالا به قصد آشفته کردن خواب ما قدم در راه گذاشته‌اند. اگر غسل و کفن نمی‌خواهند، عجیب نیست، اینان حتی تشییع هم نمی‌خواستند که تا کنون زیر خاکها آرمیده بودند، این تشییع، تشییع مردگان خودزنده‌پندار است؛ تشییع ماست، تا مردار خویش را در آینه «احیا عند رب» باور کنیم: «کجا شهید بمیرد که ما کفن بکنیم؟/ من و توایم که تشییع خویشتن بکنیم!»

تهران غرق نوحه و ندبه است، برای شهیدان و سیدشان حسین بن علی؛ از آغازین ساعات روز دست و سینه و دل تهرانی‌ها در کار است، در کار شهیدان! دود امروز تهران با همه روزها فرق داشت، دود اسفند مادرانی بود که فرزندانشان را بدرقه می‌کردند و دود سوز اسفندها دل سوخته همرزمان و عاشقان جهادگران در مسیر سیدالشهدا (ع) بود.

روال روز در تهران به هم خورده، با همه شلوغی، مردم غرق آرامشند، خیالشان راحت است که مشتی «یارِ بیدار» کوچه‌های شهر خواب‌آلودشان را در نوردیده‌اند؛ بهت امروز تهران چه زیباست. گویی همه منتظر اینان بودند تا در سایه سرشان آرام بگیرند و هیاهوی هر روزه را برای ساعاتی هم که شده فراموش کنند؛ تهران امروز بوی بهشت گرفته است و مقصد مهمانانش هم بهشت است؛ «خیابان بهشت، کوی معراج»!

صبح خیلی زود میدان انقلاب پر از جمعیت شد، مردم در مقابل دانشگاه تهران انتظار می‌کشیدند و حالا در خیابان بهشت یارانشان را به معراج رسانده‌اند. گرچه مراسم تشییع تمام شده است، اما یاد امروز در خاطره تهران تا ابد می‌ماند. ۱۳۵ شهید تازه تفحص شده از انقلاب به معراج رسیدند و روز تهران را ساختند.

مراسم با قرائت زیارت عاشورا و سخنرانی حجت الاسلام سید محمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران آغاز شد و حرکت جمعیت با اشک و آه و نوحه‌ای همراه بود که روز سوم محرم در دل‌ها انداخته بود؛  حاج محمدرضا طاهری مرثیه‌خوانی و نوحه‌سرایی کرد و مردم سینه‌زان و اشک‌ریزان فرزندانشان را مشایعت کردند.

حضور مادران شهدا در این مراسم چشمگیر بود، مادرانی که در قاب خیس چشم‌هایشان پیکر ۱۳۵ عزیز را در تابوت‌هایی معطر و مزین به رنگهای سرزمین ایران، سبز و سفید و سرخ می‌نگریستند و یاد از عزیزان خویش می‌کردند؛ برخی از این مادران قاب عکس‌های فرزندانشان را آورده و روی دست بالا برده بودند. اما شور این مراسم با جوانان بود، خیلی از آنها حتی زمان جنگ نبودند که چیزی را دیده باشند، یا حسی را تجربه کرده باشند؛ اما مگر بیعت نیازمند لمس و تجربه ملموس است؟ بیعت عشق می‌خواهد؛ عشقی آخرالزمانی که ماموم را نادیده، در تعهد و بیعت امام غایب در می‌آورد و تعدادی از بیعت‌کنندگان با آن امام، امروز به خیابان‌های تهران آمدند و دل جوانان شهر را با خود بردند.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در این مراسم حماسی سخن گفت و ملت ما را در اوج اقتدار و امنیت خواند. او اظهار کرد که مرد ما چنان پشت سر رهبران خود هستند که «زهیر بن قین»‌ها پشت سر امام خود، حسین بن علی (ع) ایستاده بودند.

وی مخاطب پیام شهدا را، کل جهان اسلام دانست و گفت: پیام شهدا ایستادگی در برابر ظالمانی است که حکومت خود را روی خون مرد بی‌گناه بنا کردند و این وظیفه مااست که سیلی دیگری به گوش استکبار بزنیم، همانطور که شهدا ما در مقابل استکبار ایستادند و جنگیدند. همین شهدای کربلای پنج‌ها و بیت المقدس‌ها و والفجر هشت‌‎ها بودند که مقابل دشمنان ایستادند و با مقاومتشان دشمن را به زانور درآوردند.

ابوترابی فرد با بیان اینکه ملت بحرین، سوریه، یمن، عراق و سراسر دنیای اسلام در کنار ملت فلسطین و همچنین در مقابل تمامی کفر خواهد ایستاد. که امروز ملت‌ها هستند که جهان را اداره می‌کنند.

او اظهار کرد که پیام شهدا در این روزها، همان پیام زهیر بن قین (ع) است. اکسی که روز عاشورا به عاشوراییان می‌گفت دنیا به زشتی گراییده، کوفیان پیمان شکسته‌اند و یزید برای مقابله با حسین (ع) سپاه ساخته است؛ پس مردان و زنان مومن باید آماده جهاد شوند و غسل شهادت کنند. مونان باید به آنچه امام‌شان‌ می‌گوید گوش دهند و از امامشان فرمان برند!

به گفته ابوترابی استکبار جهانی ملت‌های مظلوم را مورد هجمه قرار داده و شما مشاهده می‌کنید که ملت قهرمان ایران همچنان مقابل دنیای شرک قرار گرفته است؛ همین مقاومت‌هاست که امروز راه را برای لبنان و فلسطین و دنیای اسلام هموار می‌کند. دنیای اسلام باید با این نگاه در برابر دشمن قد علم کند و این راه را با شناخت و ایمان و دشمن‌شناسی و وحدت کلمه با رهبری رهبر انقلاب پیش ببرد.

او سپس تاکید کرد: بدون وحدت و انسجام پیروزی‌های به دست آمده تثبیت نمی‌شوند و راه‌ها هموار نخواهند شد. ملت بزرگ و شجاع ایران در راه شهدای عالیقدر خودشان، با رشادت و ایثار خواهند ایستاد و راه را تا پیروزی نهایی و سپردن پرچم ایران به دست حضرت ولی عصر (عج) با قوت ادامه خواند داد.

پس از سخرانی ابوترابی‌فرد و مرثیه‌خوانی حاج محمدرضا طاهری عزادار تهرانی با مشایعت پیکر پاک ۱۳۵ شهید به سمت خیابان بهشت و «معراج الشهدا» در طول راه به اقامه عزاداری و بزرگداشت یاد و خاطره شهدای ۸ سال دفاع مقدس پرداختند. آنان با طی مسیر خیابان انقلاب اسلامی و با گذر از پل حافظ مسیر خود را به سمت محل «معراج الشهدا» کج کردند و پیکر پاک فرزندان ایران را به محل «معراج الشهدا» سپردند. این پسکرها قرار است از تاریخ ۲۶ شهریور ماه د استان‌های مختلف ایران هم تشییع شوند و مردم سراسر ایران در مراسمی با آنها وداع خواهند کرد.

گزارش‌ها حاکی است که ۱۷ شهید از این ۱۳۵ شهید شناسایی شده‌اند و به زودی به خانواده‌هایشان تحویل داده خواند شد، همچنین ۴۵ شهید دیگر نیز قرار است در فرایند شناسایی قرار گرفته و از آنجا که احتمال زیادی برای کشف هویت دقیقشان وجود دارد، امید می‌رود به زودی شناسایی شده و به خانواده‌های چشم‌انتظارشان تحویل داده شوند.

منبع: مهر

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار