کد خبر: ۶۷۹۹۱
تاریخ انتشار: ۲۰ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۹
"دارم خفه‌ می‌شوم، این کیسه را از سرم دور کنید"
آخرین حرف‌های خاشقجی این بود: "دارم خفه‌ می‌شوم، این کیسه را از سرم دور کنید. من فوبیای خفگی دارم." این آخرین صحبت‌هایش بود و قاتلان او را در عملیاتی که هفت دقیقه طول کشید، خفه کردند.
آخرین کلمات خاشقجی قبل از کشته شدن چه بود؟
رسانه‌های ترکیه‌ای آخرین صحبت‌های جمال خاشقجی قبل از کشته شدنش در کنسولگری عربستان در استانبول را منتشر کردند.
نظیف کرمان، رئیس بخش تحقیقات در روزنامه صباح ترکیه به الجزیره گفت: نوارهای صوتی که درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری عربستان در استانبول است و در دست مقامات ترکیه قرار دارد، نشان می‌دهد که قاتلان کیسه‌ای را روی سر خاشقجی گذاشته و وی را خفه کرده‌اند و این فایل‌ها لحظات آخر از زندگی این روزنامه‌نگار را نشان می‌دهند.
وی افزود: آخرین حرف‌های خاشقجی این بود: "دارم خفه‌ می‌شوم، این کیسه را از سرم دور کنید. من فوبیای خفگی دارم." این آخرین صحبت‌هایش بود و قاتلان او را در عملیاتی که هفت دقیقه طول کشید، خفه کردند.
کرمان تأکید کرد: تیم عربستانی مسئول قتل خاشقجی حین عملیات مثله کردن جسدش، کیسه‌هایی را کف اتاق گذاشتند تا خون به بیرون درز نکند و عملیات مثله کردن به دست صلاح الطبیقی، کارشناس پزشکی قانونی عربستان در 15 دقیقه انجام شد و بعد جسد مثله شده را در پنج چمدان بزرگ گذاشته و به خودروی وابسته به کنسولگری عربستان منتقل کردند.
کرمان گفت که تیم عربستان با ابزارها و ادواتی به ترکیه آمد و روزنامه صباح بعدا تصاویر این ادوات را منتشر خواهد کرد.
وی گفت که این روزنامه در دوره آتی جزئیات نوارهای صوتی درباره قتل خاشقجی را نیز منتشر خواهد کرد.
روزنامه صباح ترکیه هم‌چنین می‌نویسد مقامات سعودی جسد خاشقجی را پس از حل کردن در اسید، راهی فاضلاب کرده‌اند.
پس از آن که مقامات رسمی ترکیه، خبر حل شدن بدن خاشقجی در اسید را تایید کردند، روزنامه صباح نوشت در بررسی فاضلاب خانه کنسول عربستان در استانبول، شواهدی از اسید قوی یافته شده است. مقامات ترکیه از همان ابتدا گمان داشتند که قاتلان، جسد خاشقجی را در اسید حل کرده و به کانال فاضلاب ریخته باشند.
یک روز قبل، "حریت" و دیگر روزنامه‌های ترکیه به نقل از خبرنگار شبکه الجزیره در استانبول نوشته بودند که در اقامتگاه سرکنسول عربستان سعودی در استانبول آثار اسید پیدا شده است. الجزیره به نقل از یک مقام مطلع دادستانی ترکیه که نخواسته نامش فاش شود، اعلام کرد که جسد تکه تکه شده خاشقجی در محل اقامت سرکنسول در یک اتاق در اسید ذوب شده است.
یاسین آکتای، مشاور رئیس جمهوری ترکیه یک هفته قبل گفته بود که جنازه تکه تکه شده خاشقجی در اسید حل شده تا هر گونه ردپایی محو شود.
هم‌چنین دویچه‌وله گزارش کرد، روز شنبه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که فایل صوتی مربوط به قتل خاشقجی به دست دولت آلمان نیز رسیده است. اردوغان گفت کشورش نسخه‌ای از این فایل را در اختیار دولت‌های آلمان، آمریکا، فرانسه، عربستان سعودی و بریتانیا قرار داده است. او افزود: «همه این صحبت‌ها را شنیده‌ و در جریان امر هستند.»
ترکیه می‌گوید صداهای ضبط شده در این نوار صوتی، کم و کیف قتل خاشقجی را مستند می‌سازد.
اردوغان از رهبری سعودی خواسته که قاتل اصلی خاشقجی را در بین گروه پانزده نفره‌ای که روز حادثه به کنسولگری رفتند، شناسایی کنند. این گروه هم‌زمان با ناپدید شدن این روزنامه‌نگار منتقد، از عربستان سعودی به ترکیه سفر کرده بود.
در این میان،  دونالد ترامپ و امانوئل ماکرون، روسای جمهور آمریکا و فرانسه دوباره از عربستان سعودی خواستند عوامل پشت پرده قتل خاشقجی را شناسایی و معرفی کند. ترامپ و ماکرون معتقدند این موضوع نباید خاورمیانه را به بی‌ثباتی سوق دهد.
عربستان سعودی پس از انکارهای اولیه، سرانجام پذیرفت که جمال خاشقجی در پی خشونت نیروهای امنیتی ریاض در کنسولگری استانبول به قتل رسیده‌ است. قتل این روزنامه‌نگار منتقد، موجی از انتقاد علیه عربستان به ویژه در میان متحدان این کشور در سراسر دنیا به راه انداخت.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار