کد خبر: ۶۹۳۰۹
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۱
ترفند جدید دلال‌ها برای خرید دلارهای خانگی
مشاهدات جدید از فردوسی نشان میدهد که فروشنده ها در بازار ارز بیشتر از خریداران هستند؛ بازاری ها می گویند: بعد از ریزش قیمت ها، بازار ترسیده است و اکنون به هجوم دارندگان دلارهای خانگی برای فروش دلار مواجه است.
هجوم فروشنده ها به بازار دلارفروشان
سیر نزولی قیمت ها در بازار چند هفته ای است که آغاز شده و طبق پیش بینی فعالان بازار و کارشناسان اقتصادی احتمالاً در روزهای آینده نیز ادامه خواهد داشت.
قیمت دلار در ماه های قبل رکوردهای بالایی را به ثبت رساند و این احتمال داده می شد که دلار حتی بالای 20 هزار تومان هم می شود ولی با تغییر مدیریت بانک مرکزی، سیاست های ارزی این بانک نیز تغییرات مثبتی کرد و موجب شد تا طبق اذعان قائم مقام این بانک، اسب سرکش دلار رام شود.
برهمین اساس قیمت دلار از 19 هزار تومان چند ماه قبل به 9 هزار تومان رسیده است؛ کاهش قیمت ارز هر چند برای اکثر مردم خوشایند است ولی برای دلال هایی که دلار را در قیمت های بالای 17 هزار تومان خریده اند خیلی خوشایند نیست و همین موجب شده تا این دلال ها از هر ابزاری استفاده کنند تا مانع کاهش بیشتر قیمت ها در این بازار شوند.
دلال های بازار ارز که جمع زیادی از آنها در خارج از کشور حضور دارند با جعل اخبار علیه رئیس کل بانک مرکزی و زیر سوال بردن سیاست های مثبت این بانک تلاش می کنند تا ذهنیت مردم را نسبت به فضای موجود بازار ارز گمراه کنند.
این افراد هر روز یک سوژه جدید برای تخریب سیاست های بانک مرکزی پیش می گیرند؛ اما سوژه ای که این افراد روزانه به آن می پردازند، صف های طولانی است که مقابل صرافی های دولتی برای فروش ارز تشکیل می شود.

* صف های طولانی فروشنده های ارز مقابل صرافی های دولتی
افرادی که خیلی از کاهش قیمت دلار رضایت ندارند می گویند این افراد این همه ساعت در صف ایستاده اند تا دلار را در قیمت پایین از صرافی های بانکی بخرند اما موافقان سیاست های بانک مرکزی می گویند: حاضرین در این صف های طولانی از ترس زیان بیشتر برای فروش ارزهای در اختیارشان آمده اند.
صحبت با افراد حاضر در صف های مقابل صرافی های دولتی گواه آن است که اکثر این افراد برای فروش ارز حاضر شده اند در این صف ها بایستند. اما شبهه ای که مخالفان کاهش دلار مطرح می کنند این است که اگر این افراد برای فروش ارز آمده اند چرا به بازار آزاد که قیمت بالاتری دارند، نمی فروشند؟
ولی در پاسخ باید گفت: اکثر صرافی ها خرید ارز ندارند؛ یکی از فعالان بازار در همین خصوص می گوید: بازار از ریزش قیمت ها ترسیده شده است؛ تا یک حرکت بالایی می زند، سریع فروشنده ها می ریزند سر خریدار. خریدار می ترسد انقدر خرید کند.
وی با بیان اینکه الان جنگ قدرت بین خریدار و فروشنده است، تصریح کرد: بعد از چند روز متوالی کاهش قیمت ارز ، کم کم طاقت فروشنده تمام می شود.

* دلار دیگر قدرت لازم  برای صعود را ندارد

این فعال در بازار ارز معتقد است، بعد از آنکه قیمت ها در بازار اندکی سیر صعودی را طی می کند، فروشنده ها ارزهای خود را می فروشند؛ او می گوید: بنابراین از قدرت صعود دلار گرفته شده و دیگر آن قدرت لازم را برای صعود ندارد.
وی با بیان اینکه نسبت فروش به خرید الان 60 به 40 درصد است، افزود: زمانی که این نسبت برابر شود، بازار راکد می شود. بعد از این جهت بازار تغییر می کند و نسبت خریدار به فروشنده 70 به 30 می شود.
این فعال در بازار ارز تأکید کرد که از نظر روانشناسی بازار از بس ریزش دیده ترسیده شده و مردم میگن تا بیش از این ضرر نکردند، باید بفروشند؛ فروشنده ها الان می گویند این یک فرصت فرار است.

* ترفند جدید دلال های ارز؛ خرید مفت از مردم و فروش به صرافی ملی
گزارش های رسیده به تسنیم حکایت از آن دارد که این روزها علاوه بر مردم عادی، جمعی از دلال ها نیز در صف های تشکیل شده مقابل صرافی های دولتی حضور دارند؛ این دلال ها این روزها کاسبی جدیدی پیدا کرده اند. دلال ها بعد از آنکه مشتری برای خرید ارز در بازار کمیاب شد، از مردم دلارهای خانگی را با قیمتی بسیار کمتر از صرافی ملی، می خرند و با واسطه هایی که در صف فروش گذاشته اند، دلارهای خانگی رابا قیمت بالاتری به این صرافی می فروشند.
بعد از ریزش قیمت ها در بازار، طبیعتاً فروشنده ها زیاد شدند؛ اما از آنجایی که تمام صرافی ها حاضر به خرید ارز نیستند، بانک مرکزی اعلام کرد، صرافی های بانکی، و بانک ها روزانه ارزهای مردم را می خرند.
برهمین اساس، هر روز صرافی ملی بعنوان نماینده بازارساز، نسبت به خرید و فروش ارز اقدام می کند. ولی از آنجایی که صف های مقابل این صرافی بسیار طولانی است و اگر کسی قصد خرید یا فروش ارز را داشته باشد باید ساعت ها در صف بایستد همه حاضر نیستند که این همه ساعت در صف بمانند. برهمین اساس دلال ها دلارهای این افراد را زیر قیمت و اصطلاحاً مُفت می خرند و با قیمت بالاتری در صرافی ملی می فروشند.
یکی از بازاری ها به خبرنگار ما می گوید: الان کاسبی دلال ها این شده که از مردم دلارهای خانگی را مفت می خرند بعد خودشان با قیمت بالاتری در صرافی ملی می فروشد و این طور سود می کنند.

* بازار مشتری ندارد
فعالان بازار می گویند: دلال ها فعلاً دارند با این روش کار می کنند و اما نمی دانند که دلالی که به صرافی ملی می فروشد، کد ملی اش ثبت می شود و بعداً باید مالیات بدهد.
یکی دیگر از بازاری ها در پاسخ به این سوال که چرا دلال ها هم در صف صرافی ملی برای فروش ارز حضور دارند؟ گفت: این افراد زیر قیمت بازار از مردم می خرند و با فردی که در صف نوبت گرفته شراکت کرده و می فروشند.
طبق گفته بازاری ها، الان در بازار مشتری نیست، به همین خاطر دلال ها از مردم دلار را 9500 تومان می خرند و با قیمت 9950 تومان به صرافی ها می فروشند و بعد می گویند اگر مالیات هم آمد مالیاتش را می دهیم و کاسبی می کنیم. فعلاً کسی از دلال ها دلار نمی خرد بنابراین این افراد با همکاری هم دو نفری از طریق ایستادن در صف و خرید دلار با قیمت ارز ان از خانگی ها، کاسبی می کنند.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار