کد خبر: ۶۸۳۷۵
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۳
بازار دلارفروشان با چه قیمتی به استقبال کریسمس می رود؟
نیم نگاهی به بازار دلار و تحولات نرخ ارز در روزهای اخیر کارشناسان را مجاب کرده است در مدت یک ماه مانده به کریسمس و فصل رونق سفرهای خارجی نباید انتظار افزایش چمشگیر تقاضا و رشد قیمت ها را داشت و بر خلاف سالهای قبل امسال دلار بیشتر میل به ثبات دارد تا نوساناتی شدید.
نحسی 13 دامن دلار را گرفت!
دلار انگار در یک سال اخیر عادت کرده ایرانی ها را غافلگیر کند به گونه ای که وقتی انتظارش را ندارید از مرزهای تاریخی و رکوردهای بی سابقه بگذرد و هر گاه بازار منتظر رشد قیمت هاست سقوطی آزاد داشته باشد.
شاهد مثال این ادعا هم سه برابر شدن قیمت و رکوردهای عجیب و غریب 18 هزار تومانی در چند ماه گذشته بود که هیچ گاه تا قبل از آن از سوی کارشناسان پیش بینی نشده بود و یا سقوط قیمت در روزهای منتهی به 13 آبان و آغاز تحریم ها که بر خلاف پیش بینی بازار ارزان تر شد و داغ بزرگی به دل دلالان و سودجویان گذاشت.
حالا هم مدتی است به ثبات قیمت و رفت و آمد در کانال های 11 و 12 هزار تومانی  عادت کرده و به قولی بسیاری نحسی 13 دامن اش را گرفته است!
نیم نگاهی به بازار دلار و تحولات نرخ ارز در روزهای اخیر کارشناسان را مجاب کرده است در مدت یک ماه مانده به کریسمس و فصل رونق سفرهای خارجی نباید انتظار افزایش چمشگیر تقاضا و رشد قیمت ها را داشت و بر خلاف سالهای قبل امسال دلار بیشتر میل به ثبات دارد تا نوساناتی شدید.
روز گذشته در سومین روز هفته، دلار نه‌تنها پس از دو روز افزایش متوالی تغییر مسیر داد، بلکه نسبت به روزهای قبل هیجانات کمتری را تجربه کرد. روز دوشنبه، دلار معاملات خود را در کانال ۱۳ هزار‌تومانی آغاز کرد؛ ولی هرگز نتوانست به بالای مرز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان قدم بگذارد و در ادامه روز حتی به کانال پایین‌تر رفت.
بر اساس قیمت حواله درهم که در میانه کانال ۳ هزار و ۵۰۰ تومان قرار داشت، ارزش دلار در ابتدای روز در بازار داخلی حدود ۱۳ هزار تومان بود؛ معامله‌گران در ابتدای روز سعی کردند قیمت را به سوی مرز ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان هدایت کنند، ولی خریدار چندانی در بازار حاضر نبود و همین موضوع موجب شد که قیمت کشش افزایشی خاصی از خود بروز ندهد؛ حدود ساعت ۴ بعدازظهر دلار روی قیمت ۱۲ هزار و ۹۰۰ تومان قرار گرفت که ۴۰۰ تومان پایین‌تر از روز یکشنبه بود. دلار روز شنبه ۱۰۰ تومان رشد کرده بود و روز یکشنبه میزان افزایش آن به ۹۰۰ تومان رسیده بود.
 افزایش روز شنبه در شرایطی به ثبت رسیده بود که قیمت دلار تا کف ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومانی پایین رفته بود. به این ترتیب، با توجه به نوسانات محدود دلار در روز گذشته، می‌توان دیروز را روز ثبات در بازار ارز نامید.بخش زیادی از کارشناسان نیز باور دارند، بازارساز به جای تاکید بر کاهش شدید یکباره قیمت‌ها، باید به‌دنبال کاهش دامنه نوسانات و برقراری ثبات در بازار باشد. هرقدر میزان نوسانات در بازار پایین برود، هیجانات معاملاتی کاهش پیدا می‌کند، نگاه معامله‌گران و افراد عادی از بازار ارز منحرف می‌شود و در نهایت کم‌کم ارزهای دپو شده به بازار بازخواهند گشت.
همچنین کارشناسان پیشنهاد می‌دهند، بازارساز فعالیت دلالان و معامله‌گران ارزی را ساماندهی کند. در روزهای اخیر دربازار ارز مشاهده شده است که بعضا حتی قیمت دلالان نیز با یکدیگر فاصله معناداری دارد. حتی کانال‌های اطلاع‌رسانی قیمت‌ها، نیز بعضا قیمت‌های متفاوتی را نسبت به یکدیگر درج می‌کنند. چنین موضوعاتی اهمیت شفافیت فعالیت در بازار ارز را مشخص‌تر می‌کند. به‌نظر می‌رسد، حتی اگر مکان مشخصی برای معاملات در نظر گرفته شود، بخش زیادی از این بی‌نظمی‌ها از میان برود. گروهی از فعالان، باور داشتند بعضا نوسان‌گیران در مقاطعی کوتاهی از روز سعی می‌کنند از طریق قیمت‌سازی در کانال‌های اعلام نرخ، جریان انتظارات و دیدگاه سایر معامله‌گران ارزی را تحت‌تاثیر خود قرار دهند. هدف آنها در واقع این است که از طریق به دست گرفتن جریان اطلاع‌رسانی نوسان‌گیری کنند.
 دنیای اقتصاد در این رابطه نوشت: در چنین شرایط، اگر مکانی برای معاملات ارزی تعریف می‌شود، زمینه‌ها برای تاثیرگذاری نوسان‌گیران کاهش خواهد یافت و آنها نمی‌توانند با استفاده از اخبار و قیمت‌سازی جریان معاملات را تحت‌تاثیر قرار دهند. روز گذشته، یکی از عواملی که منجر به افت قیمت دلار شد، کاهش نرخ حواله درهم بود.همزمان ارزش دلار در کشورهای همسایه نیز افزایش خاصی را تجربه نکرد و بیشتر رو به سوی قیمت‌های پایین‌تر داشت.
برخی از معامله‌گران باور داشتند، بازار پس از دو روز افزایش، دیروز به ثبات رسید. از نظر آنها از این پس قیمت دلار در دامنه محدودتری حرکت خواهد کرد و تمایلی به افزایش یا کاهش‌های شدید از خود بروز نخواهد داد. این در حالی است که برخی از افزایشی‌های بازار باور دارند، با شروع نهمین ماه سال، تقاضا در بازار بیشتر می‌شود. به باور آنها هر قدر به سوی پایان سال میلادی حرکت کنیم، تقاضای ارزی شرکت‌های تجاری به منظور تسویه‌های انتهای سال بالا می‌رود و همین موضوع می‌تواند محرکی برای قیمت دلار شود. این در حالی است که بخشی از کارشناسان باور دارند، شرکت‌های تجاری پیش‌تر در زمانی که قیمت دلار پایین‌تر بود، نیازهای ارزی خود را مرتفع کرده‌اند و بخش کمتری از آنها امسال در آذر و اوایل دی‌ماه وارد بازار خواهند شد.
همزمان با خروج دلار از مدار افزایشی، سکه تمام بهار آزادی نیز بار دیگر به کانال ۴ میلیونی نزدیک‌تر شد. روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی ۲۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و روی قیمت ۴ میلیون و ۵۰ هزار تومان قرار گرفت.  میزان کاهش گرم طلا محدودتر بود. دیروز هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳۸۰ هزار تومان قیمت خورد که ۱۲ هزار تومان کمتر از روز یکشنبه بود.افت قیمتی در بازار سکه در شرایطی صورت گرفت که برخی معامله‌گران باور داشتند خریداران عادی در روزهای آینده بیشتر از بازار ارز به سوی سکه گرایش خواهند داشت. با این حال، روز دوشنبه بازار این عده را غافلگیر کرد؛ چرا که سکه تمام بهار آزادی با هجوم فروشندگان مواجه شد.

*امروز در بازار ارز و سکه چه خبر بود؟
امروز در بازار آزاد سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 4 میلیون و 180 هزار تومان و هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح قدیم 4 میلیون تومان معامله می‌شود.
در بازار آزاد هر قطعه نیم‌سکه بهار آزادی 2 میلیون و 100 هزار تومان، ربع‌سکه یک‌میلیون و 220 هزار تومان و هر قطعه سکه گرمی 665 هزار تومان فروخته می‌شود.
هر گرم طلای 18عیار هم 381 هزار  تومان ارزش‌گذاری شده است، ضمن آنکه هر اونس طلا در بازارهای جهانی با قیمت 1222.1دلار معامله می‌شود.
به گزارش تسنیم، قیمت یورو در مرکز مبادلات ارزی با کاهش قیمت نسبت به دوشنبه 4807 تومان،‌ قیمت درهم امارات 1143 تومان و قیمت پوند انگلیس نیز  5398 تومان قیمت خورده و به واجدان شرایط دریافت ارزهای دولتی فروخته می شود.
امروز صرافی ملی قیمت خرید یورو را 14 هزار و 250 تومان و قیمت فروش یورو را 14 هزار و 500 تومان اعلام کرده است؛ قیمت خرید و فروش یورو نسبت به دیروز در صرافی ملی افزایش یافته است.
نرخ های اولیه در صرافی ملی نسبت به دیروز برای خرید و فروش دلار ثبات بوده است؛ برهمین اساس قیمت خرید دلار در این صرافی 12 هزار و 450 تومان و فروش این ارز 12 هزار و 650 تومان درج شده است.
با توجه به نرخ این روزهای ارز و قیمت دلار باید گفت نحسی 13 دامن دلار را گرفته است و قرار نیست به این زودی ها دلار از 13 هزار تومان فراتر برود!نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار