کد خبر: ۶۷۷۹۳
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۸
سقوط 530 واحدی شاخص کل در بازار سهام
شاخص بورس که در دقیقه های نخست معاملات امروز (یکشنبه) حدود یک هزار واحد رشد کرده بود، پس از انتشار خبر مربوط به رد لایحه CFTتوسط شورای نگهبان به یکباره منفی شد و با افت ۵۳۰ پله ای به کار خود پایان داد.
 واکنش منفی بورس به رد لایحه سی‌اف‌تی
شاخص بورس که در دقیقه های نخست معاملات امروز (یکشنبه) حدود یک هزار واحد رشد کرده بود، پس از انتشار خبر مربوط به رد لایحه CFTتوسط شورای نگهبان به یکباره منفی شد و با افت ۵۳۰ پله ای به کار خود پایان داد.
بورس که از صبح امروز با روندی خوش بینانه، شاهد معاملات مثبت بود پس از انتشار خبر مربوط به رد لایحه کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) در شورای نگهبان، قرمزپوش شد و روندی معکوس یافت؛ این لایحه یکی از لوایح چهارگانه دولت برای عضویت ایران در گروه ویژه اقدام مالی (FATF) است که نهاد تصمیم گیر در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در جهان به شمار می رود.
در هفته های اخیر بین سهامداران درباره آغاز تحریم های آمریکا در روز ۱۳ آبان و تاثیر مخرب آن بر اقتصادی کشورمان نگرانی وجود داشت، اما با گذشت زمان و مشخص شدن ناتوانی آمریکا در به صفر رساندن صادرات نفت ایران و تاثیر اندک تحریم ها بر وضعیت اقتصادی، فضایی امیدوارانه در بازار بورس شکل گرفت.
بر این اساس، فضای مثبت بر بازار بورس و سایر بازارهای مالی حاکم شده و نگرانی ناشی از تحریم های آمریکا برطرف شده بود، اما اعلام خبر رد لایحه CFT توسط شورای نگهبان به یکباره شرایط را تغییر داد و نگرانی در بین فعالان بورس شکل گرفت.
«عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان کدخدایی امروز در توئیتی نوشت: شورای نگهبان لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) را در جلسات متعدد خود مورد بررسی قرار داد و واجد ایرادات و ابهاماتی دانست. این نظر شامل موارد خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و ابهام در موعد مقرر برای مجلس شورای اسلامی ارسال شده است.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۱۵ مهر امسال با الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT) موافقت کرده بودند.
گروه ویژه اقدام مالی تعلیق اقدام های متقابل علیه ایران را برای چهار ماه دیگر یعنی تا اواخر دی ماه امسال تمدید کرده است و در این مدت کشورمان باید اقدام های اصلاحی در زمینه های پولی و بانکی به عمل آورد تا احتمال استفاده از نظام پولی کشورمان برای تامین مالی اقدام های تروریستی و پولشویی به حداقل ممکن و مورد تایید اف.ای.تی.اف برسد.

 *افت دسته جمعی شاخص های اصلی بازار سرمایه
شاخص بورس در پایان معاملات امروز با افت ۵۳۰ واحدی در جایگاه ۱۸۲ هزار و ۹۱۸ پله ای قرار گرفت. در معاملات امروز ۲ میلیارد و ۱۲۷ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۶ هزار و ۵۷ میلیارد ریال در ۱۴۹ هزار و چهار نوبت دادوستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۱۵۴ واحد افت کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۲۲۵ واحد کاهش یافت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۱۵۹ واحد پایین آمد؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور ۹۰۱ واحد افت کرد؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) ۴۴۹ واحد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس نیز ۷۷۱ واحد افت کرد.

در معاملات امروز نمادهای رمپنا (مپنا)، پارس (پتروشیمی پارس) و پارسان (نفت وگاز پارسیان) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند، در مقابل کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، فارس (هلدینگ خلیج فارس)، وامید (سرمایه گذاری امید) و دعبید (داروسازی دکتر عبیدی) با بیشترین تاثیر مثبت مانع افت بیشتر شاخص شدند.

 *صنایع جذاب بورسی

گروه بانک در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه ۶۹۰ میلیون سهم به ارزش یک هزار و ۱۳۵ میلیارد ریال دادوستد شد. گروه شیمیایی به ارزش ۸۷۹ میلیارد ریال و فرآورده های نفتی به ارزش ۵۳۳ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند. همچنین گروه خودرو با دادوستدی به ارزش ۴۸۶ میلیارد ریال در رده چهارم معاملات امروز قرار گرفت. گروه فلزات اساسی نیز با معاملاتی به ارزش ۴۴۲ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

 *عقب نشینی فرابورس به کانال یک هزار واحدی

شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز ۲۳ واحد افت کرد و در جایگاه یک هزار و ۹۸۴ واحدی قرار گرفت. در بازار فرابورس، بیش از ۸۹۲ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از چهار هزار و ۷۵۲ میلیارد ریال دادوستد شد.
در معاملات امروز نمادهای ذوب (ذوب آهن)، زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، دماوند (تولید نیروی برق دماوند)، ارفع (آهن و فولاد ارفع) و میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشته و آن را پایین کشیدند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار