کد خبر: ۷۰۵۳۳
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۲
ایندیپندنت خبر داد:
ایندیپندنت نوشت: تایید گزارش‌ها در این باره که ترامپ به وکیلش دستور داده است به کنگره دروغ بگوید، فشار‌ها برای استعفا و یا استیضاح او را شدت می‌بخشد.
ترامپ در آستانه
ایندیپندنت نوشت: تایید گزارش‌ها در این باره که ترامپ به وکیلش دستور داده است به کنگره دروغ بگوید، فشار‌ها برای استعفا و یا استیضاح او را شدت می‌بخشد.
در مقاله ایندیپندنت آمده است: به دونالد ترامپ گفته شده که اگر گزارش‌ها درباره دستور دروغ گفتن به وکیل مدافعش در مقابل کنگره ثابت شود، او یا باید استعفا دهد و یا استیضاح شود. در همین حال دموکرات‌ها از مولر (بازرس پرونده ادعای دخالت روسیه در انتخابات آمریکا) خواسته اند که اگر شواهدی مبنی بر دستور رئیس جمهور به وکیلش در خصوص عدم افشای ارتباطات با روس‌ها دارد، منتشر کند.
بنابر این گزارش، از زمانی که دو نفر از مقامات در خلال پرونده بازرس مولر ادعا کردند شواهدی مبنی بر مداخله احتمالی روس‌ها در انتخابات سال ۲۰۱۶، دارند، رییس جمهور تحت فشار قرار گرفته است. چند تن از دموکرات‌ها از کنگره خواسته اند تا درباره اینکه بازرس ویژه ممکن است چه اطلاعاتی در مورد این موضوع داشته باشد، روشنگری کند. یکی از آن‌ها از ترامپ درخواست کرده که اگر ادعا‌هایی که اولین بار توسط بازفید منتشر شد ثابت شود، از قدرت کنار برود.
آدام شف، نماینده کالیفرنیا گفت: کنگره باید آنچه را که مشخص می‌کند محتویات این گزارش درست بوده یا خیر پیگیری کند. این ادعا که رئیس جمهور ممکن است در مقابل کمیته تلاش کرده باشد تا تحقیقات را محدود کند و ارتباطات خود را با روسیه پنهان کند، یکی از جدی‌ترین مباحث مطروحه تاکنون بوده است.
جاکوین کاسترو، نماینده تگزاس در توییتر خود نوشت: "اگر داستان بازفید درست باشد، رئیس‌جمهور آمریکا باید یا استعفا بدهد و یا استیضاح گردد." کریس مورفی، سناتور دموکرات از ایالت کنتیکات، نیز از رابرت مولر درخواست کرده است تا تأیید کند که آیا شواهدی وجود دارد که ترامپ به وکیلش دستور داده باشد به کنگره دروغ بگوید یا خیر.
وی افزوده است: اگر مولر منابعی دارد که تأیید می‌کند ترامپ به کوهن دستور داده به کنگره دروغ بگوید، باید همه ما هر چه زود‌تر از آن اطلاع پیدا کنیم. مولر نباید به تحقیقات خود پایان دهد، بلکه در کوتاه‌ترین زمان ممکن و قبل از اینکه برای اقدام دیر شود باید کارت هایش را رو کند.
گزارش‌ها حاکی از آن است که ترامپ قرار بوده همزمان با انتخابات سال ۲۰۱۶ در سفری برنامه ریزی شده به مسکو با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دیدار و مذاکرات خود در مورد پروژه برج ترامپ در مسکو را آغاز نماید. ترامپ پس از اطمینان از اینکه کاندیدای منتخب جمهوریخواهان است همواره به کرات هر گونه روابط اقتصادی با روسیه را رد کرده است. با این حال، کوهن که در جریان تحقیقات مولر به نقض قانون در انتخابات سال ۲۰۱۶ متهم شد، به بازرس مولر گفته که ترامپ به وی دستور داده است تا در رابطه با تماسش با مسکو در جلسه استماع کنگره دروغ بگوید.
منابع مطلع می‌گویند تحقیقات انجام شده با استفاده از مصاحبه با شاهدان بیشتر از داخل ستاد ترامپ، و همچنین اطلاعات موجود در ایمیل‌های داخلی، پیام‌های متنی و سایر اسناد، سخنان کوهن را تأیید می‌کند. کوهن قبلا به یک کمیته مجلس سنا گفته بود که پروژه ساخت برج ترامپ در مسکو در ژانویه سال ۲۰۱۶ کنار گذاشته شد. اما وی بعد‌ها در جلسات دادگاه اعتراف کرد که این اظهارات اشتباه بوده و او در مذاکرات مربوط به این پروژه حداقل تا ماه جولای همان سال یعنی دو ماه پس از آنکه ترامپ به عنوان نامزد جمهوریخواهان برای سمت ریاست جمهوری معرفی شد، مشارکت داشته است.
تاکنون بازرس ویژه شواهدی دال بر اینکه آیا ترامپ شخصا در تصمیم وکیل خود در زمینه دروغ گفتن به کنگره دخیل بوده یا خیر، پیدا نکرده است. با این حال، اگر این درست باشد، گزارش‌های جدید نشان می‌دهد کوهن در جریان شهادت خود در مقابل بازرسان ممکن است به طور بالقوه پای رئیس جمهور را به این رسوایی باز کند.
تد لیو، از اعضای کنگره، از کمیته قضایی مجلس نمایندگان خواسته است تا تحقیقاتی انجام دهد و مشخص کند آیا ترامپ در این مواردِ خلاف قانون دخیل بوده است یا خیر. وی در پیام توئیتری خود نوشت: این داستان گیج کننده برج ترامپ در مسکو، نمونه‌ای روشن از ممانعت از اجرای عدالت و یک نوع جرم به شمار می‌آید. در حال حاضر حساب تعداد دفعاتی که دونالد ترامپ در ممانعت از اجرای عدالت درگیر بوده را از دست داده ام.


نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار