کد خبر: ۶۸۶۲۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۱۶
ترس از ریزش شدید قیمت بازار ارز را غافلگیر کرد
واکنش بازار به کاهش نرخ دلار و ورود به کانال ۱۱هزار تومان امروز صرافی‌ ها و بانک‌ها را هم غافلگیر کرد و دوباره پای دلال ها را به بازار ارز باز کرد. البته این بار دلال ها وحشت زده از احتمال ریزش بیشتر قیمت دلار برای فروش دلارهای خانگی و پنهان شده در پستو به بازار آمده اند.
هجوم دلال ها برای فروش دلارهای پنهان شده
واکنش بازار به کاهش نرخ دلار و ورود به کانال ۱۱هزار تومان امروز صرافی‌ ها و بانک‌ها را هم غافلگیر کرد و دوباره پای دلال ها را به بازار ارز باز کرد. البته این بار دلال ها وحشت زده از احتمال ریزش بیشتر قیمت دلار برای فروش دلارهای خانگی و پنهان شده در پستو به بازار آمده اند.
گزارش های رسیده از راسته دلارفروش ها حاکی است از ساعات ابتدایی آغاز معاملات ارزی در بازار تهران، حال و هوای فردوسی با جنب و جوش برخی دلالان همراه شده است. به نحوی که همچون روزهای شلوغی که بسیاری از افراد برای معاملات سوداگرایانه در بازار ارز سری به میدان فردوسی می زدند و بساط خود را تا چهار راه استانبول نیز پهن می کردند، امروز هم چنین تحرکاتی می شود البته با دو تفاوت مهم؛ اول اینکه هیجان دلالان، ناشی از خوشحالی نیست و بیشتر ناشی از نگرانی است؛ و دوم آنکه دلالان این بار برای فروش آمده اند نه خرید.
دیروز دلار با ورود به کانال  ۱۱ هزار تومانی در ساعات پایانی معاملات، نرخی را تقریباً مشابه مرداد ۹۷ رقم زد.
اگر چه نمی توان نقش سیاست گذاری ارز کشور در بازگشت آرامش به این بازار را نادیده گرفت اما از یک جایی به بعد دیگر این دلالان و معامله گران هستند که با دنده معکوس در بازار ارز شرایط را به نحوی پیش می برند که تقاضا روز به روز به عرضه نزدیک تر شده و نرخ به سمت منطقی تری پیش برود به نحوی که اکنون عرضه بر تقاضا پیشی گرفته است و برخی صرافان حتی خرید ارز از مردم هم انجام نمی دهند.
دلالانی هم که در این فضا به معامله می پردازند چشم انداز روشنی از خریدها ندارند و بیشتر تأمین کننده تقاضا هستند؛ حال آنکه حتی در مواردی مجبور می شوند نرخی ارزان تر از صرافی ها را به مشتری ارائه دهند تا بلکه کسب و کارشان زنده بماند.
در این میان بانک مرکزی هم اعلام کرده که هر گونه خرید و فروش ارز خارج از سنا و صرافی های مجاز، غیرقانونی بوده و به منزله قاچاق به حساب می آید. همین موضع، در کنار منطقی شدن نرخ در صرافی ها مردم را به سمت خریدهای رسمی سوق داده است.
امروز در جریان معاملات بازار آزاد، نرخ نسبت به دیروز باز هم کاهش داشته است و در کف قیمتی ۱۱  هزار و ۸۰۰ تومانی معامله می شود. اگرچه فعالان بازار بر این باور هستند که در ساعات آینده نرخ باز هم کاهش می یابد. اما نکته حائز اهمیت در این میان پاساژ افشار است. همان پاساژ معروفی که نرخ های سوداگرایانه اگر از داخل آن بیرون نمی آمد اما میدانگاه روبرویش جولانگاهی برای دلالان شده بود اما اکنون این منطقه سوت و کورترین منطقه در بازار فردوسی تهران است. معامله ای در آن صورت نمی گیرد و نیروی انتظامی با پارچه نوشته ای دورتادور این میدانگاه را محصور کرده است؛ یعنی دیگر جایی برای دلالان نیست.
بررسی های میدانی خبرگزاری مهر هم حکایت از آن دارد که کرکره های تمامی مغازه های پاساژ افشار پائین کشیده شده  است و هیچ یک از صرافی ها مشغول به کار نیستند و پاساژ به حالت تعطیل درآمده است؛ البته چند دستگاه موتورسیکلت و تعدادی از افراد در محوطه آن به چشم می خورند.
نیم نگاهی به قیمت های روی تابلو نشان می دهد که برخی صرافی ها، دلار را ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان خریداری و ۱۱ هزار و ۷۵۰ تومان به فروش می رسانند. برخی دیگر نیز دلار نمی خرند و نرخ فروش این ارز را ۱۲ هزار تومان اعلام کرده اند. برخی دیگر نیز نرخ را ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان برای خرید و ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان برای فروش، برخی ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان برای خرید و ۱۱ هزار و ۹۹۰ تومان برای فروش اعلام می کنند. در این میان نرخ خرید برخی صرافی ها برای دلار ۱۱ هزار و ۸۰۰ و برای فروش ۱۱ هزار و ۹۲۰ تومان است. در یک مورد نادر یک صرافی دلار را ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان از مردم می خرد و ۱۲ هزار تومان به مردم می فروشد اما دربیشتر صرافی ها یورو ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان خریداری شده و ۱۳ هزار و ۹۲۰ تومان به فروش می رسد.
به هر روی وضعیت بازار در روزهای اخیر نشان از بازگشت تدریجی آرامش به بازار ارز و پایان کسب و کار پر رونقی به نام دلالی در پیاده روهای فردوسی و چهارراه استانبول دارد. راسته ای که قلب تپنده ارزهای خارجی به ویژه دلار به حساب می آید و کم کم می رود تا بدون حضور دلال های اسکناس به دست چهره ای بهتر و شکیل تر به خود بگیرد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار