کد خبر: ۶۷۵۵۵
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۹
رئیس انجمن گوارش و کبد ایران
رضا ملک‌زاده در آستانه برگزاری هجدهمین کنگره بیماری‌های گوارش و کبد اظهار داشت: بیماری‌های گوارشی مرگ و میر ناشی از آن طی سال‌های اخیر کاهش یافته و این در حالی است که در گذشته آمار قابل توجهی به دلیل خونریزی‌های گوارشی و یا هپاتیت B و C جان خود را از دست می‌دادند.


وی افزود: سرطان‌های دستگاه گوارش 27 درصد از سرطان‌ها را در کشور به خود اختصاص می‌دهند که 16 درصد آن فقط برای سرطان معده و 10 درصد برای سرطان روده بزرگ است.
رئیس انجمن گوارش و کبد ایران ادامه داد: در کشور برنامه‌هایی برای غربالگری سرطان روده بزرگ داریم چرا که این نوع سرطان قابل پیشگیری بوده و می‌توان با اقدام به موقع جهت درمان و پیشرفت آن اقدام کرد.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی در ایران خوش‌خیم هستند گفت:‌  30 درصد مراجعات به اتباع داخلی به دلیل رفلاکس و 20 درصد به دلیل روده تحریک‌پذیر یا IBS است.
ملک‌زاده گفت: یک درصد ایرانی‌ها حساسیت به گندم داشته و مبتلا به بیماری سیلیاک است که موفق شده‌ایم یک نظام فقر بیماری سیلیاک در کشور راه‌اندازی کنیم.
وی افزود: کبد چرب شایع‌ترین بیماری کبدی در ایران بوده و 30درصد افراد مبتلا به این مشکل هستند و پس از آن هپاتیت B و C از شایع‌ترین مشکلات کبدی بوده که چندین سال است واکسیناسیون خوبی برای هپاتیت B در نظر گرفته شده و درمان مؤثر برای هپاتیت B و C نیز وجود دارد.
ملک‌زاده خاطرنشان کرد: سرطان روده بزرگ یا کلون پیش‌نشانه آن ایجاد پولیپ در روده است واین پلیپ 5 تا 10 سال طول می‌کشد تا تبدیل به سرطان شود لذا نباید یک فرصت طلایی شناسایی سرطان را از دست داد.
رئیس انجمن گوارش و کبد ایران گفت: با استفاده از آزمایش مدفوع و کلونوسکپی می‌توان سرطان روده بزرگ را تشخیص داد و اگر فردی پولیپی در روده آن بود نسبت به رفع آن می‌شود اقدام کرده لذا همه افراد 50 سال به بالا باید آزمایش مدفوع و کلونسکوپی دهند و در صورتی که نتیجه طبیعی بود هر 10 سال یکبار نسبت به انجام کلونوسکوپی اقدام کنند.
نام:
ایمیل:
* نظر: