کد خبر: ۶۹۱۴۵
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۹
در مراسم تجلیل از جوانان نمونه و چهره‌های ماندگار با حضور وزیر صمت عنوان شد
دوازدهمین دوره معرفی تولیدکنندگان و مدیران جوان و دهمین دوره معرفی چهره های ماندگار صنعت، معدن و تجارت ایران با حضور وزیر صنعت معدن تجارت برگزار شد.
استفاده از ظرفیت جوانان کشور برای مقابله با جنگ اقتصادی
دوازدهمین دوره معرفی تولیدکنندگان و مدیران جوان و دهمین دوره معرفی چهره های ماندگار صنعت، معدن و تجارت ایران با حضور وزیر صنعت معدن تجارت برگزار شد.
به گزارش تجارت آنلاین، دراین دوره از جشنواره که با هدف حمایت از مدیران و تولیدکنندگان ایرانی بویژه در راستای سیاست های کلان کشور جهت تقویت تولید ملی و تشویق حضوردر بازارهای خارجی با همکاری و حمایت وزارتخانه های اقتصادی و تشکل های بخش خصوصی کشور برگزار شد،از ۳۱ واحد تولیدی که عملکرد موفقی در سال گذشته داشته اند تجلیل شد.
علی آقامحمدی ، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مراسم گفت: سهم ما در جهان از صنعت ساخت کم نیست اما استفاده ای از پتانسیل های موجود در این بخش نمی شود.
وی به برخی دیگر از مشکلات صنعت کشور اشاره کرد و افزود: با وجود واردات بهترین تجهیزات و ماشین آلات در صنعت دوخت، توجه چندانی به طراحی، مد و رنگ معطوف نبوده و این موضوع سبب هدررفت منابع شده است.
آقامحمدی، نبود رقابت سازنده و فناوری و نقص در زنجیره تولید را عمده معضلات کنونی فضای تولید صنعتی کشور بیان و بر ضرورت برطرف کردن آنها با استفاده از فرصت تحریم تاکید کرد.
وی اظهار داشت: در صحنه «تولید، اقتصاد و سیاست» همواره ۲ مفهوم «رقابت و همکاری» با هم اشتباه گرفته می شود و گاهی به اسم رقابت، دیگری را از صحنه بیرون می کنیم؛ در حالی که سرانجام نوبت به دیگری نیز خواهد رسید.
آقامحمدی تاکید کرد باید راه همکاری با یکدیگر را پیدا کرد تا رقابت برای کیفیت بهتر و کارها مناسب تر پیش برود.
وی خاطرنشان ساخت: انواع خانه ها، انجمن ها و تشکل ها ایجاد می شود که اغلب در آنها جایی برای بزرگان نیست؛ زیرا حاضر نیستند دانش، مال و تجربه شان را در این محافل به اشتراک بگذارند.

* فناوری، رکن اصلی صنعت و مدیریت
این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: امروز که صنعت وارد نسل چهارم و و هوشمند سازی و عصر دیجیتال شده، پایه و اساس امور بر افکار است و جوانان نیز باید توجه کنند که پایه همکاری‌ ها را بر خست نگذارند.
وی به عقب ماندگی های صنعت کشور اشاره کرد و گفت: در صادرات، پتروشیمی گرانترین صنعت کشور است که از نظر ارزش افزوده جایگاه نخست را دارد؛ در قیاس با سطح جهانی، ارزش افزوده صادرات ما تفاوت معنی داری با کشورهای پیشرو دارد. به طور نمونه ارزش افزوده این صنعت ۱۰ برابر کمتر از ارزش افزوده ایجاد شده آن در آلمان و حدود نیمی از این رقم در کره جنوبی است.
آقامحمدی تاکید کرد: برای تکمیل این زنجیره باید بار دیگر به زنجیرهای موجود بازگردیم؛ چیزی که در ادغام وزارتخانه های صنعت و تجارت به خوبی در نظر گرفته شد اما در عمل زنجیره ها مورد توجه قرار نگرفت و امروز باز هم زمزمه های تفکیک آنها شنیده می شود.
وی ادامه داد: امروز در موضوع تولید نمی توان مواردی همچون حمل و نقل، تامین مالی، بازاریابی و برندسازی را در نظر نگرفت و باید بار دیگر به ضعف های زنجیره ها برگردیم؛ تحریم فرصت خوبی برای این کار است.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به اهمیت موضوع فناوری‌های اشاره کرد و گفت: فناوری در کشورهای پیشرفته حتی در حاکمیت اعمال مدیریت می‌کند، اما با اینکه معاونت فناوری ریاست جمهوری را داریم اما شاهدیم به یکباره سراغ نانوفناوری رفته ه در بسیاری زمینه ها دارای ضعف اساسی است.

* تحریم های داخلی دردی بیشتر از توطئه استکبار جهانی
رئیس هیات مدیره خانه صنعت معدن و تجارت جوانان ایران نیز در این مراسم گفت: خودتحریمی و تحریم های داخلی دردی بیشتر از توطئه استکبار جهانی و سد راه تولیدکنندگان است.
رضا امیدوار تجریشی افزود: از دولت و مجلس انتظار می رود به جای صدور بخشنامه‌های لحظه ای، به اصلاح قوانین مزاحم بپردازند.
وی به برخی مشکلات این روزهای تولیدکنندگان کشور اشاره کرد و گفت: در حالی که تولیدکننده با هزاران زحمت، مواد اولیه و سرمایه در گردش را تامین می‌کند و حقوق کارگران را می پردازد، اما برخی سد راه تولید هستند.
رئیس هیات مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران از رفتار ناپسندی که تولیدکنندگان را به کم فروشی متهم می کند و نامهربانی های سازمان تامین اجتماعی، امور مالیاتی و بانک ها و مشکلات ثبت سفارش ها، گلایه اما ابراز امیدواری کرد دولت و مجلس در نخستین فرصت نسبت به اصلاح خود تحریمی ها اقدام کنند.

*جوانان، پرچمدار جنگ اقتصادی هستند
عبدالوهاب سهل آبادی ، رئیس خانه صنعت معدن وتجارت ایران نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگاران گفت: امروز بدون شک جوانان می توانند همچون ۸ سال جنگ تحمیلی در جنگ اقتصادی پرچمدار دفاع از کشور باشند.
عبدالوهاب سهل آبادی رئیس خانه صنعت معدن وتجارت ایران در حاشیه دوازدهمین جشنواره تولیدکنندگان و مدیران جوان گفت: این جشنواره متعلق به جوانان و کارآفرینان جوان است.
وی افزود:  باید برنامه هایی برای جوانان طرح ریزی شود و کمال استفاده را از تجربیات مقام ها و نخبگان قدیم را داشته باشیم.
این فعال بخش خصوصی با تاکید بر ضرورت بازگشت نشاط به جوانان، اظهار کرد: اگر می خواهید جوانان به موفقیت برسند، باید همه دست به دست آنها دهیم. امروز نخبگان جوان ما به هیچ وجه حمایت نمی شوند.
وی تاکید کرد:جوان فارغ التحصیل دانشگاه شریف طرح علمی خود را به کشورهای دیگر برده؛ طرحی که در ایران مورد قبول قرار نگرفته است.
سهل آبادی ابراز کرد: از وزیر صنعت می خواهم که بجای اینکه هزینه برای بنیاد خیریه کنیم، بنیادی برای حمایت از جوانان خوش فکر ایجاد شود.
وی اذعان کرد: امروز بدون شک جوانان می توانند همچون ۸ سال جنگ تحمیلی در جنگ اقتصادی پرچمدار دفاع از کشور باشند و زمان آن رسیده که از جوانان کشور حمایت به عمل آوریم.
انتخاب برترین ها از بین 630 شرکت فعال
سید علی صدری، رییس خانه صنعت،معدن و تجارت جوانان ایران و دبیر این جشنواره نیز در این همایش با بیان این که واحدهای برتر از بین ۶۳۰ شرکت و بنگاه اقتصادی انتخاب شده اند گفت: ازمیان این شرکت ها هشت شرکت نیزبه عنوان واحد صنعتی برتر انتخاب و معرفی شدند.
دبیر دوازدهمین جشنواره ملی تولیدکنندگان و مدیران جوان و دهمین دوره معرفی چهره های ماندگار صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در این دوره از جشنواره، نکوداشت یک مدیر جوان فعال در صنعت غذایی که موفق شده بیش از ۱۰۰۰نفر را بطور مستقیم مشغول بکارکند برگزار شد، گفت: همچنین از چهارچهره ماندگار صنعت، معدن و تجارت کشور نیز تجلیل شد.
صدری افزود: در بخش ویژه این جشنواره از مدیران و وزرای ادوار دولت های پس از انقلاب اسلامی نیز قدردانی به عمل آمد.
وی هدف از برگزاری این جشنواره را حمایت از تولید و کارآفرینی جوانان عنوان کرد و افزود: امروز پایه و اقتدار کشورها به سرمایه های دانشی آنهاست و نه منابع فیزیکی و زیرزمینی ؛که اگرچه این موضوع هم مهم است ولی آنچه مهمتر است نیروی انسانی است و اینکه چگونه بتوان از این منابع ارزشمند موجود در کشور استفاده بهینه کرد و در راستای خلق ارزش افزوده اقتصادی و تولید و ارائه خدمات،این نیرو را به کار گرفت. باور کردن منابع فکری و فرهنگی یک کشور نیازمند پختگی اندیشه و توان فکری است.
بر اساس این گزارش در دوازدهمین دوره معرفی تولیدکنندگان و مدیران جوان و دهمین دوره معرفی چهره های ماندگار صنعت، معدن و تجارت ایران از میان 8 شرکت برتر کشور،دو واحد صنعتی و سه واحد خدماتی، یک واحد پژوهشی و یک شهرک صنعتی قرار دارند که مورد تقدیر قرار گرفتند. همچنین از ۲۰ مدیر جوان نمونه که میانگین سنی زیر ۴۰ سال دارند نیز دراین مراسم تجلیل شد.


نام:
ایمیل:
* نظر: