کد خبر: ۶۷۶۱۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
تجارت آنلاین انتظارات مردمي‌و بخش خصوصي از وزير جديد اقتصاد را تبيين کرد؛
گروه اقتصاد کلان: سرانجام و پس از ماه‌ها انتظار فرايند معرفي وزراي پيشنهادي وزارتخانه‌هاي «کار»، «اقتصاد»، «صنعت» و «راه و شهرسازي به مجلس از سوي دولت طي شد و نمايندگان به هر چهار گزينه مورد نظر دولت راي اعتماد دادند و روز گذشته وزراي جديد با حکم رييس جمهور کار خود را در دولت دوازدهم شروع کردند
امید به ثبات اقتصادی و رونق کسب و کار
گروه اقتصاد کلان: سرانجام و پس از ماه‌ها انتظار فرايند معرفي وزراي پيشنهادي وزارتخانه‌هاي «کار»، «اقتصاد»، «صنعت» و «راه و شهرسازي به مجلس از سوي دولت طي شد و نمايندگان به هر چهار گزينه مورد نظر دولت راي اعتماد دادند و روز گذشته وزراي جديد با حکم رييس جمهور کار خود را در دولت دوازدهم شروع کردند. در اين ميان فرهاد دژپسند نيز به عنوان وزير اقتصاد به خيابان باب همايون نقل مکان کرد تا طي مدتي که از عمر دولت دوازدهم باقي مانده است مطالبات و انتظارات مردمي‌و بخش خصوصي و همچنين رييس جمهوري را برآورده کند.

*احیای اعتماد مردم
سيد عبدالله متوليان تحليلگر مسائل اقتصادي در اين خصوص مي‌گويد: « در اهميت وزارتخانه امور اقتصاد و دارايي نيز همين بس که اساس سياست‌گذاري‌ها در حوزه اقتصادي، بيمه‌اي، بانکي، پولي، گمرکي، مالياتي، بازار سرمايه، سرمايه‌گذاري خارجي و... به عهده اين وزارتخانه است». متوليان مي‌افزايد: «متأسفانه تلخ‌ترين خاطرات مردم در حوزه مفاسد اقتصادي مربوط به همين وزارتخانه است....امروز رشد وحشتناک نقدينگي و کاهش لحظه‌اي ارزش پول ملي زنگ خطر فروپاشي نظام اقتصادي را به صدا درآورده است و وزير جديد کار‌هاي زياد روي زمين مانده دارد که انجام دهد احياي اعتماد آسيب ديده مردم، مستلزم داشتن برنامه و عزم جهادي و هماهنگي با حوزه‌ها و دانشگاه‌ها و مراکز علمي‌و... است».

*آرامش و ثبات اقتصادی
از سوي ديگر فعالان اقتصادي و بخش خصوصي که طي ماه ههاي اخير شاهد نابساماني‌هاي بسياري در حوزه اقتصاد بوده‌اند انتظار دارند که وزير جديد نسبت به بهبود وضعيت کسب و کار اهتمام جدي بورزد و به اين ترتيب روح تازه‌اي به کالبد اقتصاد دميده شود. عضو کميسيون ماليات و کار اتاق بازرگاني در اين مورد به اقتصاد آنلاين گفت: : توقع ما به طور کل از سيستم اقتصادي کشور است به گونه‌اي که هماهنگي و يکپارچگي بين تمامي‌بخش‌هاي اقتصادي کشور وجود داشته باشد.
عباس آرگون افزود: وزير جديد اقتصاد بايد فضاي کسب‌و کار را بهبود ببخشد و همچنين در راه ايجاد ثبات و آرامش اقتصادي گام جدي بردارد به طوري که تصميم‌گيري براي فعاليت‌هاي اقتصادي با آرامش و اطمينان انجام شود. اين فعال بخش خصوصي درباره ارتباط وزير اقتصاد با بخش خصوصي بيان کرد: وزراي پيشين قبل از رسيدن به اين جايگاه، قول‌هاي همکاري با بخش خصوصي را داده بودند اما مادامي‌که مشغول فعاليت‌هاي خودشان مي‌شوند بخش خصوصي را فراموش مي‌کنند؛ اما اميدواريم تعامل دولت به خصوص وزارت اقتصاد با بخش خصوصي مستمر باشد و اين وزارتخانه از نظرات و پيشنهادات بخش خصوصي استفاده کند.

*ثروت آفرینی با مالیات
در اين ميان حسن روحاني نيز با انتخاب فرهاد دژپسند به عنوان وزير اقتصاد توقعات و انتظاراتي به سهم خود از وي دارد که عمده‌ترين آن‌ها افزايش ثروت از طريق ساماندهي بخش ماليات است.. ايسنا در اين مورد نوشت: روحاني در روز شنبه گذشته که به عنوان مدافع وزراي پيشنهادي خود در مجلس حاضر شده بود، برخي برنامه‌ها و جهت‌گيري‌هاي اقتصادي را جزو اقدامات مهم دولت اعلام کرد که به نوعي مي‌توان آن‌ها را خواسته‌هاي رئيس‌جمهور از وزير آينده اقتصاد ايران دانست. اين گزارش مي‌افزايد: «روحاني در عين حال که بخش عمده درآمدهاي ايران را از طريق اين وزارت امور اقتصادي و دارايي مي‌داند، بر بخش ماليات تاکيد ويژه‌اي کرد و به نظر مي‌رسد يکي از مهم‌ترين خواسته‌هاي او از دژپسند، ساماندهي اوضاع مالياتي کشور است؛ موضوعي که کرباسيان در روزهاي پاياني وزارتش، به شدت در اين زمينه مورد انتقاد قرار گرفت. روحاني تاکيد کرده است که ايران بايد اخذ ماليات را افزايش دهيم و افزايش درآمد مالياتي به معني افزايش ماليات نيست، بلکه به معني اخذ ماليات از فراريان مالياتي است».

*بهبود فضای کسب و کار
سرانجام اين که وزير جديد اقتصاد عبور از شرايط دشوار فعلي و ساماندهي اقتصاد را منوط به تعامل و همکاري همه جانبه دستگاه‌ها و مردم دانست. به گزارش ايرنا فرهاد دژپسند روز شنبه و در جريان کسب راي اعتماد در مجلس اظهار کرد: در اين شرايط به طور حتم و يقين هيچ فردي نمي‌تواند ادعاي معجزه آسايي داشته باشد مگر با تعامل و همکاري مستمر و چند جانبه. او همچنين در روز گذشته و در گفت و گو با راديو ايران از اولويت برنامه‌هاي خود خبر داد و گفت: اولين برنامه مد نظر، تامين مالي اقتصادي است. دومين کار بهبود فضاي کسب و کار اقتصادي از طريق تسهيل شرايط گمرکي است. وي افزود: در وزارت اقتصاد و دارايي همکاران ما به درستي در حال رصد برنامه‌هاي دشمن و در حال آماده سازي بسته‌هايي براي مواجهه با اين دشمني‌ها هستند. دژپسند ادامه داد: سومين کار اين است که بتوانيم سياست‌هاي خصوصي سازي را همانطور که در اصل ۴۴ آمده پياده کنيم و در نهايت با الکترونيکي کردن و ساماندهي مشخص، با فساد مقابله کنيم چرا که فساد اقتصاد را زمين گير مي‌کند. اميدوارم در اين کارها با همکاري ديگران، گام بلندي برداريم. وزير اقتصاد همچنين با اشاره به پذيرش تصدي وزارت اقتصاد و دارايي در اين شرايط سخت اظهار کرد: ما همه چيز خود را مديون نظام جمهوري اسلامي‌هستيم و طبيعي است که در همين شرايط سخت بايد هرچه داريم به نظام تقديم کنيم و با کمک دوستان و مديران اين ريسک را مديريت کنيم و اقتصاد را با کمترين معضل از اين بحران عبور دهيم. وي اضافه کرد: با توجه به اينکه، تحريمي‌که دشمنان مي‌خواهند در ۱۳ آبان اعلام کنند، قبلا اجرايي کرده اند، من فکر مي‌کنم مي‌شود با همت بلند، آثار آخرين گام اين دشمن قسم خورده را کاهش داد. براي اقشار ما سخت خواهد بود اما اميدوارم تحمل بيشتري داشته باشيم تا بتوانيم از اين دسيسه نيز سرافزار بيرون بياييم. من خيلي نگران اين موضوع نيستم چون همت مردم ايران را مي‌شناسم.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار