کد خبر: ۶۸۹۶۶
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۹
قائم مقام معاونت كيفيت سايپا خبر داد:
قائم مقام معاونت كيفيت سايپا در حوزه فرآيند محصول از بكارگيري كاتاليست هاي استاندارد و مرغوب در خودروهاي توليدي گروه خودروسازي سايپا خبر داد.
بكارگيري كاتاليست هاي استاندارد و مرغوب در خودروهاي توليدي گروه سايپا

به گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از سايپانيوز، محمد عسكري با اعلام اين خبر گفت: قطعات كاتاليست هاي استفاده شده در محصولات گروه سايپا از طريق شركت سازه گستر سايپا تاييد مي شود و داراي مقدار استاندارد استفاده از فلزات گرانبها بوده و از مرغوبيت كامل برخوردار است كه از ابتدا فقط از اين نوع قطعات در زنجيره تامين و توليد گروه سايپا استفاده شده است.

وي تصريح كرد: بي شك قطعات متفرقه و فاقد استاندارد نيز در بازار وجود دارد كه بايد سازمان هاي نظارتي و قانوني بر نحوه توليد و توزيع آن ها در بازار لوازم يدكي نظارت داشته باشند.

قائم مقام معاونت كيفيت سايپا در حوزه فرآيند محصول خاطرنشان كرد: در سال هاي اخير شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران(ISQI) از سوی سازمان حفاظت محیط زیست جهت پالایش الزامات آلایندگی، به صورت مستمر بر روند توليد نظارت دارد و اقدام به نمونه برداری تصادفی از خودروهای تولید شده در صنعت خودرو مي كند و بر اساس قانون در صورت عدم رعایت استانداردهای مربوط، موضوع به سازمان حفاظت محیط زیست گزارش مي شود و همچنين در صورت اثبات هرگونه تخلف، شماره گذاری خودرو متوقف خواهد شد كه خوشبختانه بر اساس نمونه برداری های انجام شده توسط شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران از سال 1390 تاکنون خودروهاي خانواده ايكس100 گروه سايپا همواره مجوز شماره گذاری را دریافت کرده اند.

عسكري تاكيد كرد: نكته قابل تامل آنكه خودروهاي خانواده پرايد از سال 1385 داراي قطعه كاتاليست بوده و بر اساس نظارت مستقيم سازمان حفاظت محيط زيست در اختيار مشتريان قرار گرفته است و همچنين از اسفند ماه سال 1395 سامانه پایش الزام آلایندگی یا همان EOBD در سیستم EMS خودروهای تولیدی گروه سایپا، با قابلیت های تشخیص عملکرد نامناسب کاتالیست، تشخیص بدسوزی منجر به خرابی کاتالیست، تشخیص خطا در ساماندهی سوخت رسانی و تشخیص عملکرد نامناسب سنسور اکسیژن فعال شده که در صورت بروز هر يك از موارد ذكر شده چراغ چک خودرو روشن می شود.

وي ادامه داد: با توجه به اینکه کالیبراسیون ECU خودروهاي گروه سايپا برای کنترل آلایندگی بر اساس وجود کاتالیست و سنسور اکسیژن است، عدم وجود کاتالیست در خودروهای یورو 4، موجب اختلال در عملکرد موتور خودرو می شود و امکان پذیرفته شدن در تست آلایندگی وجود ندارد و علاوه بر اين شرکت سایپا در سال های 90 تا 92، تعداد 74 هزار دستگاه محصولات خانواده ایکس 100 و ایکس 200 را با هدف صادرات، تولید و به کشورهای مقصد ارسال کرده است و برای این نوع خودروهای صادراتی مطابق شرایط بنزین موجود در کشورهای مقصد( بنزین سرب دار) و عدم الزام به استاندارد آلایندگی در آن کشورها از کاتالیست بدون الزام آلایندگی استفاده كرده است.

عسكري يادآور شد: بنزین حاوی سرب باعث مسمومیت کاتالیست شده و این موضوع بر عملکرد و شتاب خودرو تاثیر می گذارد. بنابراين استفاده از کاتالیست فقط برای بنزین های فاقد سرب و از نوع استاندارد یورو 4 که قابلیت کنترل آلایندگی را دارند، مورد استفاده قرار مي گيرد.
نام:
ایمیل:
* نظر: