کد خبر: ۶۹۴۵۵
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۲
کناره گیری وزیر دفاع آمریکا به خاطر اختلاف با ترامپ
جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، بامداد جمعه با ارسال نامه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور از مقام خود استعفا کرد. رسانه‌های آمریکایی از جمله نیویورک‌تایمز، دلیل استعفای «جیمز ماتیس » را وجود اختلافات قبلی با رئیس‌جمهور و همچنین مخالفت ترامپ با ادامه حضور نظامیان این کشور در سوریه اعلام کرده‌اند.
یک استعفای جنجالی در کاخ سفید
جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، بامداد جمعه با ارسال نامه‌ای به دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور این کشور از مقام خود استعفا کرد.
رسانه‌های آمریکایی از جمله نیویورک‌تایمز، دلیل استعفای «جیمز ماتیس » را وجود اختلافات قبلی با رئیس‌جمهور و همچنین مخالفت ترامپ با ادامه حضور نظامیان این کشور در سوریه اعلام کرده‌اند.
"جیمز ماتیس" وزیر دفاع آمریکا در متن استعفانامه خود اعلام کرد که وی به زودی از سمت خود استعفا خواهد کرد تا رئیس جمهور آمریکا بتواند وزیر دفاع نزدیک به افکار خود انتخاب کند.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز طی پیامی در توئیتر نوشت که ژنرال جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در اوایل فوریه سال آینده میلادی بازنشسته می‌شود.
ترامپ در این پیام گفت که ماتیس طی دو سال خدمت به عنوان وزیر دفاع پیشرفت‌های چشمگیری به خصوص در زمینه خرید تجیهزات جدید حاصل کرد.
وی افزود: ماتیس کمک بزرگی به من در مجاب کردن متحدان و دیگر کشورها برای پرداخت سهم تعهدات نظامی خود داشته است. وزیر دفاع جدید به زودی معرفی خواهد شد. من از جیم به دلیل خدماتش قدردانی می‌کنم!
ماتیس اندکی پس از آنکه کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا نیروهای خود از سوریه را خارج می‌کند و پس از آن نیز اعلام کرد که به دنبال کاهش نیروهای خود در افغانستان است استعفای خود را اعلام کرد.
مقامات پنتاگون و اعضای سیاست خارجی دولت آمریکا با هر دو اقدام کاخ سفید ابراز مخالفت کردند.
ماتیس در نامه استعفای خود به ترامپ تاکید کرد که وی استعفا می‌دهد چون وی این حق را دارد که وزیر دفاعی داشته باشد که بهتر با وی همسو باشد.
بیست و ششمین وزیر دفاع ایالات متحده در متن استعفای خود نوشته است: «لازم است موضعی غیر مبهم در قبال کشورهایی نظیر چین و روسیه داشته باشیم.»
وی در متن استعفای خود تاکید کرده که پیمان آتلانتیک شمالی و همچنین ائتلاف تحت رهبری آمریکا در سوریه و عراق بسیار حائز اهمیت هستند.
جیمز ماتیس از سال 2010 تا 2013 به عنوان یازدهمین فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا مشغول فعالیت بود. پیش از آن که باراک اوباما در سال 2010 وی را جانشین دیوید پترائوس سازد، ماتیس فرماندهی یگان نیروهای مشترک آمریکا و به‌طور هم‌زمان سرفرماندهی تحول نظامی ناتو را به عهده داشت.  دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، ماتیس را برای تصدی وزارت دفاع در دولت خود برگزید و ماتیس پس از کسب رای اعتماد سنا از 20 ژانویه 2017 مشغول به کار شد.
ژانویه 2019،‌ دومین سال حضور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید است. در این مدت بیشترین برکناری و استعفای مقامات ارشد از مناصب شان رخ داد. این جابجایی ها در برخی موارد به اندازه هشت سال دوره ریاست جمهوری های سابق بوده است.
رئیس‌جمهور آمریکا چندی پیش متیس را یک «دموکرات» خوانده بود و در پاسخ به این سوال که آیا او روزهای پایانی حضور در دولت را می‌گذارند، گفته بود: «هرکسی روزی می‌رود!»
بلومبرگ هفته گذشته در مقاله‌ای با اشاره به استعفاهای پی در پی در کاخ سفید، از جیمز ماتیس ملقب به "سگ دیوانه" به عنوان آخرین فرد عاقل در دولت ترامپ یاد کرد.نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار