کد خبر: ۶۸۹۶۴
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۷
برای مدت 6 ماه؛
اعضای کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در پایان دو روز جلسه فشرده، عصر امروز(جمعه) برای کاهش عرضه به بازار به میزان یک میلیون و 200 هزار بشکه به توافق رسیدند، در حالی که جمهوری اسلامی ایران از این کاهش معاف شد.
اعضای اوپک برای کاهش عرضه توافق کردند؛ ایران معاف شد

به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین، در یکصد و هفتاد و پنجمین نشست اوپک با حضور 14 عضو این سازمان در وین پایتخت اتریش، مقرر شد اعضای اوپک ٨٠٠ هزار بشکه و اعضای غیر اوپک ٤٠٠ هزار بشکه (در مجموع یک میلیون و ٢٠٠ هزار بشکه) میزان عرضه نفت به بازار کاهش دهند. همچنین ایران با توجه به تحریم ها، مشمول معافیت از کاهش عرضه به بازار شد.
توافق اعضای اوپک و غیراوپک برای 6 ماه است. قرار شده اعضای اوپک 2.5 درصد از تولید ماه اکتبر(مهر-آبان) ٢٠١٨ خود را کاهش دهند. ایران، لیبی و ونزوئلا از کاهش عرضه معاف شدند. 
طبق توافق، قرار است این معافیت با ترتیباتی اعمال شود. 
«بیژن زنگنه» وزیر نفت ایران در پایان جلسه امروز در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره روند مذاکرات و میزان کاهش عرضه به بازار گفت: «مذاکرات سختی بود؛ «خدارا شکر» از همین میزان کاهش عرضه نفت (اعضای اوپک و غیراوپک) نیز راضی هستیم.» 
وی دیروز پس از پایان نشست روز نخست اوپک، فضای این نشست را سخت توصیف، ولی ابراز امیدواری کرده بود که مذاکرات به نتیجه برسد.
روز نخست اعضای اوپک دیروز پنجشنبه پس از حدود 6 ساعت مذاکره پشت درهای بسته بدون نتیجه پایان یافت.
وزیر نفت کشورمان پیش از آغاز مذاکرات گفته بود صحبت از کاهش 1.3 تا 2.4 میلیون بشکه‎ای سطح تولید مطرح و قرار است درباره این ارقام بحث شود. 
وی با بیان اینکه تهران با کاهش تولید اوپک مشکلی ندارد و این مساله به تصمیم اکثریت اعضا وابسته است، یادآور شد که ایران تا زمان رفع کامل تحریم‎ها به هیچ توافقی برای کاهش تولید ملحق نمی‎شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار