کد خبر: ۶۷۷۲۰
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۱
به حفظ کانال‌های مالی و صادرات نفت و گاز ایران متعهدیم
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه و دارایی کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک از تصمیم دولت آمریکا برای احیای تحریم‌ها علیه ایران ابراز تاسف کردند.
بیانیه اتحادیه اروپا در واکنش به آغاز تحریم آمریکا
اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و انگلیس از تصمیم واشنگتن برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه تهران ابراز تاسف کردند.
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای خارجه و دارایی کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای مشترک از تصمیم دولت آمریکا برای احیای تحریم‌ها علیه ایران ابراز تاسف کردند.
در این بیانیه که روی وب‌سایت اتحادیه اروپا قرار گرفته کشورهای اروپایی از تصمیم ایالات متحده برای احیای تحریم‌های ضدایرانی بعد از خروج از توافق هسته‌ای برجام، «عمیقاً» ابراز تأسف کرده‌اند.
نمایندگان کشورهای اروپایی با توصیف برجام به عنوان «یکی از عناصر کلیدی نظام منع اشاعه و چندجانبه‌گرایی» این توافق را کارآمد خوانده‌‌اند.
وزرای خارجه و دارایی کشورهای اروپایی و موگرینی همچنین یادآوری کرده‌اند آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش‌های متوالی پایبندی ایران به تمام تعهداتش ذیل برجام را یادآوری کرده‌اند.
آنها گفته‌اند انتظار دارند ایران طبق روال گذشته به تعهداتش در این توافق پایبند بماند.
نگارندگان این بیانیه ادعا کرده‌اند قصد دارند به ایران برای ادامه صادرات نفت و گاز کمک کنند.
در این بیانیه آمده است: «به عنوان طرف‌های برجام، ما به کار روی حفاظت از کانال‌های مالی میان خود و ایران و حفظ صادرات نفت و گاز این کشور، متعهدیم. ما در این زمینه‌ها همچون دیگر امور، با روسیه، چین که دیگر طرف‌های برجام هستند و با کشورهای ثالثی که به حمایت از برجام علاقه‌مند هستند، همکاری می‌کنیم. این تلاش‌ها در هفته‌های اخیر شدت یافته؛ به ویژه تلاش‌های مرتبط با ایجاد زمینه لازم برای اجرایی شدن ابتکار عمل اروپا در خصوص ایجاد ساز و کار ویژه که ایجاد آن در دست اقدام است. این ساز و کار، امکان ادامه تعلیق تحریم‌های ایران و ادامه کار بازرگانان اروپایی در زمینه تجارت مشروع با ایرانیان را ممکن خواهد کرد.»
دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه اعلام کرد تمام تحریم‌ها علیه ایران که به موجب توافق هسته‌ای برجام رفع شده بودند از روز دوشنبه آینده اجرایی خواهد شد.
این اعلامیه توسط مایک پامپئو وزیر خارجه و استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام شده است.
بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، هشت کشور معافیت موقت برای واردات نفت ایران را دریافت می‌کنند.
آمریکا موافقت کرده است به هشت کشور از جمله ژاپن، هند و کره جنوبی اجازه دهد به خرید نفت ایران پس از اعمال تحریم‌ها در 5 نوامبر ادامه دهند.
این عقب‌نشینی در حالی صورت می‌گیرد که چند ماه پیش مقامات دولت ترامپ در گفتگو با رسانه‌ها با قاطعیت اعلام کردند که با توجه به تمایل ترامپ برای به صفر رساندن فروش نفت ایران، صدور معافیت برای ادامه خرید نفت از این کشور جزو گزینه‌های آنها نیست.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار