کد خبر: ۶۸۵۴۶
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲
لاریجانی در اختتامیه کنفرانس وحدت اسلامی:
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی پای مقاومت ایستاده است و مقابل اسرائیل خواهد ایستاد و نمی گذاریم این معامله قلابی قرن در منطقه شکل بگیرد.
نمی گذاریم معامله قلابی قرن شکل بگیرد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جمهوری اسلامی پای مقاومت ایستاده است و مقابل اسرائیل خواهد ایستاد و نمی گذاریم این معامله قلابی قرن در منطقه شکل بگیرد.

به گزارش مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم اختتامیه سی و دومین کنفرانس بین المللی وحدت  اسلامی گفت: در خصوص ضرورت وحدت صحبتهای زیادی شده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اظهارات ترامپ ماهیت آمریکایی ها را به خوبی نشان می دهند. سلاحی که آمریکایی ها به منطقه وارد کرده اند به خاطر منافع مادی بوده است.

لاریجانی با اشاره به صف کشی جدید در منطقه افزود: در حال حاضر آرایش جدیدی در منطقه شکل گرفته است که جزو شرایط طبیعی منطقه نیست. کشورهایی که مردم و سیاسیونشان می دانند که دشمن جدی مانند اسرائیل در منطقه وجود دارد نباید بدنبال موضوعات دیگری بروند. این اقدامات طبیعی نیست. طراحی پشت این تحولات وجود دارد.

وی در بررسی ریشه این تحولات گفت: عده ای می گویند به خاطر اختلاف عربستان و ایران، این مشکلات پیش آمده است در حالی که ما اختلافی با اماراتی ها و سعودی ها نداریم. اگر مشکلی با سعودی ها داریم به خاطر رفتار عجیب و غریب و جنایتکارانه شان در یمن است.

عضو شورای عالی امنیت ملی  با بیان اینکه اگر خرده ای به امارات نیز می گیریم به خاطر رفتار جنایتکارانه شان در یمن است، افزود: یک زمانی سعودی ها و برخی کشورهای منطقه اوایل انقلاب اشتباهاتی کردند و به جای اینکه از انقلاب اسلامی در ایران خوشحال باشند، صدام را در مقابل ایران قرار دادند البته خودشان نیز به این اشتباه پی بردند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بااشاره به اصلاح روابط ایران و عربستان پس از جنگ 8 ساله با میانجی گری ملک عبدالله و آیت الله هاشمی اظهار داشت: در آن زمان روابط در سطوح مختلف وجود داشت و مشکلی با عربستان نداشتیم.

وی گفت: یک زمانی با مسئول امنیتی عربستان نشستی داشتم. او به من گفت ما دو اشتباه درباره جمهوری اسلامی انجام دادیم. یک اشتباه این بود که ما به صدام در جنگ علیه ایران کمک کردیم. مقام امنیتی عربستان گفت اشتباه دوم ما این بود که جریان طالبان را علیه شما بوجود آوردیم.

لاریجانی با بیان اینکه البته الان اشتباهات مضاعفی انجام می دهند، خاطرنشان کرد: ما مشکلی با این کشورها نداریم. اما نباید توقع داشته باشند که ایران کارهای غلط شان را تایید کند. می گویند ایران از حوثی ها حمایت می کند و به همین دلیل ما با ایران درگیر هستیم. این در حالی است که ما کاری به حوثی ها نداشتیم. حوثی ها بخشی از مردم یمن هستند.

وحدت بین فرق اسلامی، مسئله استراتژیک برای جمهوری اسلامی است

عضو شورای عالی امنیت ملی افزود: سعودی ها نمی گذاشتند علی عبدالله صالح در یمن حکومت کند. من سفری به یمن داشتم و آقای علی عبدالله صالح به من گفت ما مشکلی در یمن داریم و دلمان می خواهد با حوثی ها کار کنیم. از ما خواست وساطت کنیم. ما هم وساطت کردیم اما ایشان طور دیگری عمل کرد و بعدها ما فهمیدیم که چه کشوری در این قضیه دخالت کرد.

لاریجانی گفت: چند وقت پیش یکی از مسئولان مهم کشورهای منطقه به من گفت در زمان عبدالله صالح ایشان از ما خواست که وساطت کنیم. خود آن مقام نیز، مسئول وساطت شده بود و به بیانیه ای برای همکاری رسیده بود؛ توافق کردیم اما زیر توافقنامه زدند. سعودی ها اجازه توافق ندادند.

به گزارش مهر، رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتهاماتی که علیه ایران در خصوص ایجاد هلال شیعی مطرح می‌شود گفت: ما نیازی به این موضوعات نداریم. طبق فرمایش امام خمینی، وحدت بین فرق اسلامی، مسئله استراتژیک برای جمهوری اسلامی است که در هیچ شرایطی این استراتژی را رها نخواهیم کرد.

لاریجانی ادامه داد: اگر ما به حزب الله کمک می کنیم به همان اندازه به حماس و جهاد اسلامی نیز کمک می کنیم. این گروهها اهل سنت هستند.

وی تصریح کرد: این در حالی است که برخی از کشورهای اسلامی امروز میزبان آقای نتانیاهو شده اند. آقای نتانیاهو تصور نکند دوره گردی که در منطقه انجام می دهد ظرفیتی برای اسرائیل ایجاد می کند. دولت هایی که این دوره گرد را راه می دهند دیگر ظرفیت وجودی نخواهند داشت.

لاریجانی گفت: ارزیابی ما این است که این طرحی آمریکایی- اسرائیلی است. نباید به خطا برویم. اسم این طرح را معامله بزرگ قرن گذاشته اند که نکات اساسی دارد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: اولین نکته تسلط اسرائیل بر منطقه  است. آنها تصور می کنند یک دوره سایش بین کشورهای اسلامی سپری شده است و کشورهای اسلامی از نظر عِده و عُده نظامی دچار ضعف و فرسایش شده اند و توان ایستادگی ندارند. بنابراین زمان به نفع اسرائیل است که بر منطق چیره شود.

وی ادامه داد: دوره گردی که نخست وزیر نگونبخت اسرائیل انجام می دهد به خاطر این است که فکر می کند باید تسلطش را به نحوی انجام دهد.

به گزارش مهر، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نکته دوم این است که تلاش دارند مسئله فلسطین را خاتمه دهند. تلاش دارند ماجرای فلسطین را با دادن پول به غزه و کرانه باختری به پایان برسانند.

لاریجانی اظهار داشت: نکته سوم نیز همان حرف کسینجر است که گفته بود ارزش نفتی منطقه خاورمیانه بیشتر از آن است که ما آن را در اختیار عرب ها بگذاریم. این چپاول منطقه ساده نیست.

وی گفت: برای ایجاد این تحول مهم باید آرایش سیاسی جدید در منطقه ایجاد کنند. 40 سال است که ایران در مقابل آمریکا و اسرائیل ایستاده است. به همین دلیل تلاش دارند تا ایران را سیبل کنند.

عضو شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: در حالی که ایران با تروریست ها درگیر شده و کمر تروریست ها را در سوریه و عراق شکست باز هم رئیس جمهور آمریکا اعلام می کند که ایران از تروریست ها حمایت می کند.

بعید است تحت هیچ شرایطی ملت فلسطین فراموش شود

لاریجانی گفت: تابلوهایی را درست کردند که با استفاده از آن کشورهای منطقه را بترسانند و بدین وسیله هم آنها را بدوشند و هم آرایش سیاسی منطقه را تغییر دهند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: از نظر آرایش سیاسی، تعزیه گردانی هایی انجام شده و افزایش خواهد یافت و برخی کشورهای بزرگ منطقه نیز این اشتباه را خواهند کرد اما پرده ها که کنار برود شرایط تغییر می کند.

وی تاکید کرد: بعید است تحت هیچ شرایطی ملت فلسطین فراموش شود. شاید دولت ها برای منافع خودشان سکوت کنند و یا با اسرائیل ارتباط برقرار کنند ولی مردم منطقه از این کار نفرت دارند. مردم منطقه اسرائیل را غده سرطانی می دانند و کشورهایی که این نخست وزیر دوره گرد را پذیرایی می کنند، خودشان را تضعیف کرده و از بین می برند.

وی ادامه داد: تحرکاتی در منطقه و در بین کشورهای اسلامی وجود دارد که باید ماهیت آن را شناخت؛ اگر این معرکه درست تحلیل نشود ممکن است به بیراهه برویم.

عضو شورای عالی امنیت ملی ادامه داد: یک به هم ریختگی امنیتی در مناطق اسلامی ایجاد شده که ریشه در اختلاف شیعه و سنی ندارد. سال ها شیعه و سنی در این منطقه در کنار هم زندگی می کردند.

لاریجانی ادامه داد: خلق جریانات تندرو و تروریستی ویژگی های جدید منطقه است که این جریانات داعیه خلافت دارند و موجب می شوند انرژی کشور های اسلامی مستهلک شود.

وی گفت: مسابقه تسلیحاتی در منطقه راه انداختند و حجم زیادی سلاح وارد منطقه شده است؛ امنیت منطقه نیاز به این همه سلاح ندارد. یک بعد ناشی از منافع امریکا در فروش سلاح است.

لاریجانی گفت: جریان های روشنفکر و مقاومت اسلامی منطقه در دوران اخیر متوجه شدند که برخی از تحلیل هایشان درست نبوده است. من فکر می کنم دوستان ما در اخون المسلمین امروز این مسئله را متوجه شدند که برخی حرف هایی که کشورهای گردن کلفت، موذی و ماجراجو پشت سر ایران می زدند و بین اخوان و بقیه مسلمانان اختلاف می انداختند درست نبود و برخی کارهایی که در برخی از کشورها انجام شد درست نبود.

سعودی ها فکر می کردند با اقدامات نظامی می توانند سوریه را از پای درآورند

وی تاکید کرد: برخی از نیروهای مقاومت تحلیلی که نسبت به حوادث سوریه داشتند تحلیل دقیقی نبود. تجربه نشان داد که در قضیه سوریه مسئله، حکومت نبود. مسئله این بود که یک سنگر که در مقابل اسرائیل ایستادگی می کرد از میان برداشته شود. البته ما نسبت به این گروهها سوءظنی نداریم و برداشتمان این است که اشتباه کردند.

به گزارش مهر، رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در آن اوایل که مسائل سوریه رخ داد به ایران آمدن و به ما اعتراض کردند که چرا از سوریه حمایت می کنید. ما استدلال کردیم که در سوریه توطئه ای در حال شکل گیری است اما برخی از دوستان اخوانی و کشورهای موثر از آن تحلیل ما را قبول نکردند و اعلام کردند دو هفته دیگر در مسجد اموی نماز می خوانیم.

عضو شورای عالی امنیت ملی گفت: با گذشت چندین سال با این همه خونریزی که انجام شد چنین آرزویی تحقق نیافت. از ابتدا گفتیم که این مشکل از طریق راه حل سیاسی حل می‌شود اما قبول نکردند.

وی اظهار داشت: سعودی ها و برخی کشورهای منطقه فکر می کردند با اقدامات نظامی می توانند سوریه را از پای درآورند اما حالا متوجه شده اند که این رفتار اشتباه بود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: به سعودی ها، اماراتی ها و برخی دوستان منطقه می گوییم شما اول انقلاب هم اشتباهی شبیه امروز انجام دادید. در ایران، انقلاب باشکوهی انجام شد. شما به جای اینکه طرف ملت ایران را بگیرید جلوی ملت ایران و کنار اسرائیل ایستادید. صدام را علیه جمهوری اسلامی تحریک کردید و 8 سال جنگ علیه ما راه انداختید. بعد هم گفتید اشتباه کردید. ما هم به رویتان نیاوردیم و تلافی نکردیم.

جمهوری اسلامی پای مقاومت ایستاده است و مقابل اسرائیل خواهد ایستاد

لاریجانی تاکید کرد: ولی این اشتباه دوم شما بدون تلافی نخواهد ماند. ما از کشورهایی که امروز مجددا خطای قبلی را انجام داده اند نمی گذریم. این کشورها در کنار آمریکا قرار گرفته و به سود اسرائیل توطئه ای بزرگ در منطقه را شکل داده اند. شما سودی نمی برید و ما رفتارهای شما را فراموش نمی کنیم. ما پای حرفمان ایستاده ایم.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی پای مقاومت ایستاده است و مقابل اسرائیل خواهد ایستاد و نمی گذاریم این معامله قلابی قرن در منطقه شکل بگیرد.

به گزارش مهر، لاریجانی اظهار داشت: اگر امروز آمریکایی ها ما را تحریم می کنند و فشار می آورند به خاطر این است که ما دست آنها را خوانده ایم. آمریکا تلاش دارد تا اسرائیل را بر منطقه حاکم کند و ما دست آمریکا را خوانده ایم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خطاب به حاضران در جلسه گفت: شما بزرگان منطقه هستید که می توانید شرایط را تغییر دهید. کشورهایی که برخی از اُمرایشان در اسرائیل حل شده اند بزرگان منطقه نیستند و عمرشان در حال سپری شدن است.

مقاومت هر روز قوی تر از گذشته می‌شود

به گزارش مهر، رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: به ما خرده می گیرند که چرا حزب الله در منطقه به قدرتی بزرگ تبدیل شده است. به نظر ما حق حزب الله است که به قدرتی بزرگ در منطقه  تبدیل شود. اگر اینگونه نبود اسرائیل و دشمنان ظرف یک روز لبنان را یک لقمه می کردند. از ترس حزب الله است که می ترسند به سمت لبنان بروند. اگر حماس و جهاد اسلامی قوی نبودند اسرائیل بعد از دو روز از معرکه ای که در غزه درست کرده بود فرار نمی کرد.

لاریجانی ادامه داد: بنده توطئه فعلی در منطقه را توطئه بزرگ اسرائیلی – آمریکایی می دانم و معتقدم نتیجه آن حادثه ای بزرگ در منطقه است. کشورهایی که در این قضیه لغزش کردند زیان و خسرانی بزرگ خواهند کرد. به خاطر مسلمانان می ماند که شما در شرایط خطیر منطقه نخست وزیر بدبخت رژیم صهیونیستی را به کشورهایتان دعوت می کنید. این ننگ و آبروریزی بزرگی است که در خاطره ها می ماند. نباید کشورهای اسلامی اینقدر ارزان خود را بفروشند. این دولت ها آینده ای ندارند.

عضو شورای عالی امنیت ملی افزود: مقاومت هر روز قوی تر از گذشته می‌شود. جریان فکری مقاومت در بین نخبگان کشورهای اسلامی رو به صعود است و برخی کشورها از معامله قرن سودی نمی برند. ما به سرعت این موضوع را زیر ذره بین داریم.

برخی از کشورهای منطقه دست از بازی دوگانه بردارند

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  در بخش دیگری از اظهارت خود با اشاره به برخی کشورهای منطقه گفت: برخی از کشورهای منطقه دست از بازی دوگانه بردارند. بیرون کار دیگری می کنند و در پنهان پیغام دیگری به ما می دهند مبنی بر اینکه ما با شما هستیم و تحت فشار قرار داریم. وقتی این حرفها گذشته است. روراست باشید. این حرفها را از شما نمی پذیریم. نمی شود در پشت سر، عده ای را علیه ایران تحریک کنید و در پنهان افرادی را بفرستید و بگویید که ما با شما مشکلی نداریم و می خواهیم با شما کار کنیم. نمی توان به این شکل ادامه داد.

لاریجانی افزود: این رفتارها را یکی، دوبار انجام داده اید و دیگر دستتان رو شده است. به نظر من شرایط در آینده بهتر خواهد شد. آمریکایی ها تصور دارند با فشارهای اقتصادی و نظامی می توانند دستاوردی در منطقه پیدا کنند اما این اشتباهی فاحش است. اخیرا دو نفر از صاحب نظران آمریکا مقاله ای نوشته بودند مبنی بر اینکه آقای ترامپ فکر نکند با فشار اقتصادی بر ایران دستاورد بزرگی پیدا می کند. مثل قضیه این است که چوب را بلند می کنند. وقتی که زود پائین بیاورند خاصیتش را از دست می دهد.

به گزارش مهر، رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اقدامات سعودی ها در یمن نیز گفت: در تاریخ گذشته، کدام کشور وارد یمن شده و سالم فرار کرد. یمنی ها مردمان رشیدی هستند. هر دشمنی وارد این کشور شود سالم بیرون نمی رود.

لاریجانی تصریح کرد: سعودی ها که رزمنده ای ندارند و نیروی نظامی اجیر کرده اند زودتر باید مواضع خود را رها کنند و بیشتر از این خود را مسخره نکنند زیرا یمنی ها مردم رشیدی هستند.

نام:
ایمیل:
* نظر: