کد خبر: ۶۹۴۴۶
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۵
دکتر روحانی در نشست خبری با رئیس جمهور ترکیه:
رئیس‌ جمهور تصمیمات پنجمین جلسه شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه را بسیار خوب و مفید دانست و اظهار داشت: هیچ‌کس، هیچ‌ قدرت و هیچ کشور ثالثی قادر نیست در روابط همسایگی، برادرانه و صمیمانه تهران – آنکارا خدشه ایجاد کند.
تحریمهای آمریکا اقدامی صد در صد تروریستی است
رئیس‌ جمهور تصمیمات پنجمین جلسه شورای عالی روابط راهبردی ایران و ترکیه را بسیار خوب و مفید دانست و اظهار داشت: هیچ‌کس، هیچ‌ قدرت و هیچ کشور ثالثی قادر نیست در روابط همسایگی، برادرانه و صمیمانه تهران – آنکارا خدشه ایجاد کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی روز پنج‌شنبه پس از امضاء اسناد همکاری در نشست مشترک خبری با همتای ترکیه‌ای خود، اظهار داشت: در جلسه شورای عالی روابط راهبردی برای رفع موانع احتمالی در زمینه توسعه روابط اقتصادی و تجاری دو کشور تصمیم‌گیری شد.
رئیس جمهور با بیان اینکه در مذاکرات دوجانبه با رئیس جمهور ترکیه همکاری‌های دوجانبه ،مسایل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار گرفت، گفت: روابط دو کشور بر مبنای مناسبات تاریخی، فرهنگی، دینی، منافع مشترک، توسعه صلح و ثبات در منطقه استوار است.
دکتر روحانی با قدردانی از مواضع بسیار قاطع و صریح شخص اردوغان و دولت ترکیه در برابر یکجانبه‌گرایی و تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا علیه ایران، تصریح کرد: این مواضع به معنای پایبندی دو کشور به قانون، منافع مشترک و اخلاق است.
رئیس جمهور اقدام آمریکا علیه ایران را اقدامی صد در صد تروریستی توصیف کرد و گفت: دولت آمریکا با اعمال تحریم‌های ظالمانه دولت‌ها و شرکت‌های دیگر را برای اجرای قطعنامه 2231 و تجارت آزاد با جمهوری اسلامی ایران می‌ترساند و این اقدام آمریکا برخلاف مقررات بین‌المللی است.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: قطعنامه 2231 به عنوان یک قطعنامه الزامی از همه کشورها می‌خواهد که از آن حمایت کنند. لذا معدودی از کشورها که به تفکر آمریکایی ملحق شده‌اند، در حقیقت قوانین و مقررات بین‌المللی را زیر پا گذاشتند.
رئیس جمهور تصریح کرد: معتقدیم دوران قلدرمآبی در جهان به پایان رسیده است و امروز ملت‌ها بر مبنای منافع مشترک تصمیم‌گیری و رفتار می‌کنند.
دکتر روحانی در ادامه با اشاره به بررسی موانع موجود در تحکیم هر چه بیشتر روابط تهران – آنکارا در جلسه شورای عالی روابط راهبردی، گفت: در این جلسه مسایل مربوط به مسایل بانکی، تجاری، صنعتی، گمرک، حمل و نقل و گردشگری و همکاری‌های فرهنگی دو کشور مورد بررسی و بر تقویت آن تأکید گردید.
رئیس جمهور با اشاره به اهمیت توسعه همکاری‌های دو کشور در زمینه ترانزیت و حمل و نقل، گفت: ایران و ترکیه با همکاری مشترک در زمینه ترانزیت و خطوط ریلی می‌توانند، آسیا را به اروپا متصل کنند و این اقدام به نفع کل جهان و منطقه بسیار حساس خاورمیانه است.
دکتر روحانی خاطر نشان کرد: در جلسه شورای راهبردی آقای برات و دکتر واعظی به عنوان مسئولین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، تعیین شدند تا با تقویت همکاری‌های مشترک سرعت توسعه روابط دو جانبه را افزایش دهند.
رئیس جمهور افزود: دو کشور همچنین مشکلات تجار و شرکت‌های خصوصی را مورد بررسی قرار داده و تصمیم گرفتیم که برای رفع این مشکلات کمک کنیم.
دکتر روحانی همچنین با اشاره به بررسی مسایل منطقه بویژه تحولات سوریه، گفت: در مذاکرات آستانه ایران، ترکیه و روسیه همکاری‌های نزدیکی با یکدیگر داریم و امروز تصمیم گرفتیم این همکاری‌ها را با قوت ادامه دهیم.
رئیس جمهور تأکید کرد: معتقدیم سرنوشت سوریه صرفاً بایستی در اختیار مردم سوریه باشد، تمامیت ارضی سوریه باید مورد احترام قرار بگیرد و در این زمینه دو کشور با یکدیگر اتفاق نظر داریم و مصمم هستیم همکاری‌های خود را در این عرصه‌ افزایش دهیم.
دکتر روحانی همچنین با اشاره به شرایط دشوار و سخت یمن، خاطر نشان کرد: در مذاکرات مشترک توافق کردیم تا برای ایجاد صلح و ثبات در یمن و کمک به مذاکرات یمنی – یمنی و ارسال کمک‌های نوع‌دوستانه، رایزنی‌ها و همکاری‌های خود را افزایش دهیم.
رجب طیب اردوغان در این نشست مشترک خبری اهتمام کشورش را برای توسعه و تحکیم بیش از پیش روابط با جمهوری اسلامی ایران مورد تأکید قرار داد و گفت: ترکیه مصمم است روابط خود را با ایران محکم‌تر از گذشته ادامه دهد و بر عزم و اراده خود در راستای تعمیق روابط دو کشور تأکید داریم.
رئیس جمهور ترکیه همچنین با تأکید بر اینکه تمامی طرفین برجام باید بر آن متعهد باشند و ادامه آن به نفع صلح و امنیت جهانی است، گفت: پایبندی ایران به برجام بارها از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید شده و خروج آمریکا از این معاهده درست نیست.
اردوغان با بیان اینکه اعمال تحریم آمریکا علیه ایران امنیت و ثبات منطقه را تهدید می‌کند، گفت: به عنوان ترکیه از این اقدام آمریکا به هیچ وجه حمایت نمی‌کنیم و برای کاهش تبعات آن نسبت به ایران آماده همکاری هستیم چرا که حقوق همسایگی ایجاب می‌کند که کشورهایمان در روزهای سخت در کنار یکدیگر باشند لذا به رغم فشارهای ناحق نسبت به ایران در کنار مردم این کشور خواهیم بود.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار