کد خبر: ۷۰۴۶۵
تاریخ انتشار: ۲۶ دی ۱۳۹۷ - ۰۰:۵۰
شکست تاریخی حزب کارگر در شب تلخ ترزامی
قانون‌گذاران انگلیسی طرح ترزا می برای خروج این کشور از اتحادیه اروپا را پس از ساعت‌ها بحث و گفت‌وگو رد کردند و شامگاه سه‌شنبه در جریان رای‌گیری برای این طرح، تنها ۲۰۲ نماینده با آن موافقت کردند و ۴۳۲ نماینده دیگر به این طرح رای منفی دادند.
ترزا می زیر تیغ
نمایندگان پارلمان بریتانیا به طرح ترزا می، نخست‌‌وزیر برای چگونگی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نه گفتند. این رای‌گیری که پس از ۵ روز بحث و تبادل نظر در پارلمان به رای نهایی گذاشته شده بود در نهایت با ۴۳۲ رای مخالف در برابر ۲۰۲ رای موافق به تصویب نرسید.

اختلاف ۲۳۰ رای مخالف در این رای‌گیری بدترین شکست یک دولت بر سرکار در تاریخ بریتانیا است. این رای‌گیری غروب سه شنبه (پانزدهم ژانویه) در حالی صورت گرفت که پارلمان بریتانیا طی ۵ روز گذشته درباره کلیات و مفاد این توافق به بحث نشسته بود.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا روز سه‌شنبه بار دیگر از نمایندگان مجلس عوام خواست تا نگاهی دوباره به توافق حاصله میان او و اتحادیه اروپا بیندازند. او هشدار داد که رد این توافق به معنای «فروپاشی دموکراسی» است.

خانم می گفت: «من به نمایندگان در همۀ احزاب می‌گویم، فرای تمام جمع‌بندی‌هایی که تاکنون داشته‌اید، بار دیگر در زمان باقی مانده نگاهی به این توافق بیندازید. این یک توافق عالی نیست بلکه یک سازش است. تاریخ در آینده تصمیمی را که امروز در مجلس عوام می‌گیرید، خواهد نگریست.»

او بار دیگر تاکید کرد که رد این توافق به معنای خروج از اتحادیه اروپا آنهم بدون دستیابی به هیچ امتیاز و توافقی است. پیش‌بینی تحلیلگران این بود که توافق میان لندن و بروکسل رد خواهد شد، پیش‌بینی که محقق شد.
ترزا می زیر تیغ

اکنون با به حقیقت تبدیل شدن پیش‌بینی‌ها درباره رای نیاوردن توافق برگزیت در پارلمان بریتانیا، میزان آرای موافق و مخالف در ادامه راه تعیین کننده خواهد بود. بر این اساس گزینه‌هایی مانند تلاش دوباره برای رای‌گیری، کنار رفتن نخست وزیر و اعلام انتخابت زودهنگام، تاخیر در روند برگزیت و شاید تکرار همه‌پرسی مطرح شود.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، حزب اصلی مخالف دولت که پیش از رای‌گیری امروز گفته بود ترزا می در کسب اعتماد نمایندگان و رفع نگرانی‌های آنها درباره برگزیت "کاملا شکست خورده" دقایقی پس از رد طرح خانم می گفت این "مفتضح‌ترین شکست یک دولت بریتانیا در پارلمان از سال ۱۹۲۰ تاکنون بوده است".
آقای کوربین همچنین با تاکید بر اظهارات قبلی خود مبنی بر "بی‌اعتمادی‌ کامل" پارلمان به ترزا می، رسما خواستار رای‌گیری فوری درباره سرنوشت خانم طی ۲۴ ساعت آینده شد.

قرار است امروز (چهارشنبه ۱۶ ژانویه) پارلمان تمام روز کاری خود را به بحث درباره رای اعتماد به خانم می اختصاص دهد. درخواست آقای کوربین می‌تواند زمینه‌ساز انتخابات زودرس در بریتانیا شود.

رای‌گیری امشب پارلمان، حدود دو سال و نیم بعد از رای مثبت مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه در یک همه‌پرسی انجام ‌شد.

این رای‌گیری قرار بود در آخرین روزهای سال گذشته میلادی برگزار شود اما ترزا می، نخست وزیر که شکست این طرح را قطعی می‌دید تلاش کرد با به تعویق انداختن آن رضایت تعداد بیشتری از نمایندگان را جلب کند.
گروهی هم پارلمان بریتانیا را متهم می‌کنند که در مسیر تحقق خواسته مردم این کشور برای خروج از اتحادیه اروپا مانع‌تراشی می‌کند.

مخالفان برگزیت هم بارها گفته بودند که از نظر آنها این توافق بریتانیا را در حالتی بلاتکلیف و نامطمئن نسبت به اتحادیه قرار می‌دهد.
یکی از مهم‌ترین موارد مورد اختلاف، وضعیت مرز ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند بود که به ترتیب در بریتانیا و اتحادیه اروپا واقع شده‌اند.
بر اساس توافقی که امروز به رای گذاشته ‌شد، این مرز همچنان با شرایطی که مقررات اتحادیه اروپا در آن غالب است، باز می‌ماند تا این که دو طرف یک توافق اقتصادی دائمی را امضا کنند.

هفته گذشته پارلمان بریتانیا طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن خانم می موظف شده در صورت شکست طرح توافق، طی سه روز طرح پیشنهادی تازه‌ای را به پارلمان ببرد.

بریتانیا قرار است در روز ۲۹ مارس سال ۲۰۱۹ ( دو و ماه نیم دیگر) از اتحادیه اروپا خارج شود.
در همین حال ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا ضمن ابراز تاسف از رای منفی مجلس عوام بریتانیا به توافق لندن و بروکسل، از بریتانیا خواست تا در اولین فرصت ممکن موضع و اهداف خود را در موضوع برکسیت برای اتحادیه اروپا روشن کند. او تاکید کرد که فرصت زیادی برای بریتانیا باقی نمانده است.

نمایندگان مجلس عوام بریتانیا توافق دولت با اتحادیه اروپا در موضوع برکسیت را با ۴۳۲ رای مخالف در مقابل ۲۰۲ رای موافق رد کردند.

بلافاصله پس از اعلام نتیجۀ رای عدم اعتماد به طرح ترزا می، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا طرح برگزاری جلسه رای عدم اعتماد به خانم نخست‌وزیر را نیز رسما تقدیم مجلس عوام کرد. قرار است بحث در این باره از فردا در مجلس عوام آغاز شود.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار