کد خبر: ۶۷۶۰۵
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۸
بورس به فروش نفت چگونه واکنش نشان داد؟
رقابت برای خرید یک میلیون نفت در رینگ صادراتی بورس انرژی در حالی به اتمام رسید که در اولین روز عرضه، هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای به قیمت ۷۴ دلار و ۸۵ سنت به فروش رسیده است.
استقبال سرد بورس از معاملات نفتی
رقابت برای خرید یک میلیون نفت در رینگ صادراتی بورس انرژی در حالی به اتمام رسید که در اولین روز عرضه، هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای به قیمت ۷۴ دلار و ۸۵ سنت به فروش رسیده است.
امروز در اولین روز عرضه نفت خام در بورس تنها 3 خریدار به رقابت خرید وارد شدند. این در حالی بود که زمان پرداخت پول دو ساعت تمدید شده بود و در آخرین لحظات هر ۳ خریدار نفت خام ایران در بورس انرژی، وجوه خود را به حساب شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه(سمات) واریز کرده و عملا رقابت آغاز شد.
بر اساس خبرها تا ساعت 15 هنوز خریداران در حال رقابت بوده و خریدی به ثبت نرسیده بود. در این میان برخی خبرها حاکی از آن بود که نرخ ۷۹ دلار و ۱۵ سنتی وزارت نفت، مورد قبول خریداران واقع نشده و هیچ یک از آنها نرخی معادل پیشنهاد وزارت نفت نداده‌اند؛ به نحوی که بالاترین درخواست برای خرید یک محموله ۳۵ هزار بشکه ای نفت خام، قیمت ۶۲.۴ دلار به ازای هر بشکه بود.  پیشنهاد دیگر برای خرید این محموله، قیمت ۶۱.۸۵ دلار به ازای هر بشکه اعلام شده بود که اختلافی فاحش با قیمت اعلامی داشت. شاید به همین خاطر بود که چند دقیقه بعد با دیدن این رقم های نه چندان بالا و رقابت سرد 3 خریدار وزارت نفت قیمت پایه اعلامی خود را کاهش داده و به نرخ ۷۴ دلار و ۸۵ سنت رساند.
با این تجدیدنظر بالاخره رقابت برای خرید یک میلیون نفت در رینگ صادراتی بورس انرژی کمی گرم شد تا در نهایت هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای به قیمت ۷۴ دلار و ۸۵ سنت به فروش برسد که تنها حدود یک چهارم نفت ارایه شده در بورس بود.
در همین راستا مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت در تحلیل شرایط معامله امروز گفت: کاهش قیمت نفت در ۲ هفته اخیر سبب شد قیمت پایه نفت برای عرضه به بخش خصوصی کاهش یابد و تخفیفی در کار نیست.
سعید خوشرو روز یکشنبه (ششم آبان‌ماه) در نخستین روز عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در رینگ بین الملل بورس انرژی در جمع خبرنگاران گفت: عرضه یک میلیون بشکه نفت‌خام در بورس انرژی برای حضور بخش خصوصی گامی بزرگ است و برای آنها آرزوی موفقیت داریم.  
وی، داشتن پالایشگاه، قرارداد معتبر و ارتباط با پالایشگران، مشخص بودن مقصد را به‌عنوان برخی از شرایط فروش محموله‌های نفت خام ایران به مشتریان عنوان کرد و گفت: شرکت ملی نفت ایران برای تسهیل خرید نفت از سوی بخش خصوصی این شرایط را برداشته و تنها عنوان کرده است متقاضیان خرید برای شرکت در معامله باید ۱۰ درصد ارزش سفارش را به صورت ریالی به عنوان پیش پرداخت پیش از عرضه به حساب اعلامی «شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه» واریز کنند.
خوشرو با بیان این که مقاصد فروش نفت از سوی بخش خصوصی آزاد گذاشته شده و آنها می‌توانند به جز مشتریان سنتی، نفت خام ایران را به هر مقصدی صادر کنند، تصریح کرد: شرکت ملی نفت ایران همچنین برای تسهیل خرید نفت از سوی بخش خصوصی، محموله یک میلیون بشکه‌ای را به محموله‌های کوچکتر (۳۵ هزار بشکه‌ای) تقسیم کرده است تا بخش خصوصی بتواند با توجه به شرایط مالی آسان‌تر خرید کند.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران درباره این که آیا برآورد شما از حجم فروش، همین رقمی (۲۸۰ هزار بشکه) بود که امروز فروش رفته است، اظهار کرد: برآوردم این بود که با توجه به شرایطی که شرکت ملی نفت ایران برای مشتریان فراهم کرده است، خریداران بخش خصوصی در همان دقایق اولیه، یک میلیون بشکه نفت خام عرضه شده در رینگ بین الملل بورس را می‌خرند. البته باید به بخش خصوصی فرصت داد و شرکت ملی نفت ایران نیز با تسهیل شرایط حسن‌نیت خود را به آنها ثابت کرده است.
وی درباره این که آیا خریداران هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای نفت خام مشخص هستند، به سخنان مدیرعامل بورس انرژی درباره محرمانه بودن اسامی خریداران اشاره کرد و گفت: آنچه که من از خریداران می دانم تنها در قالب یک «کد» است و فردی که اسامی را اعلام کرده احتمالا از پشت پرده معاملات با خبر بوده است.
سید علی حسینی، مدیر عامل بورس انرژی که در کنار خوشرو حضور داشت نیز در این زمینه اظهار کرد: افشای نام خریدار در بورس محرمانه است و اگر شخصی آن را اعلام کردند جرم به شمار می‌آید.
مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در ادامه این گفت‌وگو درباره این که آیا فروش ۲۸۰ هزار بشکه نفت در رینگ بین الملل بورس انرژی با قیمت ۷۴ دلار و ۸۵ سنت برای هر بشکه، در حالی که در اطلاعیه عرضه این رقم ۷۹ دلار و ۱۵ سنت به ازای هر بشکه تعیین شده، به معنای تخفیف است، اظهار کرد: با توجه به کاهش قیمت نفت در ۲ هفته اخیر قیمت پایه نفت نیز کاهش یافته است و این به معنای تخفیف نیست.
خوشرو یادآور شد:  قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال در هفته‌ای که اطلاعیه عرضه نفت خام در بورس انرژی (۲۳ مهرماه) منتشر شد در بالاترین سطح در چهار سال اخیر قرار داشت و پس از آن روند کاهشی در پیش گرفت. این موضوع دلیل اصلی کاهش قیمت پایه برای فروش به خریداران بوده است.
وی درباره عرضه ۷۲۰ هزار بشکه‌ای نفت خام باقیمانده نیز اظهار کرد: عرضه می تواند ادامه یابد، اما قیمت پایین تر از ۷۴ دلار و ۸۵ سنت برای هر بشکه نخواهد بود. شرایط عرضه یک میلیون بشکه نفت خام در رینگ بین الملل بورس انرژی با همین روند ادامه می‌یابد و در صورت نیاز در مراحل بعدی عرضه‌ تغییر می‌کند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار