کد خبر: ۶۹۱۳۱
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵
مدیرعامل "کچاد" خبر داد:
مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: بالغ بر 11 هزار قطعه صنعتی در این شرکت بومی سازی شده است.
بومی سازی از ارکان فعالیت های چادرملو استبه گزارش پایگاه خبری تجارت آنلاین به نقل از می متالز، مهندس محمود نوریان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در مصاحبه ای با "می متالز" به سوالات متنوعی پاسخ گفت که در ادامه مشروح آن را می خوانید:
آقای مهندس جلسه امروز را چگونه دیدید؟ ظاهرا انجمن از شما و آقای تقی زاده دعوت به عمل آورده بود که آقای تقی زاده به دلیل جلساتی که داشتند نتوانستند حضور یابند؟
بله ظاهرا فولادی ها کم کم مارا به رسمیت می شناسند و ما نیز فولادی شده ایم. جلسه خوبی بود امیدواریم که نتایح بهتری نیز حاصل شود. امیدواریم مشکلات حل شود و کارها منطقی و کارشناسی شده انجام شود. من معتقدم در این دوره با مشکلاتی که از خارج از کشور وارد شده، ما حداقل با عقلانیت و منطق مشکلات خود را حل کنیم.
 آقای مهندس آیا تاکنون چادرملو در خصوص بومی سازی قدمی برداشته است؟
ما سالیان درازیست که در امر بومی سازی فعالیم بطوریکه تا پایان سال گذشته بالغ بر 10 هزار 745 قطعه از تجهیزات و لوازم مورد نیاز خود را با کمک صنعت گران و متخصصان داخلی  بومی سازی کرده ایم  و با حمایت هایی که از صنعت بومی انجام داده ایم، شرکت های داخلی توانمندی برای تولید این قطعات ایجاد شده اند که درحال تولید قطعات بسیار با کیفیتی هستند.
وی افزود: یکی از دلایلی که  چادرملو توانست ظرفیت تولید خطوط کنسانتره خود را در مجتمع معدنی افزایش دهد، استفاده از قطعات و تجهیزات با کیفیت داخلی بوده که توان تولید سالانه هر خط تولید کنسانتره آهن را از  1 میلیون و 400 هزار تن در سال به 2 میلیون و 100 هزار تن  افزایش داد.   
آقای مهندس اخیرا شایعاتی در مورد تغییرات در سطح مدیران شرکت ها موفق معدنی و فولادی شنیده شده ، نظرتان در این مورد چیست ؟
 بهر حال تغییرات همیشه هست اما در مورد شرکت هایی که سهامی هستند قائدتاً تغییرات مدیریتی با نظر سهامداران انجام می شود و این سهامداران هستند که باید تصمیم بگیرند آیا مدیری تغییر داده شده و یا ابقا گردد.
در موردآخرین وضعیت D19 بیشتر توضیح می دهید؟
با مجوز صادر شده برای مطالعات اکتشافی D19 الحمدلله اقدامات اکتشافی در حال پیشرفت است و محیط زیست نیز نهایت همکاری را با ما می کند. البته وزارتخانه تعهداتی را به محیط زیست داده که در حال انجام است. کارهای نقشه برداری انجام شده و کارهای اکتشافی باقی مانده که انشالله به زودی با صدور پروانه اکتشاف توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت انجام خواهد شد.
همانطور که می دانید آنومالی D19 بطور مشترک به چادرملو و سنگ آهن مرکزی واگذار شده و در این دو شرکت هیچ مدیری منافع شخصی ندارند. اینها منابع ملی است که وظیفه ما حفظ و ایجاد ارزش افزوده در آنهاست و منافع آن متعلق به عامه مردم بعنوان سهامدار است. و تلاشی که مدیران این شرکت ها برای توسعه بخشی به این منابع ملی می کنند  منافع  شخصی نیست.
نوریان با تاکید بر اینکه شرکت هایی مانند گل گهر، چادرملو و سنگ آهن مرکزی باعث توسعه فولاد کشور شدند گفت : بدون این سه معدن هیچگونه توسعه ای در زمینه تولید فولاد در کشور رخ نمی داد، مگر با واردات سنگ آهن که ما را بیش از پیش وابسته می کرد. بنا بر این اگر ذخایر این معادن که در حال اتمام است، تمام شود صنعت فولاد دچار مشکل می شود لذا باید بهره برداری از معادن جدید شناسایی شده، در اسرع وقت انجام شود. هر چند نیاز به سرمایه بسیاری دارد. جالب است بدانید شرکت چادرملو بیش از ده هزار میلیارد تومان فقط برای بهره برداری از معدن خود سرمایه گذاری کرده است. و عقل و منطق حکم می کند برای حفظ این سرمایه عظیم، دسترسی به منابع جدید سنگ آهن را تسهیل کنیم. کسانی که اندکی از فرایند سرمایه گذاری مطلع هستند به خوبی می دانند که  بیشتر سرمایه گذاران در شرایط فعلی اقتصادی کشور در پی درآمد زایی سریع و سرمایه گذاری های زود بازده هستند و کسی بدنبال سرمایه گذاری در معادن بزرگ که حداقل 5 سال زمان برای دسترسی به ذخایر قابل برداشت صرف می شود نمی رود.
اینکه عده ای بدنبال به تعطیلی کشاندن این فعالیت های مولد و اشتغالزا در کشور هستند باید دید چه منافعی دارند.  متاسفانه برخی همواره بدنبال بحران آفرینی هستند و گروهی هم به آن دامن می زنند غافل از اینکه دانسته و یا ندانسته در دام منافع شخصی آنها گرفتار شده اند  و منافع عامه را فدای منافع شخصی می کنند. در این میان متاسفانه برخی رسانه ها هم به آنها کمک می کنند. من ضمن احترام به تمامی رسانه ها که می توانند نقش مهمی در توسعه اقتصادی کشور داشته باشند باید بگویم متاسفانه برخی از رسانه های نه چندان معتبر، این رسالت خود را فراموش کرده اند و با شیوه های مختلف فقط به درآمدزایی خود فکر می کنند.   
رضا رحمانی وزیر صنعت شدند، انتظارات شما از وزارت صمت و از ایشان چیست؟
من فکر می کنم آقای رحمانی دارای تجربیات گرانقدری به واسطه حضور در مجلس و وزارت صمت دارند و از طرفی با انرژی جوانی خود می توانند گام های موفقی در این وزارتخانه بردارند  و امیدوارم  امور این وزارتخانه را با اعتماد به کارشناس درون سیستم پیش ببرند و موانع موجود در توسعه صنعت و معدن کشور را از میان بردارند.
در مورد کارشناسان فرمودید که باید دقیق و متخصص باشند.
من همواره گفته ام حتی در زمانی که در زمینه فولاد به طور مستقیم فعالتی می کردم هم گفته بودم، کارشناس باید بر پایه علمی و تجربیات مفید نظر دهد و در حقیقت متخصص باشد، اگر چنین افرادی در بدنه سیستم باشند  باید به آنها  میدان داد و برای حل مسائل از آنها کمک گرفت.
برخی کارشناسان ما چیزی را که مطلوب مدیران است ارائه می دهند نه نظر کارشناسی واقعی را که باعث ایجاد مسائلی شده که در جاهایی شاهد آن هستیم. اگر هر کسی حرف کارشناسی می زد و نیاز نداشت برای رضایت مدیر بالاتر و بقای خود  نظر بدهد، ما این مشکلات حال حاضر را نداشتیم.
در مورد انتقال آب خلیج فارس آیا با مشکلات مالی مواجه هستید توضیح می دهید؟
تا به امروز ما تمامی سهم خود را پرداخت کرده ایم. مشکل اصلی اینست که با توجه به عدم انجام تعهدات از طرف بانک ها و عدم تامین نقدینگی زیادی که مورد نیاز است به مشکل خورده ایم.
آیا تغییر نرخ ارز باعث افزایش هزینه ها شد؟
 بانک ها متعهد شده بودند 1800 میلیارد تومان وام پرداخت کنند که هنوز تامین نشده است. سهامداران به تعهدات خود عمل کرده اند و تا همین جای کار  هم پیش رفته اند،  طبیعی است  با افزایش ناگهانی هزینه ها همه ما هم دچار مشکل شده ایم. علی رغم تمام این مسائل، سه سهام دار این طرح، از جمله چادرملو تا کنون 1500 میلیارد تومان هزینه کرده اند.
خبر خوشی برای سهامداران تا آخر سال دارید؟
آهن اسفنجی ما تا دی ماه 97 به بهره برداری می رسد. درای اوت را شروع کرده ایم و سه هفته این پروسه طول می کشد و اگر اتفاق خاصی نیفتد تولید شروع خواهد شد و امیدواریم که تا آخر دی ماه تولید ثبات پیدا کرده و تا دهه فجر به افتتاح برسد. تمام پروژه های ما نیز به همین صورت تا به تولید با ثبات نرسد افتتاح نمی گردد در مورد این پروژه نیز به همین صورت است.

نام:
ایمیل:
* نظر: