کد خبر: ۶۵۸۷۹
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۲
همه باید ارز حاصل از صادرات را برگردانند
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه همه صادرکنندگان مکلفند که ارز حاصل از صادرات خود را به کشور برگردانند، گفت: واردات کالا سرعت خواهد گرفت.
واردات کالا سرعت می‌گیرد
وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه همه صادرکنندگان مکلفند که ارز حاصل از صادرات خود را به کشور برگردانند، گفت: واردات کالا سرعت خواهد گرفت.
محمد شریعتمداری در حاشیه مجمع سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، در جمع خبرنگاران با اشاره به معطلی برخی از کالاها در گمرکات گفت: هیات وزیران تصمیم گرفت در یک فرصت یک ماهه، کالاهای موجود در گمرکات بدون انتقال ارز ترخیص شود که این موضوع، به تامین مواد اولیه تولید کمک خواهد کرد؛ این در شرایطی است که اتخاذ رویه های جدید گمرکی با دریافت مصوباتی از ستاد اقتصادی دولت و شورای هماهنگی سران قوا و ستاد مقابله با تحریم موجب شد تا گمرکات بتوانند با انعطاف پذیری بیشتر برای ترخیص کالاها در انبارهای گمرک که بیشتر مواد اولیه تولید هستند، با سرعت بیشتر اقدام کنند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به پرداخت تفاوت نرخ ارز دولتی و نیمایی برای واردات کالاها، به این نکته اشاره کرد که ماشین آلات و تجهیزات و مواد اولیه تولید که وارد شده می توانند بدون پرداخت تفاوت از گمرکات ترخیص شود، و ادامه داد: این موضوع به تولید کمک خواهد کرد؛ ضمن اینکه از واردکننگان کالاهای اساسی نیز خواسته شده تا اطلاعات خود را در سامانه سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ثبت کنند و این سازمان برای انجام وظایف نظارتی و فروش محصول بر اساس قیمت ارز دریافتی بتواند اقدام کند.
وی گفت: برخی کالا ها را ستاد تنظیم بازار برای آنها قیمت ثابت اعمال می‌کند و تخلف از آنها تخلف محسوب شده و پرونده آن به سازمان تعزیرات حکومتی ارسال می‌شود.
شریعتمداری افزود: درباره دیگر کالاها نیز همه تولیدکنندگان مکلف هستند بر اساس ضوابط سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان محصولات خود را قیمت‌گذاری و به اطلاع عموم برسانند و در سامانه‌های خود و در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند و کسانی که در این باره اقدام نکنند نیز مشمول تخلفات تعزیراتی خواهند بود که این کار به شفاف سازی قیمت ها کمک خواهد کرد؛ در این میان، همه استانداران در کشور و ستاد های تنظیم بازار ناظران و مجریان این هدف هستند.
وزیر صنعت افزود: همه کسانی که ارزی را از صادرات به دست می‌آورند مکلف به برگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور هستند و به تازگی با مصوبات ابلاغ شده در ماه مرداد از همه آنها تعهد بازگشت ارز دریافت می‌شود و البته درباره مصوبه امروز تا سه ماه اجازه داده شده که ارز حاصل از صادرات به کشور برگردانده شود؛ اما هیچ کس در کشور درباره ضرورت بازگشت ارز تردید ندارد.


برچسب ها: واردات ، کالا ، وزیر ، صنعت
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار