کد خبر: ۶۸۳۲۸
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۵
نیکزادى پناه:
عضو کمیسیون کشاورزى مجلس گفت: بورس کالا می تواند تاثیر بسزایی در رشد کیفیت محصولات تولیدی دارد.
بورس کالا تاثیر بسزایی در کیفیت محصولات تولیدی داردحبیب الله نیکزادى پناه، عضو کمیسیون کشاورزى مجلس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با تاکید بر اینکه بورس کالا تاثیر به سزایى را در رشد کیفیت محصولات تولیدى دارد، افزود: خوشبختانه هر کالایى با هر کیفیت و بسته بندى قادر به عرضه در بورس کالا نیست بنابراین وقتى قرار است که تنها کالاهاى باکیفیت وارد بورس کالا شود، تولیدکننده به منظور فروش محصول با قیمت بهتر، ترغیب به تولید باکیفیت‌تر می‌شود.
وی گفت: طی ماه‌های گذشته با افزایش بی رویه قیمت محصولات کشاورزی مواجه بوده‌ایم که اگر بخشی از رشد قیمت‌ها منطقی بوده است، اما عمده آن بی منطق و به دلیل رفتار‌های دلالان در بازار بوده است.
عضو کمیسیون کشاورزى مجلس تأکید کرد: ۱۱ سال پیش در کشور بورس کالای ایران راه اندازی شد که بیشتر در حوزه بازار فلزات و پتروشیمی از ظرفیت‌های این بورس استفاده شد، اما به دلیل ساختار سنتی بازار کشاورزی، توجه به بورس کالا در این حوزه با تاخیر روبه‌رو شد و حدودا طی سه سال اخیر شاهد ورود پرحجم و رونق برخی محصولات کشاورزی در بورس هستیم.
نیکزادى پناه اظهار کرد: راه مقابله با نابسامانی‌های فعلی در بازار کشاورزی و جلوگیری از فعالیت دلالان قدرتمند، ایجاد شفافیت در دادوستد‌ها است که از این رو انجام اقدامات لازم برای تمرکز معاملات محصولات کشاورزی در استان‌های مختلف در بورس کالا به مرور باعث تعادل بازار‌ها و حمایت از تولیدکنندگان می‌شود.
این نماینده مجلس معتقد است، باید به گونه‌ای عمل کنیم که در چند سال آینده وقتی اعلام شد، فلان محصول کشاورزی در بورس کالا عرضه شده است، نماد کیفیت مرغوب و قیمت درست در ذهن همه نقش ببندد و مردم نیز بدانند محصولات کشاورزی که در سراسر کشور در بورس عرضه می‌شود، دارای استاندارد مشخص هستند؛ این مهم، خوشنامی عرضه‌های بورسی را به دنبال خواهد داشت و نوعی بازاریابی برای شرکت‌ها برتر ایرانی خواهد بود.
نیکزادى پناه اظهار کرد: از ابتدای راه اندازی بورس کالا، شاهد تولد شفافیت در بازار‌های مختلف بوده ایم، اما در آن زمان به دلیل وجود تولیدکنندگان خرده پا و پرشمار و موضوعات انبارداى، درجه بندى و بسته بندی، قادر به عرضه تمام محصولات در بورس نبودیم، اما امروز شرایط متفاوت شده و معاملات قبض انبار نیز در بورس جریان دارد و می‌توان از گواهی سپرده کالایی نیز در بورس کالا بهره برد.
این عضو کمیسیون کشاورزى مجلس افزود: باید به منظور حمایت از حقوق کشاورزان و تغییر سطح درآمدی این قشر زحمت کش، زمینه عرضه اقلام بیشترى از محصولات در بورس را فراهم کرد که علاوه بر حمایت مجلس و دولت، تشکل‌ها نیز باید پای کار بیایند.
نیکزادى پناه گفت: اینکه با رونق معاملات هر محصولی در بورس کالا، شاهد برخی مخالفت‌ها هستیم امری کاملا طبیعی است چراکه متاسفانه در اقتصاد غیرشفاف ما، سود عده‌ای در بی نظمی و معاملات پنهانی است که از این رو با شفافیت معاملات در بورس، شاهد حذف این افراد و رسیدن سود واقعی به تولیدکنندگان هستیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: