کد خبر: ۷۰۸۵۴
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۰:۳۶
گفت و گوی زنده تلویزیونی دبیرکل حزب الله با شبکه المیادین
دبیرکل حزب‌الله لبنان شایعات مطرح شده در خصوص وضعیت سلامتی خود را تکذیب کرد و گفت: آنچه درباره بیماری و یا مرگ من منتشر شده، مضحک است.
پاسخ سیدحسن نصرالله به شایعه بیماری و مرگش
دبیرکل حزب‌الله لبنان شایعات مطرح شده در خصوص وضعیت سلامتی خود را تکذیب کرد و گفت: آنچه درباره بیماری و یا مرگ من منتشر شده، مضحک است.

سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان پس از چند ماه سکوت، در گفت‌وگوی زنده با شبکه المیادین، درباره سکوت رسانه‌ای و شایعات پیرامون خود اظهار کرد: این مسأله آن‌چنان که در رسانه‌های اسرائیلی یا سعودی گفته شد، صحت نداشت؛ نه سکته قلبی، مغزی و نه روحی و عقلی! من خوبم و با آن که وارد شصت‌سالگی شده‌ام، هیچ مشکل سلامتی نداشتم.

وی با بیان این که «هیچ مشکل جسمی ندارم و تمام آنچه که گفته شد، دروغ‌پردازی بود»، بیان کرد: آنچه درباره بیماری و یا مرگ من منتشر شده، مضحک است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان گفت: عدم سخنرانی من در این مدت ارتباطی به وضعیت سلامت من ندارد. من و برادرانم در حزب‌الله تصمیم گرفتیم که درباره عملیات سپر شمال تا زمانی که به پایان برسد، اظهار نظر نکنیم.

سیدحسن نصرالله افزود: رئیس ستاد ارتش رژیم اشغالگر از پایان عملیات سپر شمال سخن گفت اما عملیات هنوز تمام نشده است.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: دیروز گزارشی به من دادند و گفتند که عملیات تا جمعه ادامه داشته و امروز شنبه تعطیل بوده است اما آیزنکوت پایان عملیات را اعلام کرده بود. من به همه دوستداران و حتی به اسرائیل می‌گویم که ما در خصوص زمان واکنش نشان دادن، پایبند به دشمن نیستیم.

وی خاطرنشان کرد: شایعه‌پراکنی درباره وضعیت سلامت من در واقع تلاشی برای کشاندن من به سخنرانی است و آن چیزی بود که ما نمی‌خواستیم.

سید حسن نصرالله در پاسخ به سوالی درباره عملیات کشف تونل اسرائیل گفت: ما ملزم نیستیم که بگوییم، حزب‌الله تونل حفر کرده است. ما همیشه تمایل داریم که ابهام سازنده را در پیش بگیریم. حتی اسرائیل ادعا می‌کند که حزب‌الله عامل حفر تونل است اما تاکنون دلیلی برای این ادعا ارائه نکرده است. البته که تونل‌هایی هست و بوده؛ حالا چه جدید و چه قدیمی و برخی را کشف کرده‌اند. حال جدای از این که چه زمانی حفر شده، قبل از جنگ ۲۰۰۶ یا بعد آن یا این که چه کسی حفر کرده، به هر حال این تونل‌ها هست و نکته در این است که اسرائیل آن را دیر کشف کرده است و این شکست دستگاه اطلاعاتی اسرائیل بود. یکی از این تونل‌ها عمری در حدود سیزده یا چهارده سال داشت و ارتش، سرویس اطلاعات و دستگاه‌های آنان این را کشف نکرده بودند؛ هر چند که رسانه‌های اسرائیلی از تونل‌ها صحبت کرده بودند.

او گفت: موشه یعالون در اثنای عملیات سپر شمال گفت ما از دو سال پیش از این تونل‌ها خبر داشتیم و برخی شهرک‌نشینان گفتند که آنها دو سال پیش سوال‌هایی درباره این تونل‌ها از مقامات پرسیده بودند. سوال ما این است که آیا سران اسرائیل به شهرک‌نشینان دروغ می‌گویند؟

دبیرکل حزب‌الله توضیح داد: عملیات سپر شمال برای کشف تونل‌ها ترس و هراس را وارد دل همه شهرک‌نشینان کرد. آنها قبل از این عملیات می‌گفتند تونلی در کار نیست و تنها نگرانی، سقوط موشک‌ها بود. نتانیاهو با این کار رسانه‌ای بزرگ روی تونل که اصلاً نیاز به این کار رسانه‌ای بزرگ نداشت، ترس و هراس را به دل شهرک‌نشینان وارد کرد. نتانیاهو با عملیات سپر شمالی در جنگ روانی به ما خدمت کرد؛ چرا که شهرک‌نشینان را به شدت ترساند و آنها از این به بعد صدای هر چکشی را که بشنوند، با ترس خواهند گفت که صدای چکش می‌شنوند.

وی تأکید کرد: اگر تصمیم بگیریم که وارد الجلیل شویم، صهیونیست‌ها هرگز نخواهند فهمید که چگونه وارد خواهیم شد.

سیدحسن نصرالله با بیان این که بخشی از نقشه ما در جنگ آتی، ورود به الجلیل است، یادآور شد: ما بی‌شک از سال‌ها پیش قدرت ورود با الجلیل را داریم اما تصمیم آن بستگی به شرایط دارد. برای مقابله با تهدیدات اسرائیل، استفاده از همه ابزارهای قدرت حق ماست.

دبیرکل حزب‌الله گفت: پس از جنگ سوریه، مسأله آسان‌تر شده و برای دیوارهایی که بنا می‌کنند، راه حلی پیدا کردیم. از همین رو به دشمن اجازه نمی‌دهیم که قواعد درگیری را به ما تحمیل کند و یا آنها را تغییر دهد.

سیدحسن نصرالله در پاسخ به سوالی درباره تهدید سابق خود علیه اسرائیلی‌ها که گفته بود، اگر تجاوز کنند، پشیمان خواهند شد، گفت: بله پشیمان خواهند شد. یکی از نکاتی که امشب من به نتانیاهو یا دیگر سران اسرائیلی می‌گویم، این است که مرتکب اشتباه نشوند.

وی تصریح کرد: گزینه‌های ما روی میز است اما امروز مقاومت در جایگاهی است که می‌تواند بگوید تمام گزینه‌های ما روی میز است. هر آنچه از ایستادگی، مقاومت و قدرت لازم است، و عقل و درایت و شجاعت حکم می‌کند، نزد ما موجود است.

او ادامه داد: یادم هست که در سال ۲۰۰۰ که سال عقب‌نشینی دشمن از جنوب لبنان بود، مطرح شد که حزب‌الله در مرز چه خواهد کرد؟ ما گفتیم که خاک لبنان را آزاد خواهیم کرد. پرسیدند کجا را؟ پاسخ دادیم که لبنان و حکومت آن است که تشخیص می‌دهد کجا خاک لبنان است و مقاومت از آن حمایت می‌کند. آن زمان امیل لحود و کابینه مزارع شبعا را خاک لبنان تشخیص دادند. ما آن را خاک لبنان قلمداد کردیم. مسأله مرزها و این که کجا خاک لبنان هست و کجا نیست، مربوط به حکومت لبنان است و مقاومت از آن حمایت می‌کند.

سیدحسن نصرالله اظهار کرد: اگر رژیم اسرائیلی جایی در لبنان را هدف بگیرد یا عملیات امنیتی در داخل لبنان انجام دهد یا عملیات تروری در لبنان انجام دهد، یا هر کس از برادران ما در حزب‌الله حتی در سوریه را ترور کند، این مسأله مربوط به کل لبنان و امنیت و ثبات آن است.

دبیرکل حزب‌الله در ادامه به اسرائیلی‌ها هشدار داد که باید بدانند نتانیاهو ممکن است به خاطر بلندپروازی‌های خود دچار اشتباه شود.

سیدحسن نصرالله هشدار داد که بعید می‌داند نتانیاهو علیه لبنان مرتکب اشتباهی شود اما ممکن است مکان این اشتباه در سوریه یا حتی در غزه باشد. اکنون غزه تحت فشار است. مردم غزه تسامح نخواهند کرد و سقف خواسته‌هایشان پایین نیست. غزه از حیث روانی نیز آماده است و آماده پاسخ نظامی هم هست.

او بار دیگر با اشاره به عملیات سپر شمال اسرائیل برای کشف تونل‌ها، تأکید کرد که این عملیات از حیث سیاسی کاملاً شکست خورده و ابداً مانع عملیات احتمالی الجلیل نمی‌شود؛ حتی ۱۰ درصد. این عملیات از حیث اطلاعاتی نیز در بی‌ثبات کردن موضع رسمی لبنان ناکام ماند. موضع رسمی لبنان در شورای امنیت و موضع کویت هم شکست اطلاعاتی اسرائیل بود و تنها یک دستاورد داشت؛ مبنی بر این که بله، تونل‌هایی هست.

وی تصریح کرد: در مسأله تونل‌ها ایزنکوت نیز در ایجاد رعب و وحشت نزد اسرائیلی‌ها سهیم بود زیرا گفت که حزب‌الله برای وارد کردن مبارزان این تونل‌ها را ساخت.

دبیرکل حزب‌الله خاطرنشان کرد: در لبنان در خصوص عدم وقوع هرگونه اختلاف درباره تونل‌ها نوعی انسجام و هماهنگی وجود داشت و اسرائیلی‌ها در متزلزل کردن موضع رسمی لبنان در خصوص عملیات تونل‌ها نیز دچار شکست اطلاعاتی شدند.

او در خصوص اقدام اسرائیل برای ساخت دیوار در مرز لبنان، گفت: اسرائیل سعی دارد حفاری کند و ساخت دیوار را ادامه دهد و مسئولیت متوقف کردن آن، دولت لبنان است. آیا درست است که به اسرائیل اجازه داده شود این کار را بکند؟ این کار تبعاتش برای کل لبنان خواهد بود. ما استدلال‌های محکم و راهبرد قوی دفاعی داریم و این آمادگی را داریم که راهبرد دفاعی را بدون قید و شرط با دولت لبنان مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

سیدحسن نصرالله در پاسخ به سوالی درباره احتمال تغییر سیاست اسرائیل مبنی بر کنار گذاشتن سیاست ابهام، گفت: تل آویو که در سوریه متحمل شکستی استراتژیک شده است، به شدت نگران سوریه است؛ هر چند نتانیاهو با قیل و قال کردن در صدد مخفی کردن این شکست است و از آنجایی که او در آستانه انتخابات قرار دارد، ممکن است دچار خطای محاسباتی شود.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت که مقاومت به اندازه کافی موشک نقطه‌زن دارد و هرجایی را هم که لازم باشد، هدف قرار می‌دهد.

وی در پاسخ به سوال المیادین درباره این که مقاومت چقدر موشک دارد، گفت: هر اندازه که یک جنگ احتمالی نیاز داشته باشد.

سیدحسن نصرالله در ادامه تلاش نتانیاهو برای جلوگیری از دستیابی مقاومت به این موشک‌ها از طریق حمله به سوریه را بی‌فایده دانست و اعلام کرد: ما آنچه لازم داریم را اکنون داریم و نیاز به انتقال نداریم. من نمی‌گویم که موشک نقطه‌زن زیاد داریم تا بنیامین نتانیاهو نگران نشود، اما به اندازه لازم داریم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار