کد خبر: ۶۸۹۸۴
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۲
از دیرباز، گسترش قاچاق زعفران، نگرانی‌های بسیاری برای فعالان و فرهیختگان حوزه زعفران ایجاد کرده است اما فعالان این کشت معتقدند که بخشنامه پیمان‌سپاری ارزی، خروج غیرقانونی زعفران را سرعت بخشیده است.
سود طلای سرخ ایران در جیب افغانستان!
عضو شورای ملی زعفران گفت: بخشنامه پیمان‌ سپاری ارزی، خروج غیرقانونی زعفران را سرعت بخشیده است.

نازخند صبحی اظهار کرد: از دیرباز، گسترش قاچاق زعفران، نگرانی‌های بسیاری برای فعالان و فرهیختگان حوزه زعفران ایجاد کرده است اما فعالان این کشت معتقدند که بخشنامه پیمان‌سپاری ارزی، خروج غیرقانونی زعفران را سرعت بخشیده است.

این مسئول ادامه داد: تولیدکنندگان طلای سرخ ایران همواره بیمناک از قاچاق پیاز آن بوده‌اند، در حالی که این روزها قاچاق خود زعفران بر نگرانی‌ها افزوده است؛ در واقع قاچاق زعفران، نتیجه بخشنامه پیمان‌سپاری ارزی است.

وی افزود: بر اساس آمار گمرک در شش ماه نخست سال، بالغ بر 11 تن زعفران به صورت رسمی به افغانستان صادر شده و با توجه به این‌که صادرات طلای سرخ ایران به آمریکا ممنوع است، این محصول از افغانستان بدون هیچ مشکلی به آمریکا صادر می‌شود.

صبحی تصریح کرد: بر اساس بخشنامه جدید رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و بازگشت ارز حاصل از صادرات که طی روزهای اخیر از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده است، صادرکنندگانی که تا یک میلیون دلار صادرات در سال انجام می‌دهند، از پیمان‌سپاری ارزی معاف هستند.

عضو شورای ملی زعفران خاطرنشان کرد: این بخشنامه، خروج غیرقانونی طلای سرخ ایران را سرعت بخشیده است و علاوه بر پیاز زعفران، خود زعفران نیز جزو اقلام صادراتی قاچاق از ایران محسوب می‌شود که با برند افغانستان صورت می‌گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: