کد خبر: ۶۷۵۲۱
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۰
ششمین اجلاس روسای خصوصی سازی کشورهای عضو اکو با حضور 10 کشور عضو این سازمان در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان خصوصی سازی به نقل از سرويس بين الملل خبرگزاري صداوسيما از باکو؛‌ ششمین اجلاس روسای خصوصی سازی کشورهای عضو اکو ، جمعه با حضور 10 کشور عضو این سازمان در پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار شد. در این نشست یک روزه روسای سازمان های خصوصی سازی 10 عضو سازمان همکاری های اقتصادی «اکو» شامل جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان گردهم آمدند تا درباره انتقال تجربه، همکاری و برنامه ریزی برای شتاب بخشی به روند خصوصی سازی از طریق همکاری های بین منطقه ای در کشورهای عضو اکو گفتگو کنند.
بازنگری تصمیمات اتخاذ شده در اجلاس گذشته، بررسی فعالیت های اتاق بازرگانی و صنعت کشورهای عضو درباره خصوصی سازی، تقویت بخش تعاون، نقش سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش های انرژی، ارتباطات و سایر بخش های زیربنایی و رقابت، مشارکت بخش خصوصی در احداث زیر بناها، همکاری بازارهای سهام کشورهای عضو «اکو» و نقش خصوصی سازی در جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی از عمده محورهای مطرح در این اجلاس بود.
«هادی سلیمان پور» دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی «اکو» در مراسم آغاز بکار این اجلاس در سخنانی همکاری های منطقه ای را بعد از دوران جهانی شدن اقتصاد، مهمترین راه برای جلوگیری از به حاشیه کشیده شدن اقتصادهای متوسط در عرصه اقتصاد جهانی دانست و افزود: بر این اساس «اکو» نقش بسیار مهمی در ارتقای همکاری های منطقه ای و تقویت اقتصاد این کشورها ایفا می کند.
دبیر کل سازمان «اکو» در سخنان خود پیشنهاد داد در بین سازمان های خصوصی سازی کشورهای عضو «اکو» در سال آینده یک نشست بین المللی بین روسای عضو و سرمایه گذاران منطقه و کشورها و قدرت های اقتصادی آسیا و اروپا برگزار شود.
در ادامه این نشست هر کدام از روسای سازمانهای کشورهای عضو به ارائه گزارشی از فعالیت های خصوصی سازی در کشورهای خود و ارئه پیشنهادات در زمینه تقویت همکاری ها و سرعت بخشیدن به روند خصوصی سازی در منطقه پرداختند.
«میر علی اشرف پوری حسینی» رئیس کل سازمان خصوصی سازی جمهوری اسلامی ایران هم در سخنرانی خود با اشاره به اقدامات انجام شده در بخش خصوصی سازی گفت: قبل از ابلاغ قانون اجرای سیاست های کلی اصل (44) قانون اساسی در سال 2008 میلادی سهم بخش غیر دولتی از اقتصاد ایران ناچیز بود ولی با ابلاغ این قانون نه تنها در حال حاضر بخش غیر دولتی مجاز به فعالیت در تمامی زمینه ها می باشد بلکه تاکنون تمام یا قسمتی از سهام بیش از 500 شرکت دولتی با ارزش بیش از 100 میلیارد دلار به بخش غیردولتی واگذار شده است.
وی افزود: در حال حاضر در ایران مطابق قانون و مقررات جاری، بخش غیر دولتی در همه زمینه های اقتصاد به جزء برخی از امور همچون شبکه های مادر مخابراتی، شرکت های استخراج وتولید نفت خام و گاز، ذخایر نفت و گاز و شبکه های اصلی انتقال برق فشار قوی فعالیت می کنند.
رئیس کل سازمان خصوصی سازی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به تسهیل در شرایط سرمایه گذاری های خارجی در کشورمان افزود: همه سرمایه گذاران در کشورهای عضو دعوت می شود تا دربازار ها و فعالیت های اقتصادی ایران و برنامه خصوصی سازی کشور حضور داشته باشند.
وی برگزاری این اجلاس را فرصت مناسبی استفاده از تجربیات و تلاش برای خصوصی سازی در کشورهای عضو اکو دانست و با تاکید بر اجرایی شدن همه مصوبات قبلی اجلاس افزود: امیدوارم بعد از 7 سال توقفی که در برگزاری این اجلاس بود نتایج این نشست در رشد و توسعه خصوصی سازی در همه کشورهای عضو موثر باشد.
این اجلاس عصر جمعه با صدور بیانیه ای به کار خود پایان داد.
سازمان همکاری های اقتصادی اکو در سال 1985 توسط کشورهای ایران، ترکیه، پاکستان تاسیس شده است و هم اکنون کشورهای جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، پاکستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان، ترکمنستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان اعضای این سازمان را تشکیل می دهند.
دبیر خانه اکو و بخش فرهنگی آن در ایران مستقر است.
نام:
ایمیل:
* نظر: