کد خبر: ۷۰۳۳۰
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۴
محمدرضا باهنر، نماینده ادوار مجلس معتقد است که رشد عرضه کالاهای اساسی و مواد اولیه در بورس کالا، یکی از عواملی است که اقتصاد را به اصلاح امور، رشد رقابت و شفافیت می کشاند.
افزایش رقابت در اقتصاد با عرضه کالاها در بورسمحمدرضا باهنر نایب رئیس دوره نهم مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت  گفت:هنوز به دلایل مختلف در میدان اقتصاد، رقابت را قبول نکرده ایم و همه نهادهای اقتصادی اعم از اشخاص حقیقی، حقوقی، بنگاه ها، دولتی، خصولتی و خصوصی به اقتصاد همراه با یارانه عادت کرده ایم؛ در واقع از مصرف کننده یک نان و یک لیتر بنزین تا بنگاه های بزرگ، امروز همه به یارانه و حمایت غیر اصولی دولت عادت کرده ایم.
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین افزود: نبود شفافیت و عادت کردن به اقتصاد نفتی باعث شده تا بنگاه ها نیز طاقت برداشته شدن دست حمایتی و حذف یارانه را نداشته باشند و در مقابل، مصرف کنندگان نیز چون قیمت های واقعی در اقتصاد وجود ندارد، به نرخ های حمایتی عادت کرده برای مثال وقتی از واقعی نرخ بنزین سخن گفته می شود، واکنش نشان می دهد.  
 
باید اجازه واقعی شدن قیمت ها در اقتصاد داده شود
باهنر گفت: باید اجازه واقعی شدن قیمت ها در اقتصاد داده شود و در این بین دادن یارانه به مردم، باید به صورت شفاف و با راهکاری درست انجام شود نه آنکه با دستوری کردن نرخ ارز و کالاها سعی در حمایت از مردم داشت.  
وی اظهار داشت: در کشورمان، بورس کالا داریم که برای ایجاد رقابت و شفافیت راه اندازی شده است. از این رو عرضه حداکثری مواد اولیه و کالاهای اساسی در بورس کالا، قطعا گامی موثر برای شفاف سازی اقتصاد است و بالابردن رقابت در اقتصاد به شمار می رود.  
 
فراهم کردن صحنه رقابت میان بنگاه ها، به بسیاری از مشکلات اقتصادی پایان می دهد
باهنر با تاکید بر اینکه بورس کالا یکی از عواملی است که اقتصاد را به سمت مصلحت و اصلاح امور می کشاند، گفت: مجلس برای استفاده بیشتر دولت از بازار سرمایه و بورس کالا می تواند نشان دهنده مسیرها باشد. به عبارتی دولت پشت خودرویی نشسته و در جاده ای حرکت می کند که این جاده را مجلس و قانون گذار کشیده است؛ همچنین علائم و تابلو های راهنمایی در جاده گذاشته شده تا دولت در مسیر درست هدایت شود؛ به این ترتیب مجلس در مسائل اجرایی اقتصادی ورود نمی کند بلکه باید دولت را در مسیر استفاده بیشتر از ظرفیت های بازار سرمایه و به خصوص عرضه مواد اولیه در بورس هدایت کند.  
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در پایان گفت: رقابت در تولید، سه پارامتر دارد؛ قیمت، کیفیت و سرعت. به اعتقاد بنده هر تولیدکننده ای که بتواند یک کالای بهتر، ارزان تر و سریعتر را تولید کرد باید حق سود بیشتر و گرفتن بخشی از بازار را داشته باشد؛ البته به هیچ عنوان نباید انحصار در بازار وجود داشته باشد بلکه می توان با فراهم کردن صحنه رقابت میان بنگاه ها، به بسیاری از مشکلات اقتصادی پایان داد.

نام:
ایمیل:
* نظر: