کد خبر: ۷۰۷۹۹
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۱:۴۱
یک مقام مسئول در نظام بانکی گفت: کارکرد بازار متشکل معاملات ارزی مانند مکانیزم بازارگردانی است و امکان راه اندازی بازار حواله های ارزی نیز، در آن وجود دارد.
جزئیات فعالیت بازار متشکل معاملات ارزی اعلام شد

یک مقام مسئول در نظام بانکی گفت: کارکرد بازار متشکل معاملات ارزی مانند مکانیزم بازارگردانی است و امکان راه اندازی بازار حواله های ارزی نیز، در آن وجود دارد.

به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، کوروش پرویزیان، درباره برگزاری مجمع موسس بازار متشکل معاملات ارز و تعیین سهم ۲۰ میلیارد تومانی برای هریک از اعضاء گفت: در حال حاضر، ابزارهای مختلفی در حال طراحی در بازار پولی کشور است که یکی از آنها نیز بازار متشکل معاملات ارز است که مجمع آن برگزار شد و فرآیندهای مربوط به ثبت آن نیز، در حال انجام است.

وی با بیان اینکه با راه اندازی این بازار، معاملات نقدی ارز به طور شفاف ارز انجام خواهد شد، اظهار داشت: البته این امکان وجود دارد که بازار حواله نیز در بازار متشکل معاملات ارز راه اندازی شود؛ ولی در مقطع فعلی، حسب هماهنگی بین اعضای مجمع، تنها معاملات نقدی را در برمی‌گیرد.

این مقام مسئول در نظام بانکی، راه اندازی این بازار را مکمل اقدامات دیگر دولت در جهت ساماندهی بازار ارز دانست و گفت: ابزارهای جدید بانک مرکزی از جمله حساب سپرده ارزی یا سپرده ارزی مبتنی بر ریال که امکان خرید و فروش اوراق آن در بازار وجود دارد، ابزارهای مکملی هستند که می تواند به کسانی که نیازهای واقعی ارزی دارند، کمک کند.

رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران ادامه داد: این ابزارها می تواند به افرادی که نیاز واقعی ارزی دارند یا در ارتباط با حفظ ارزش های دارایی خود نگران هستند، به طور شفاف و روشن پاسخ دهد.

پرویزیان در خصوص نحوه کشف قیمت ارز در بازار متشکل معاملات ارزی گفت: مکانیزم این بازار مانند بازار اوراق و سرمایه است؛ بر این اساس، افراد پیشنهاد قیمت می دهند و افرادی که خواهان خرید هستند، می توانند به طور همزمان قیمت را رویت کرده و پس از آن، ارز مورد نظر را خریداری یا از آن صرف نظر کنند. در حقیقت یک مکانیزم بازارگردانی برای بازار متشکل معاملات ارزی پیشنهاد شده است و پیشنهاد کرده ایم که به جز بانک های دولتی و صرافی های وابسته به آنها، سایر بازیگران نیز بتوانند وارد شوند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار