کد خبر: ۶۸۵۶۳
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۱
پیش بینی سقوط قیمت دلار تا زیر 10 هزار تومان
در روزهای اخیر بازار ارز بازاری آرام بوده و قیمت دلار در این بازار با شیبی ملایم کاهش می یابد. این روند را بسیاری ادامه روند ارزان شدن قیمت دلار در هفته گذشته می دانند که سبب شد تا برخلاف پیش بینی ها دلار نه تنها به کانال 13 هزار تومانی پا نگذارد بلکه ازمرز 12 هزار تومان هم عقب نشینی کند.
آژیر قرمز برای دلارفروشان به صدا درآمد
در روزهای اخیر بازار ارز بازاری آرام بوده و قیمت دلار در این بازار با شیبی ملایم کاهش می یابد. این روند را بسیاری ادامه روند ارزان شدن قیمت دلار در هفته گذشته می دانند که سبب شد تا برخلاف پیش بینی ها دلار نه تنها به کانال 13 هزار تومانی پا نگذارد بلکه ازمرز  12 هزار تومان هم عقب نشینی کند.
دیروز در دومین روز کاری هفته، دلار ۱۵۰ تومان دیگر افت کرد تا به محدوده ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومانی برسد. روز دوشنبه، براساس گفته‌های حاضران در بازار برخی از صرافی‌ها خرید ارز نداشتند و بیشتر ترجیح می‌دادند موقعیت فروش بگیرند. شماری از فعالان باور داشتند، صرافی‌ها ممکن است به‌دلیل دسترسی به اخباری که بازیگران عادی از آن اطلاعی ندارند، از موقعیت خرید خارج شده باشند. در مقابل گروه دیگری معتقدند صرافی‌ها در شرایطی که احتمال جهش آنی وجود ندارد و روند بازار نیز نزولی بوده است، در خرید ارز احتیاط می‌کنند.
دنیای اقتصاد در تحلیل بازار روز گذشته ارز نوشت: در دومین روز کاری هفته، بازار ارز و سکه همچنان گرفتار فشار فروش و کمبود تقاضا بود؛ امری که موجب شد هر دو دارایی به سوی کانال‌های پایین‌تر سرازیر شوند. البته میزان کاهش در روز دوشنبه محدودتر از روز ابتدایی هفته بود. روز دوشنبه، دلار ۱۵۰ تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. دلار در اولین روز هفته نیز ۲۰۰ تومان افت قیمت را تجربه کرده بود. در بازار موازی، روز دوشنبه سکه با افت جزئی ۲۰ هزار تومانی به قیمت ۳ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید. فلز گرانبهای داخلی روز شنبه ۵۰ هزار تومان کاهش داشت. به گفته برخی افراد عادی و شماری از فعالان، صرافی‌ها در روز سوم هفته تمایلی به خرید نداشتند؛ به‌عنوان مثال، یکی از حاضران در بازار عنوان می‌کرد که به سه صرافی مراجعه کرده است و هر سه عنوان کرده‌اند که امروز خرید دلار ندارند. از سوی دیگر یکی از فعالان اظهار کرد، ظهر دوشنبه به یکی از صرافی‌های شلوغ خیابان فردوسی مراجعه کرده است؛ ولی این صرافی با اینکه قیمت خرید دلار را حدود ساعت ۱۲ ظهر بر روی تابلوی خود ۱۲ هزار و ۳۸۰ تومان درج کرده بود، به او اعلام کرد که خرید دلار و یورو ندارد.
 فعالان دو تحلیل متفاوت از توقف خرید برخی از صرافی‌ها داشتند. گروهی باور داشتند، صرافی‌ها معمولا اخباری از بازار دارند که بازیگران عادی از آن اطلاعی ندارند. از نظر آنها، احتمالا اخباری که صرافی‌ها از آن آگاهی دارند، حکایت از افت بیشتر قیمت‌ها دارد، در نتیجه در شرایط فعلی از خرید دلار استقبال نمی‌کنند. در مقابل این دسته، گروه دیگری باور دارند، صرافی‌ها در شرایط فعلی ارز مورد نیاز خود را در اختیار دارند و بازار نیز شرایطی ندارد که به یکباره با جهش قیمتی مواجه شود. در نتیجه صرافی‌ها نیازی به تهیه دلار ندارند و در نتیجه منابع ریالی خود را به‌راحتی صرف دلار نمی‌کنند. از نظر آنها اگر زمانی قیمت در مسیر صعودی قرار گرفت، صرافی‌ها نیز به احتمال زیاد رفتار خود را تغییر خواهند داد. در مجموع می‌توان از صحبت‌های این دو گروه چنین نتیجه‌گیری کرد که بازار در شرایط فعلی توان رشد بیشتر قیمت را ندارد. این در حالی است که افزایشی‌های بازار همچنان مصرانه باور دارند قیمت در این مقطع از سال با رشد مواجه خواهد شد، کمااینکه در سال‌های گذشته در ماه نهم با رشد مواجه شده است.  یکی دیگر از نکات جالب بازار دیروز آن بود که دلالان نیز حاضر نبودند با نرخی نزدیک به نرخ بازار اقدام به خرید دلار از افراد عادی کنند. اکثر آنها قیمت‌های بسیار پایین‌تری را به‌عنوان نرخ خرید پیشنهاد می‌دادند؛ برخی دلار را در محدوده ۱۱هزار و ۸۰۰ تومان خریداری می‌کردند و برخی دیگر از دلالان قیمت خود را نهایتا تا محدوده ۱۲ هزار و ۲۰۰ تومان بالا می‌آوردند. البته این واسطه‌گران خرد چنین قیمت‌هایی را به افرادی ارائه می‌کردند که حجم ارز فروشی‌شان کمتر از ۲ هزار دلار و بعضا حتی ۱۰۰ دلار بود.  روز گذشته در شرایطی که در معاملات کلان سکه، قیمت حرکت نزولی خود زیر مرز ۴ میلیونی را ادامه داد، صرافی‌ها و فروشندگان بازار سکه و طلا، تمایل چندانی نداشتند که سکه‌های خود را در فروش‌های خرد زیر مرز ۴ میلیونی به فروش برسانند. در این میان، برخی فروشندگان سکه حتی قیمت‌های فروش را از روی تابلوی خود برداشته‌اند و برخی نیز همچنان قیمت‌های پیشین که بالای مرز ۴ میلیونی است را بر تابلوی خود درج کرده‌اند. برخلاف بازار سکه و طلا که تهیه سکه امامی با قیمتی زیر مرز ۴ میلیونی برای مردم عادی دشوار است، در بازار دلار به راحتی افراد عادی می‌توانستند ارز مورد نیاز خود را در کانال ۱۲ هزار تومانی تهیه کنند. روز گذشته بیشترین قیمتی که ازسوی صرافی‌ها برای فروش دلار درج شده بود، ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود و برخی از صرافی‌ها حتی قیمت خود را تا ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان پایین آورده بودند. در معاملات کف بازار نیز قیمت دلار تا ساعت۴ بعدازظهر تا مرز ۱۲هزار و ۲۰۰ تومان پایین آمده بود.

*امروز در بازار دلارفروشان چه خبر است؟
امروز گزارش ها از یک اتفاق مثبت دیگر در محدوده جلوی پاساژ افشار حکایت دارد که ادامه روند دیروزی نهادهای نظارتی برای برخورد با دلالان است.
از صبح امروز  محدوده مقابل پاساژ افشار که محل تجمع دلال های ارزی است، با حصارهایی پوشانده شده که اجازه حضور دلال ها را در این محل نمی دهد.
آژیر قرمز برای دلارفروشان به صدا درآمد
روز گذشته هم بنری در مقابل صرافی ملی در خیابان فردوسی نصب شد با عنوان هشدار برای "برخورد جدی با اخلال گران نظام ارزی"؛ این بنر از سوی دادستانی و نیروی انتظامی نصب شده است.  در این بنر آمده است:
به منظور صیانت از منافع ملی، حسب الامر مراجع ذیصلاح، طرح برخورد جدی با اخلال گران نظام ارزی کشور در دستور کار قرار گرفته است؛ از این رو براساس قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، انجام هرگونه خرید، فروش و حواله ارز در خارج از سیستم بانکی و صرافی های مجاز بانک مرکزی تخلف محسوب شده و در صورت مشاهده با مرتکبین برابر قانون رفتار خواهد شد.
این بنر صبح امروز مقابل پاساژ افشار نیز نصب شده است با این تفاوت که محدوده مقابل این پاساژ در ابتدای خیابان منوچهری که پاتوق اصلی دلال های ارزی است، با حصارهایی از سوی نیروی انتظامی پوشانده شده که اجازه نمی دهد دلال ها حتی در این محدوده بایستند.
 بنابراین با سیاست جدید بانک مرکزی، معامله و حواله ارز خارج از بانک و صرافی‌های مجاز ممنوع اعلام شده است و بسیاری همین اتفاق را کلید پیش بینی تحولات اینده بازار می دانند و معتقدند با خداحافظی دلالان از بازار ارز باید بیش از پیش منتظر کاهش قیمت دلار بود و دیری نمی پاید که تب دلار از 10 هزار تومان هم پایین تر بیاید!نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار